výfuk, alebo mu poriadne nefungujú svetlá, technický preukaz mu vziať nesmie.
Hoci zákon o podmienkach prevádzky vozidiel sa menil vlani v marci, ministerstvo dopravy k nemu stále nevydalo vykonávacie vyhlášky. "Už to bude rok, čo na to upozorňujme," hovorí Vladimír Gemela z policajného prezídia. Vedenie ministerstva dopravy po sťažnostiach policajtov ubezpečilo, že vyhlášky vydá do troch mesiacov. Dodnes nie sú.
Ústavný právnik Ladislav Orosz hovorí, že z hľadiska právnej istoty je dôležité, aby bola právna úprava jasná, konkrétna a zrejmá pre všetky strany. Ministri by si mali sadnúť a "hľadať riešenie, ak ho nevedia nájsť, je úlohou vlády koordinovať spoluprácu ministerstiev".
Policajti sa snažili tlačiť na ministerstvo dopravy aj prostredníctvom vlády. Tá v máji prijala uznesenie, že ministerstvo dopravy musí ihneď "zabezpečiť výkon ustanovení zákona vyhláškou a nariadeniami vlády". Nestalo sa. Policajti tvrdia, že bolo vydané len jedno nariadenie, ktoré je použiteľné pri kontrole hĺbky dezénu pneumatík osobných áut a dodávok do 3,5 tony plus prívesov. Minimálnu hĺbku dezénu stanovili na 1,6 milimetra.
Ministerstvo s vyhláškami mešká napriek tomu, že sa zaviazalo znížiť do roku 2010 počet úmrtí na cestách zo súčasných vyše šesťsto na polovicu.
Monika Kuhajdová z ministerstva vnútra hovorí, že minister Vladimír Palko na porade s policajnými funkcionármi rozhodol o poslaní listu ministrovi dopravy. Bude ho žiadať o vydanie vykonávacích predpisov, lebo v zákone je stanovené, že vykonávacie predpisy, ktorými sa upravia technické požiadavky vozidiel, podrobnosti o povinnej výbave vozidla a podrobnosti nespôsobilosti vozidla na premávku na pozemných komunikáciách, má vydať ministerstvo dopravy.
(fil)
Čo hovorí ministerstvo dopravy
Vedenie ministerstva dopravy tvrdí, že vyhlášky k zákonu sú nesmierne zložité. Podľa hovorcu ministerstva Tomáša Šarlušku ide o 103 vykonávacích vyhlášok a predpisov. V nich sú stovky detailov, napríklad aké musia mať odrazky jednostopové vozidlá, aké musia mať dvojstopové vozidlá smerovky, spätné zrkadlá a množstvo ďalších položiek. Všetky musia byť hotové naraz.
Šarluška nevie odhadnúť, kedy budú vyhlášky platné. Podľa neho sú pripravené, ale ministerstvo musí dohadovať ich znenia s Úradom pre aproximáciu práva, lebo všetky smernice preberané z únie musia byť v súlade s našimi zákonmi.
Pri kontrole vyhlášok "sa ide slovo po slove, takže neviem, kedy to bude definitívne dohodnuté," hovorí.
Podľa Šarlušku policajti majú pri kontrole technického stavu áut aj teraz oporu v dvoch bodoch zákona, kde sa píše, že "vodič je povinný si skontrolovať technický stav svojho vozidla a zodpovedá zaň", a keďže policajti majú kontrolovať dodržiavanie zákona, môžu "za zlý technický stav aj pokutovať".
Policajti s týmto výkladom ministerstva nesúhlasia. Podľa Šarlušku ide o trochu iný náhľad dvoch inštitúcií na filozofiu zákona, "náš pohľad je taký, že policajt môže skontrolovať stav auta bežným pohľadom". Ak by podľa Šarlušku chceli policajti kontrolovať stav podľa technických noriem, nemali by na to prostriedky, a to je úloha Staníc technickej kontroly.
(rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári