Riaditelia škôl videli na výplatných páskach oveľa vyššie sumy, ktoré sa priemerne pohybovali na úrovni 15-tisíc korún. Riaditeľky materských škôl bez právnej subjektivity si dokopy rozdelilo 174 500 Sk, čo v priemere pre jednu z nich predstavuje 3 700 korún, pričom štrnásť riaditeliek MŠ s právnou subjektivitou si rozdelilo 117-tisíc Sk a dostali priemerne po 8300 korún. Priemerný hrubý plat učiteľa na košickej ZŠ-ke pritom dosahuje vrátane odmien 16 985 Sk, riaditeľ má ešte zhruba o deväť tisícok na výplatnej páske viac.
Školy sú samostatne hosporiadacie rozpočtové organizácie a výšku odmeny učiteľom určuje riaditeľ.
"My sme odmeny učiteľom vyplatili, priemerne po 1 500 korún na pedagóga. Strop pre najlepšieho predstavoval 3 500 korún," povedal nám riaditeľ Základnej školy v Šaci Adrián Šurín.
Zároveň podotkol, že na ich škole počas roka nedostali učitelia žiadnu odmenu. "Pýtal som sa ich, či chcú vyššie osobné príplatky, ktoré sa vyplácajú mesačne, alebo ušetríme a dostanú viac na konci roka. Je to ale dvojsečná zbraň, my ušetríme, zriaďovateľ uvidí na našom účte veľa peňazí a stopne ich. Preto sme každý mesiac vyplácali osobné príplatky od 500 do 1 000 Sk. Všetko závisí od normatívu, ten náš postačuje. Veľa škôl nadáva, že chce vyšší, ale niekde pri skostnatenom systéme riadenia by nestačilo ani 30-tisíc na žiaka."
V praxi to znamená, že súčet priemerných osobných príplatkov a priemernej koncoročnej odmeny pre učiteľa dáva na spomínanej škole sumu na úrovni 9-tisíc korún.
Ani na ostatných ZŠ sa táto suma príliš nelíši. Zriaďovateľ určuje výšku odmeny riaditeľovi školy. "Presné čísla odmien, aké boli učiteľom vyplatené budeme vedieť až po uzávierke za predchádzajúci účtovný rok. Pre 41 riaditeľov základných škôl však bola na odmeny určená suma 632-tisíc korún," vysvetlil vedúci odboru školstva na Magistráte Štefan Kandráč (na snímke).
Ako dodal, každý riaditeľ má viaceré možnosti šetrenia a zvlášť rozpočtované finančné prostriedky škola na odmeny nedostáva. Čo ušetria z normatívov, to môžu dať na odmeny.
"Dostane peniaze na mzdy a odvody. Akú časť z toho použije na odmeny je na rozhodnutí riaditeľa. Samozrejme sú rozdiely v objeme finančných prostriedkov, ktoré si môže škola dovoliť vynaložiť na odmeny pre zamestnancov. Preto v niektorých prípadoch škola vyplatila odmeny 500 Sk v iných prípadoch až sedemnásobok. Snažili sme sa ale vykryť rozpočty všetkým školám tak, aby odmeny nemuseli byť nulové."
Riaditelia škôl dostali odmenu aj v júni, pohybovala sa v rozmedzí od 4 do 10 tisíc korún, učitelia na niektorých školách zlomok z toho. Koncoročné odmeny riaditeľov dosiahli strop 25-tisíc korún.
"Najvyššiu odmenu dostali len riaditelia, ktorí vykázali najlepšie výsledky napr. v hospodárení alebo prospechu žiakov a na škole je dostatočný počet žiakov," podotkol Š. Kandráč.
Kritériá na poskytovanie odmien kopírujú ich aktivitu. Riaditeľ rozhoduje aj o odmenách svojich zástupcov. Je však badať veľký rozdiel medzi odmenou riaditeľa a učiteľa. "Veľa závisí od šikovnosti riaditeľa a počtu žiakov. Keby hospodáril dobre, bolo by možno viac peňazí. Riaditeľ školy musí byť aj manažérom. Nechcem degradovať prácu učiteľa na úkor riaditeľa, ale ak boli odmeny natoľko rozdielne, musel tam byť súhrn faktorov, ktoré nedovolili vyplatiť riaditeľovi odmenu vo väčšej výške."
Ak dostali učitelia nižšie odmeny, problémom je, že riaditeľ nehospodáril správne a aj on dostal nízke odmeny? "Dá sa to takto povedať. Riaditelia mali odmeny odstupňované, boli rozdiely aj viac ako 15-tisíc Sk."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári