Keď počerný zlodej preliezal plot, doberman mu odhryzol topánku aj s pätou
Sledovanie záletných manželov, manželiek, vyhľadávanie nezvestných osôb a stratených vozidiel i pátranie po informáciách o osobách. To všetko je náplňou práce súkromných detektívnych služieb. Ich agentov vidieť nielen vo filmoch a v zahraničí, ale aj v Košiciach. S akými problémami nám môžu detektívne firmy pomôcť? Na otázky nám odpovedali zástupcovia strážnej a detektívnej služby NODUS s.r.o.
Podľa zákona detektívna služba zahŕňa široké spektrum činností. Súkromní detektívi môžu hľadať osobu, monitorovať jej činnosť i získavať o tom údaje, ktoré je možné použiť ako dôkazný prostriedok v konaní pred súdom. Hľadajú majetok, zisťujú majetkové pomery osôb alebo spoločností. Získavajú informácie v súvislosti s vymáhaním pohľadávky. A takisto môžu pátrať a zhromažďovať dôkazy o zneužití obchodného tajomstva.
O súkromných bezpečnostných službách sa medzi ľuďmi hovorí ako o výpalníkoch. Určite nie bez dôvodu. "Tento názor možno pretrváva dodnes, ale v súčasnosti sa už na súkromné bezpečnostné služby začína pozerať trochu inak," hovorí Ing. Peter Perháč, výkonný riaditeľ strážnej a detektívnej služby Nodus. "Spoločnosť už uznáva, že sú tu skutočne na to, aby pomáhali ochraňovať majetok. Treba ale priznať, že ešte stále sú tu ´esbeesky´, ktoré robia nekalú činnosť. To je však problém zdokumentovať a dokázať pred súdom. Platí, že kde niet žalobcu, niet ani sudcu. Vždy to stroskotá na tom, že tí, ktorí výpalné platia, vedia prečo ho platia a, samozrejme, k tomu sa nepriznajú."
Strážia objekty, hľadajú nezvestných
Spoločnosť Nodus sa špecializuje na stráženie objektov a vykonávanie detektívnej činnosti. Tieto služby si objednávajú väčšinou solventní klienti. Záujem je o zisťovanie a dokazovanie majetkového stavu alebo nevery jedného z manželov. "Na požiadanie klienta vedieme pátranie, ktoré potom slúži ako súdny dôkaz. Objednávajú si nás za účelom zdokumentovania napr. nevery. Stáva sa, že ju niekedy nepotvrdíme, pretože počas výkonu pátrania osoba neverná nie je," vysvetľuje Ing. Perháč.
Takýchto objednávok však nie je veľa, pretože zaplatiť sledovanie osoby si môže dovoliť iba zopár majetnejších ľudí, ktorým dokázaná nevera partnera prinesie finančný efekt. Bežní ľudia si predmanželské zmluvy so zakotvenou klauzulou o odškodnom za neveru nerobia. "Takúto požiadavku sme v minulosti mali, aj sme neveru zdokumentovali. Od tohto roku sú podmienky dokumentácie sprísnené. Nový zákon hovorí o tom, že fotografovanie a snímanie osoby kamerou alebo zvukovou nahrávkou je možné len s jej súhlasom. Aj doteraz bolo toto dokazovanie pred súdom problematické, pretože sa takéto spôsoby nemohli používať ako dôkazový materiál, ale len ako podporný prostriedok."
Zákon umožňuje spoločnostiam vykonávajúcim detektívnu činnosť pátrať po veciach súvisiacich s vymáhaním pohľadávky. "Otázkou je, aká je úspešnosť vymožiteľnosti pohľadávky. Dlžníka nájdeme, zistíme, že nevlastní nič, pretože majetok prepísal na niekoho iného. My nemáme oprávnenie pohľadávku od dlžníka vymáhať. Žiadne ´bejsbólky´ nepoužívame..." Veriteľ si vymáhanie svojej pohľadávky môže uplatniť len súdnou cestou. Ale keďže dlžník na súde dokáže, že nič nemá, veriteľovi ostanú len oči pre plač, alebo naozaj vyhľadanie ostrých chlapcov s bejsbólkami... "To je to, čo niektoré esbeesky robia a tým nám kazia meno."
Detektívne služby poskytuje v Košiciach len zopár spoločností. Každá sa však špecializuje na určitú oblasť. Niektorým sa darí v pátraní po zneužití obchodného tajomstva, iným v pátraní po osobách. Dominantnou činnosťou spoločnosti Nodus je predovšetkým pátranie po autách. Odcudzených i zámerne skrytých. "V tejto oblasti sa nám darí, máme v nej asi 90 percentnú úspešnosť," prezrádza konateľ spoločnosti JUDr. Vladislav Valach. "O tieto služby nás žiadajú predovšetkým exekútori, ktorí potrebujú určité ´zmiznuté´ auto exekuovať. Veľakrát je vozidlo v inom okrese a dokonca aj v zahraničí."
Prečo sa zákazníci neobracajú na políciu, pre ktorú je pátranie po autách v náplni práce... Prečo je súkromná detektívna firma efektívnejšia ako polícia? "Asi preto, lebo máme inú motiváciu ako policajti. Oni sú zo zákona povinní takéto prípady šetriť, ale majú ich tak veľa, že to nemôžu všetko obsiahnuť k spokojnosti ľudí. My ich máme menej, preto sa im môžeme venovať s väčšou energiou a nie sme obmedzovaní byrokratickými postupmi," analyzuje Ing. Perháč.
Taxa za vypátranie auta závisí od rôznych aspektov. Ako dlho pátranie trvá, koľko ľudí bolo na akciu použitých... Od podobných aspektov sa odvíja aj cena po pátraní po nezvestných osobách. Hodina pracovného času jedného detektíva stojí zákazníka od 200 do 250 korún. K tomu je však potrebné prirátať ešte všetky ostatné náklady súvisiace s výkonom jeho práce (stravovanie, ubytovanie, náklady na benzín, techniku...) Treba doplniť, že jeden zamestnanec zmiznutie auta alebo človeka neodsleduje, čiže taxa za tieto služby môže byť naozaj veľmi vysoká. "Na takéto sledovanie je potrebné použiť štyri, päť áut a aj 10 ľudí," objasňuje konateľ spoločnosti.
V tejto súvislosti sa vynára podozrievavá myšlienka, na umelé navyšovanie výkonov detektívov. Veď kto zistí, ako dlho im pátranie trvalo, či naozaj uskutočnili toľko výjazdov ako uvádzajú a či jeden i viac z nich, náhodou nezahŕňa aj vybavovanie súkromných záležitostí detektíva... "My klientovi dokladujeme skutočný výkon. Nemáme dôvod si umelo navyšovať počty ľudí a odpracované hodiny, pretože nevieme či naše pátranie bude úspešné," reaguje na podozrenia konateľ JUDr. Valach. A Ing. Perháč ho dopĺňa: "Výsledok našej práce môže byť použitý ako dôkaz na súde. Spochybnenie ktoréhokoľvek aspektu z dlhého reťazca sledu udalostí počas pátrania, by mohlo našej dôveryhodnosti uškodiť. To by bolo veľmi krátkozraké, to si nedovolíme, pretože chceme aj ďalej fungovať."
V minulosti pátrali po nezvestnom dievčati, ktoré si objednal jej otec. Detektívom poskytol len zopár základných informácii a po troch mesiacoch ju našli v inom štáte. Študovala v Maďarsku. "Oprávnenie nám umožňuje pátrať len na území Slovenskej republiky. V zahraničí naši detektívi nie sú krytí zákonom, preto je tam naša činnosť postavená skôr na miestnej znalosti a osobných kontaktoch."
Spolupracujú s políciou
Súkromné bezpečnostné služby pri riešení niektorých prípadov spolupracujú aj s políciou. "Súčinnosť polície si vyžadujú prípady v súvislosti s vlastníckymi právami. Spolupracujú s nami pri vstupoch do bytu neplatiča, keď ochraňujeme inštalatéra, ktorý chce vypnúť vodu, elektriku a pod," upresňuje Ing. Perháč. Zákon súkromným detektívom umožňuje pátrať po osobách, z toho dôvodu sa dá predpokladať, že majú prístup k osobným informáciám. "Polícii však zo zákona nevyplýva povinnosť nám tieto údaje poskytovať. Je preto len na dobrej vôli policajta či nám umožní si tieto informácie vyhľadať."
Výkonní zamestnanci esbeesiek nemajú právomoc verejného činiteľa. To znamená, že osoby prichytené pri nekalej činnosti nemôžu pokutovať, iba ich zadržať do príchodu polície. Napriek tomu, že táto práca je do určitej miery riziková, k útokom na esbeeskárov nedochádza. "Nemáme žiadne zranenia ani úrazy v súvislosti s výkonom tejto práce, ale skôr z ich nepozornosti. Majú tendenciu podceňovať šmykľavosť plochy, odkryté poklopy na kanáloch. Stalo sa nám, že strážnik si pri večernej obhliadke nevzal lampáš, lebo on už tak dokonale pozná objekt, že ho nič nemôže prekvapiť. Zo žumpy však údržbári odobrali poklop a náš strážnik tam spadol. Mal šťastie, že žumpa nebola plná," vraví Ing. Perháč.
V oblasti strážnej služby majú mnoho kurióznych zážitkov. Predovšetkým s našimi rómskymi spoluobčanmi. Na stráženie osôb, ktorých úlohou je odpojiť rómsku osadu od elektriky alebo vody, potrebujú čatu pracovníkov a ešte dve - tri policajné hliadky. "Tam treba vytvoriť kordón, aby sa Rómovia k miestu, kde sa odpája, nedostali," vysvetľuje postup JUDr. Valach. "Treba to veľmi rýchlo urobiť a rýchlo odísť. Nemožno sa tam motať celé dopoludnie." Rómovia sa vedia neuveriteľne rýchlo zjednotiť a na mužov rušiacich ich "kľud" sa vyrúti celá horda. "Sú to dosť nechutné veci. Je to sila, keď naraz nabehne sto ľudí. Idú muži, ženy, deti. To je davová psychóza."
Rómovia dokážu byť veľmi vynaliezaví. Ako hovorí Ing. Perháč, vedia vymontovať každý kúsok kovu, ktorý môžu speňažiť v zberných surovinách. "Keď sme strážili parovod pre Kosit, tak z funkčného dva a pol kilometra dlhého parovodu odmontovali strojné súčiastky, ktoré boli vtedy natlakované. Celé Sídlisko Nad jazerom odstavili od dodávky tepla a teplej vody." Niektorí sú tak šikovní, že vedia useknúť elektrické káble pod vysokým napätím tak, že sa im nič nestane. V Trebišove však nedávno jeden Róm na svoju trúfalosť doplatil. "Vyliezol na trafo, aby odrezal medené drôty a tam na mieste zhorel."
Trebišov je známy svojim početným rómskym etnikom. Podarilo sa im takmer rozobrať trebišovskú vodáreň. "Vodáreň mala najprv vlastných strážnikov, ktorí ochraňovali objekt tak, že im Rómovia vykradli celú budovu. Zdemontovali okenné rámy, dvere, zárubne, elektroinštaláciu, vodovodné potrubia... Našou úlohou bolo uchrániť pred likvidáciou aspoň múry," Pred expanziou počerného obyvateľstva chránilo objekt 30 pracovníkov na jednej smene so psami a technikou. Ale akcia sa podarila, odvtedy nezmizlo zo zariadenia nič viac. "Objednávateľ totiž akceptoval naše návrhy. Museli sme tam postaviť silu a to 10 násobok počtu bežne nasadzovaných zamestnancov. Nedalo sa inak, veď naraz tam išla kradnúť stovka ľudí. Brali všetko. Krompáčom otvorili auto, vymontovali a vybrakovali motor a odniesli ho do zberu," opisuje Ing. Perháč.
Pred niekoľkými rokmi strážili objekt elektrárni, kde si Rómovia robili zálusk na medený kábel. Ten však nebol hocijaký. "Bol vyrobený na objednávku a meter stál v tom čase 200 mariek, kým hodnota medi bola okolo 400 korún. Preto sa tomu venovala zvláštna pozornosť." Raz v noci prichytili strážnici troch Rómov pri čine. Dvom sa podarilo utiecť, tretí na tento útek už nikdy nebude môcť zabudnúť. Strážnik v rámci sebaobrany zložil dobermanovi košík z papule... A strážnemu psovi viac nebolo treba. Aj keď zlodeja pri preliezaní plota nezadržal, stihol mu uštedriť bolestivé ponaučenie. "Psovi ostala v tlame topánka aj s kusom vytrhnutej päty. Dodnes nevieme, či sa ten Róm neprihlási a nebude žiadať o náhradu škody za ublíženie na zdraví," smeje sa Ing. Perháč.
Nestačí iba kurz
Človek, ktorý chce vykonávať prácu esbeeskára musí mať najmenej 19 rokov, musí byť bezúhonný a musí absolvovať 56 hodinový kurz u akreditovaného školiaceho strediska. Po vykonaní štátnej skúšky dostane od ministerstva vnútra preukaz o odbornej spôsobilosti, ktorý mu platí 10 rokov. V rámci tohto kurzu získava vedomosti z trestného práva, trestného poriadku, priestupkového zákona, ústavy, požiarnej ochrany, prvej pomoci a učí sa zásahom voči narušiteľovi. Nevyžadujú sa od neho znalosti v oblasti streľby ani fyzická pripravenosť.
Na vyškolenie detektívov nestačí 56 hodinový kurz. "Na to treba mať skúsenosti a vzťah k tejto práci, preto máme zamestnaných bývalých policajtov." Takýchto špecialistov je však málo. Na zvýšený dopyt po špeciálnych zamestnancov v súkromných bezpečnostných službách zareagovala žilinská univerzita. "Jej detašované pracovisko v Košiciach, fakulta špeciálneho inžinierstva, katedra bezpečnosti a menežmentu bude o rok alebo dva produkovať prvých absolventov o ktorých bude v esbeeskách záujem na riadiace funkcie," predpovedá Ing. Perháč.
Súkromne bezpečnostné služby fungujú na slovenskom trhu od roku 1990. O sedem rokov neskôr vstúpil do platnosti zákon č. 379/97 Zb.z., ktorý ich činnosť upravil. Prešiel piatimi novelami a od 1. januára 2006 túto činnosť usmerňuje zákon nový, prísnejší. "Sprísňujú sa podmienky týkajúce sa bezúhonnosti a spoľahlivosti zamestnancov, spolumajiteľov. Upravuje sa rozsah právomocí a aj vedenia evidencie. Štát chce súkromné bezpečnostné služby detailne kontrolovať."
Situácia na trhu bezpečnostných služieb sa za 16 rokov ich existencie vykryštalizovala. Ich počet už nenarastá, veľa menších zaniklo a mnohé sa spojili do jednej spoločnosti. Najväčšia esbeeska u nás i vo svete je G4 FALCK, ktorá má okolo 220 tisíc zamestnancov.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Autor: Na koho sa usmialo šťastie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári