januára sa však už vydávajú európske preukazy zdravotného poistenia. Sú praktickejšie, pretože ide o malú kartičku platnú až päť rokov, ale treba na ne čakať.
"Lehota na vydanie preukazu je tridsať dní, no my sa budeme snažiť, aby poistenec dostal preukaz do desiatich-štrnástich dní od podania žiadosti. Dovtedy dostane náhradný certifikát, ktorý môže používať. Jeho nevýhodou je však iba trojmesačná platnosť, preto odporúčam všetkým, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia na dlhší čas, aby si žiadosť o európsky preukaz zdravotného poistenia podali včas," hovorí generálny riaditeľ Zdravotnej poisťovne Sideria Igor Dorčák (na snímke).
Podľa jeho slov Sideria tieto preukazy vydáva už od januára ako prví ich dostávajú tí, ktorí o ne požiadali už v decembri. Rovnako poistenci Všeobecnej zdravotnej už európske preukazy dostávajú. V prvých januárových dňoch ich bolo na celom Slovensku vydaných vyše desaťtisíc. Naproti tomu v Spoločnej zdravotnej poisťovni začnú vydávať preukazy až v marci, dovtedy dostanú poistenci iba náhradný certifikát.
"Na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských krajinách Európskej únie. Potrebná zdravotná starostlivosť je taká, ktorú vyžaduje aktuálny zdravotný stav pacienta s ohľadom na dĺžku jeho pobytu v danej krajine a nemožno jej poskytnutie odložiť do doby návratu poistenca domov. Ide napríklad o zlomeninu, respiračné ochorenie alebo ošetrenie pri chronických chorobách," konštatuje hovorkyňa VšZP Petra Kafúnová.
Na základe EPZP vzniká poistencovi nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v podstate bezplatne, pokiaľ navštívi lekára napojeného na verejný systém zdravotného poistenia v danej krajine. Platba môže byť od neho požadovaná iba do výšky spoluúčasti, akú by zaplatili aj domáci poistenci. U nás napríklad zaplatíme za ošetrenie u lekára dvadsať korún, v Nemecku či Rakúsku však môže byť poplatok vyšší. Keďže na refundáciu tohto poplatku poistenci nemajú nárok, oplatí sa o týchto veciach pred cestou informovať sa a prípadne zvážiť komerčné pripoistenie. Ním sa hradí v plnej výške nielen zdravotná starostlivosť, ale aj spoluúčasť.
Ďalšou výhodou komerčného pripoistenia je možnosť navštíviť aj nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, čo môže byť veľká výhoda najmä v prípade dovolenkových stredísk. Komerčné poisťovne však obyčajne nehradia zdravotnú starostlivosť pri chronických ochoreniach a tiež kryjú menší rozsah úkonov ako zdravotná starostlivosť poskytnutá na základe EPZP. Preto je pri ceste do zahraničia vhodné obe poistenia kombinovať.
Kto potrebuje európsky preukaz?
Európsky preukaz zdravotného poistenia vhodný pre účely krátkodobých ciest, vrátane dovoleniek, služobných ciest, brigád, stáží, študijných pobytov a podobne. Nie je vhodný pre výkon práce na základe pracovnej zmluvy v zahraničí alebo v iných situáciách, ktoré zakladajú povinnosť na vznik poistného vzťahu v príslušnej krajine. V týchto prípadoch je potrebné požiadať o jeho vydanie poisťovňu v tom štáte, kde je osoba zdravotne poistená.
O vydanie EPZP je potrebné požiadať písomne buď osobne v pobočke zdravotnej poisťovne, alebo žiadosť poslať poštou. Ak je poistenec v zahraničí, na prevzatie preukazu môže splnomocniť inú osobu, avšak jej identifikačné údaje musí uviesť v žiadosti o vydanie EPZP a tiež musí označiť, v ktorej pobočke preukaz prevezme.
Preukaz sa vydáva na obdobie 5 rokov. Poplatok za jeho vydanie je sto korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári