začali chladnúť radiátory a prestáva tiecť teplá voda. Dostala krutú odpoveď, že v meste došlo k veľkej poruche primárneho potrubia. Teplej vody a horúcich radiátorov sa dočkala až v nedeľu nadránom.
Porucha na rozvodoch tepla, údajne najväčšia za posledných 10 rokov, narobila hromadu starostí nielen pracovníkom TEKO a Tepelného hospodárstva (TEHO) Košice, ale predovšetkým viac ako 50 000 obyvateľom štyroch košických mestských častí. Dargovských hrdinov, KVP, Západ a Sídlisko Ťahanovce.
"Boli roky, keď vypadla tepláreň a bola prerušená dodávka tepla v celom meste," povedal nám na margo víkendovej situácie v meste výrobný riaditeľ TEKO Jaromír Kuruc. "V sobotu do značnej miery fungovalo Staré Mesto a polovica KVP. Aj keď chápem, že pre tých, ktorí mali odstávku, táto situácia nebola veľmi dobrá. Pýtate sa ako a kedy sa robia kontroly a opravy potrubí? Bežné opravy robíme pravidelne, každý deň sú vytypované určité šachty, kde pochôdzkari robia náhodnú kontrolu a takto vlastne v určitých cykloch prejdú všetky šachty. Ale iba tam, kde sa dostanú. Problém spočíva v tom, že zo 140 kilometrov siete je väčšia časť potrubia pod zemou, technicky teda nie je možné skontrolovať všetky rozvody."
Takzvané kolektory-tunely, v ktorých sú umiestnené vodovodné potrubia a bez problémov sa dá preveriť ich stav, sú, podľa našich informácií, iba na Sídlisku Ťahanovce a časti KVP. "V Starom Meste a na Terase sú nepriechodné miesta, kde sa nijako k potrubiu nedostanete. Situáciu sme chceli riešiť priemyselnými kamerami alebo robotmi, ale ani to nie je možné. Kvôli uloženiam, ktoré držia potrubie. Kontroly robíme priebežne celý rok. Ak z nich vyplynú nejaké poznatky, rúry sa odkrývajú a meníme ich skorodované časti."
Ideálny stav by teda bol, keby TEKO a TEHO prerobili celý systém na už spomínaný kolektorový, ale to by stálo miliardy korún. Podľa J. Kuruca vlani preventívne výmenili 300 metrov potrubia na Štúrovej ulici, staré nahradili takzvaným predizolovaným, s minimálnymi tepelnými stratami. Sú v ňom zaliate aj snímače umožňujúce indikáciu únikov média a spravený úsek by mal byť bezporuchový minimálne 30 i viac rokov. Tento projekt si však vyžiadal miliónové náklady.
Opýtali sme sa, čo mieni vedenie TEKO robiť, aby predišlo takej havárii, ako bola v Košiciach cez víkend. "Chcem ubezpečiť ľudí, že budeme hľadať ďalšie možnosti diagnostiky potrubia pomocou nových metód. Ale tým, že sú rúry uložené v zemi, pôjde zas len o nejaké približné odhady, že práve tam, alebo niekde inde môžu byť netesnosti," odpovedal J. Kuruc. "V súčasnosti máme celé mesto poprepájané takzvanou mrežovou sústavou. Pomocou nej dokážeme odstaviť úsek, kde je nutné urobiť opravu, obísť ho a dodať teplo, kam treba. Bez toho, aby došlo v meste k celoplošnému výpadku."
Ako ďalej J. Kuruc skonštatoval, práve v sobotu sa im to však nepodarilo. Najmä kvôli Furči, lebo aj keď rozvodný systém pod sídliskom odstavili, vytieklo do ohraničenia miesta poruchy také množstvo vody, že nastali problémy. To isté bolo aj na KVP, kde horúca voda dokonca zaplavila šachty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári