jednoduché, svedčí o tom prípad zo súdnej siene, ktorého hlavným protagonistom je 55-ročný Ladislav G. V minulosti utrpel ťažký úraz hlavy, v dôsledku ktorého má psychické poruchy. I keď nemajú charakter duševnej choroby, v dôsledku nich, ale najmä preto, že nerešpektoval ambulantné liečenie, sa dostal do konfliktu so zákonom.
Senát Okresného súdu Košice II ho v júli lanského roka uznal vinným z trestného činu týrania, ktorého sa mal dopustiť voči manželke a deťom. Za to mu vymeral 3 roky so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny a ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Ladislav G. sa proti verdiktu odvolal a vyhlásil:
"Radšej budem tri roky v base, ako jeden deň v šaľenom dome…"
V stredu mal obžalovaný predstúpiť pred odvolací senát Krajského súdu v Košiciach, ale trestná lavica zostala prázdna. Ukázalo sa totiž, že život uštedril Ladislavovi G. ďalšiu ranu. V súčasnosti je umiestnený v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a zotavuje sa tam po onkologickej operácii. To bol dôvod, prečo ho eskorta nepredviedla na verejné zasadanie. To bolo odročené na začiatok februára.
Bez ohľadu na to, ako súd rozhodne, Ladislav G. si už podstatnú časť trestu ´okrútil´ vo väzbe. Dvadsiateho januára to budú rovné dva roky. Čo je však horšie, po absolvovaní ústavného psychiatrického liečenia sa však tento životom viackrát potrestaný človek, stane bezdomovcom. Keď daroval byt, na ktorom mala jeho rodina nedoplatky na nájomnom a inkase dcére, nenapadlo ho, že by mal trvať na zriadení užívacieho právo. Vtedy totiž ešte netušil, že ho práve ona, resp. jeho najbližší, obvinia z týrania. Počas pobytu vo väzbe, podal návrh na rozvod.
Podľa obžaloby prokurátora, Ladislav G. týral svoju manželku prakticky od svadby (1975) a postupne i na svet prichádzajúce deti. Napádal ich fyzicky aj psychicky, ponižoval, neustále sledoval a nadával im. Nedoprial im oddych, ani spánok… U svojich blízkych vyvolával strach, stres, a ohrozoval ich fyzické a psychické zdravie.
"Nič z toho, čo sa uvádza v obžalobe, nie je pravda. Nikdy som manželku neudrel. Ona však nie je typ, s ktorým sa dá žiť. Matriarchát majú v rodine... Medzi nami nebolo nijaké manželské spolužitie, od roku 2001 sme mali oddelené izby. Manželku, ani deti, som netýral. Nikdy som ich fyzicky nenapádal, nič som po nich nehádzal, ani som im nenadával," bránil sa pred senátom obžalovaný. Na margo toho, že do bytu znášal rôzne veci a uberal rodine životný priestor uviedol, že v čase finančnej tiesne zbieral elektrotechnický šrot a chemikálie, ktoré uskladňoval v pivnici.
"Manžel chcel už od začiatku nášho spolužitia, aby som bola jeho podriadená. Keď prišli deti, presadzoval prísnu výchovu. Ja som sa pokúšala zmierniť jeho tvrdosť voči nim. Bral to tak, že sa staviam proti nemu a napádal ma. Deti šikanoval, vulgárne ich oslovoval a fyzicky na nich útočil. Pri jednej potýčke kvôli financiám mi vybil zuby," uviedla Marie G. Dodala, že manžel ju podvádzal a zoznamoval so svojimi milenkami. Považovala to za určitý druh sexuálneho vydierania, a veľmi tým trpela.
Matku vystriedal v ´rečnisku´ syn obžalovaného. K napádaniu zo strany otca dodal, že si na to pamätá prakticky od škôlky. Spomenul si aj na to, ako im otec vravel, že keď sa rozzúri, aby ho prišli upokojiť. Keď ho poslúchli, zbil ich. Robil to často a bezdôvodne. Najviac útočil na mamu, sestru a mladšieho brata. Na útoky používal to, čo bolo po ruke.
"Som kresťan, viem, že je mojím otcom, preto voči nemu necítim nenávisť. Keby som si však mohol vybrať medzi ním a cudzím človekom, vybral by som si toho druhého. Bál som sa ho do svojich osemnástich rokov. Správal sa k nám agresívne, najmä vtedy, keď niečo žiadal, a my sme mu nevyhoveli," uviedol svedok a dodal, že otec si nikdy nepriznal chybu, vystupoval ako imperátor.
Jeho sestra, ktorá má už vysokoškolské vzdelamie uviedla, že trestné oznámenie na otca podala preto, že dlhodobo ubližoval celej rodine. Zdôraznila, že brata napadol dokonca v jeho firme…
"Od útleho detstva som bola svedkom násilníckeho správania môjho otca ku mne a mame, neskôr aj k mojim bratom. Nemohla som sa na to pozerať, ani s tým nič robiť, kým som nedovŕšila 18 rokov," uviedla dcéra obžalovaného.
"Otec nebral ohľad na nikoho. Ak mu niekto odporoval, skončilo to bitkou. Ako malý chlapec som sa ho bál, necítil som k nemu žiadnu lásku. Neskôr som sa mu dokázal postaviť a brániť mamu aj sestru. Po jeho vzatí do väzby som začal navštevovať psychológa a pribral som 13 kilogramov," uviedol ďalší zo synov Ladislava G.
Znalci u obžalovaného zistili poúrazovú psychopatizáciu osobnosti s prejavmi vzťahovačnosti. Jeho ovládacia schopnosť v čase spáchania trestného činu bola zmenšená asi o 30 percent. Podľa znalcov, jeho pobyt na slobode bez psychiatrického liečenia, môže byť nebezpečný. Navrhli súdu uloženie ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári