dve malé deti s meningokokovou infekciou. Deväťmesačné dievčatko z Rožňavy v spočiatku horšom stave sa našťastie podarilo rýchlo stabilizovať. Stav menšieho dieťaťa sa naopak v košickej nemocnici prudko zhoršoval. Po dvoch hodinách muselo byť intubované a oživované, no zachrániť sa ho zdravotníkom nepodarilo.
"Prvé dieťa malo dňovú anamnézu teplôt a obrazu infekcie. Na jeho koži sa začali tvoriť charakteristické škvrny svedčiace o krvácaní a potvrdili sme u neho aj zápal mozgových blán. Podarilo sa ho pomerne rýchlo stabilizovať, avšak u druhého dieťaťa prijatého iba o hodinu neskôr bol priebeh veľmi dramatický. Po šiestich hodinách od prijatia zomrelo v dôsledku meningokokovej sepsy," hovorí primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Mária Pisarčíková (na snímke).
Medzi oboma prípadmi nie je žiadna súvislosť, pretože deti prišli z odlišných regiónov. Pacientov s meningokokovou infekciou v ťažkom stave majú v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach do roka niekoľko (vlani bolo takýchto pacientov päť) a sú aj prípady, ktoré končia úmrtím. Meningokokové infekcie patria medzi najzávažnejšie a život ohrozujúce infekčné ochorenia. Ide o najrýchlejšie smrtiace ochorenie bakteriálneho pôvodu, pretože pri dramatickom priebehu môže dôjsť k úmrtiu do 24 hodín.
Meningokok je významnou príčinou chorobnosti a úmrtnosti detí na celom svete. Meningitída sa šíri kvapôčkovou infekciou a priamym kontaktom s nosičom ochorenia. Spektrum prejavov choroby je široké. Môže sa vyvíjať od ľahkého zápalu horných dýchacích ciest až po rýchlo sa vyvíjajúci septický šok končiaci smrťou. Ochorenie pritom začína neurčitými príznakmi bolesťami hlavy, teplotou, prípadne zvracaním či kŕčmi. U pacientov s ťažkým priebehom sa na koži po celom tele objavujú v dôsledku krvácania purpurické lézie. Pri sepse nimi môže byť posiate doslova celé telo.
"Pomôcť môže chorému iba včasný transport do nemocnice, pretože multiorgánové zlyhanie môže nastať len niekoľko hodín od objavenia všeobecných príznakov ochorenia. U oboch spomínaných detí bola meningokoková infekcia diagnostikovaná včas, žiaľ, priebeh u mladšieho z nich bol veľmi dramatický," vysvetľuje M. Pisarčíková, podľa ktorej je u pacientov nevyhnutné podávanie antibiotík, protišoková liečba, dopĺňanie tekutín a symptomatická liečba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári