kanceláriami súkromných firiem a kaderníctvom sa mení na tajomnú, zázračnú krajinu, v ktorej ožívajú rozprávkové bytosti, statoční hrdinovia, smutné princezné, ale aj strašidelné príšery. Otvorením dverí do tajomnej komnaty sa stávate súčasťou predstavenia, ktoré vás pohltí. Rozprávkovú atmosféru umocňujú nádherné kulisy, sviečky, hudba a tajomná tma v obecenstve. Všetky svetlá sú nasmerované iba na jedno malé javisko, kde sa začína príbeh desiatok bábkových postáv, ktoré šikovne ovláda jediný človek - Renáta Peterčáková. Život bábok sa neodohráva iba v ohraničenom priestore javiska -občas vybehnú, čo vybehnú, doslova vlietnu do publika a na pár sekúnd si uchmatnú niekoho z malých divákov, ktorý sa potom ochotne stáva súčasťou rozprávky. Detské publikum sa tak mení na cínového vojačika, rozbúrené more, malého hudobníka, či tančiacu baletku.
"Čistokrvné" bábkové divadielko s drobnými prvkami činohry založila Renáta pred tromi rokmi. Meno dostalo po jednej "mŕtvej" schovanej a zaprášenej bábke - Korienka, ktorú našla michalovská bábkoherečka v jednom z pražských divadiel. Odvtedy divadlo Korienka navštívilo s malým prenosným javiskom takmer všetky školy v Zemplíne. Každé vystúpenie je plné emócii, hereckého a majstrovského nasadenia, aby umelecký zážitok v duši malého diváka zostal čo najhlbší. "Hrávala som pre detské publikum v telocvičniach, kde bolo aj deväťdesiat divákov, ale aj pre dvanásť detí. Vtedy sa cítim, akoby som hrala len pred komisiou," povedala Renáta s úsmevom a dodala: "Snažíme sa ísť aj tam, kam by iné, väčšie štátne divadlá nešli, pretože by to pre nich nebolo ekonomicky výhodné." Na svoju prácu je Renáta hrdá a nemenila by ju za inú. "Je to práca, ktorá ma baví a peniaze tu dokonca vyhrávam a nie zarábam. Jednoducho si ich musím divadelne vy- hrať," vysvetlila. Na divadle ju baví najmä to, že hrá stále inde. Občas si so svojimi drevenými a papierovými zverencami odskočí aj mimo Zemplína -hrávala až medzi Piešťanmi a Trnavou.
Aj keď hrá Renáta hlavne pre detské publikum a má ho nesmierne rada, malých divákov si drží takpovediac trochu od tela. "Keď sa herec začne na javisku správať ako dieťa, tak to nie je dobré. Vždy musí byť dospelý. Keď robí zo seba opičky a deti sa smejú, stratí svojou dôstojnosť," hovorí o hranici, ktorú by nemal správny bábkoherec prekročiť. Ten by si mal podľa nej neustále zachovať hereckú autoritu, ktorá malého diváka vedie, usmerňuje a núti ho rozmýšľať nielen o tom čo sa deje na scéne. Zároveň nesmie chýbať štipka humoru, ktorá deti rozveselí a zaujme tak, že sa opäť tešia na ďalšie predstavenie.
"Dieťa musí bábke, postavičke veriť. Jednoducho sa pre ňu na chvíľu stáva živou bytosťou, s ktorou sa dokáže rozprávať, ale aj hádať," dodala. Počas predstavení Korienky deti samovoľne vstupujú do deja. Rozprávkovým bytostiam nadávajú, povzbudzujú ich, alebo spontánnymi výkrikmi komentujú príbeh. V publiku sa bežne ozývajú vety ako "Ten vojačik je strašný!" alebo aj "Mami ja sa bojím." Ohlasy z publika pritom vôbec nenarušujú predstavenie. Práve naopak, Renáta vtedy majstrovsky zareaguje a každý detský názor pohotovo zakomponuje do deja.
Miestnosť, kde dnes Korienka sídli, funguje ako skladací transfomer. Cez týždeň sa mení na dielňu, kde sa vyrába nová scéna a kulisy a na víkend je z nej divadlo pripravené na ďalšiu šou. Príprava na jednu rozprávku trvá aj tri mesiace. Najviac času zaberie šitie kostýmov, maľovanie bábok a príprava kulís. Potom prichádza na rad nácvik -perfektnú súhru divadelného technika, scénistu, kulisára a herca v jednej osobe bolo vidieť aj počas predstavenia Cínového vojačika od Hansa Christiana Andersena. Renáta rýchlo menila jednotlivé scény a pozadia na javisku a pohybovala bábkami tak, aby to nepôsobilo rušivo. Komnaty paláca striedalo na scéne nočné námestie, tajomné zákutia kanála, až po prírodu s tečúcou riekou. Malé prenosné divadielko si za tri roky svojho pôsobenia získalo už stovky malých nadšencov a aj preto má počas každého nedeľného predstavenia takmer vždy plno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári