vojaci v maskáčoch a zelených baretoch so samopalmi na hrudi. Námestie osloboditeľov v Michalovciach pripomínalo vo štvrtok predpoludním miesto veľkých manévrov. S vojakmi, ktorí v utorok na budúci týždeň spolu s technikou poputujú na Balkán, sa lúčili ich príbuzní a známi. Predstavitelia ministerstva obrany a slovenskej armády ich prišli povzbudiť.
"Bojím sa, strašne sa bojím. Aj keď je v Kosove relatívne pokoj, Kosovčania sú divosi. Človek nikdy nevie, čo môže od nich čakať. Budem sa celý čas modliť, aby sa nám vrátil v zdraví," ťažko skrýva obavy o svojho manžela mladá žena s dvomi drobnými deťmi.
Väčšina vojakov vníma nastávajúcu misiu ako prirodzenú súčasť života profesionála: "Dostal som rozkaz, tak idem. O tom sa nediskutuje," hovorí Marián Mižák zo Sobraniec. Aj jeho manželka má pred odchodom zmiešané pocity.
Marián bude v Bosne a Hercegovine ako vodič a spojár jazdiť na terénnom vojenskom mercedese. "Je to skvelé vozidlo. Vyzbrojené je guľometom, zo strán je spevnené pancierovaním, vpredu má nepriestrelné sklo. Či mám obavy? Nie. Ale, samozrejme, musíme byť obozretní."
Veliteľom 8. slovenského kontingentu KFOR v Kosove bude podplukovník Gabriel Kerekeš. Bude to jeho prvá zahraničná misia: "Rodina sa s tým zmierila. Už teraz sa tešia na môj návrat."
Mladý podplukovník je s prípravou vojakov spokojný. Začala sa v septembri minulého roku. "Chlapcov sme cvičili na plnenie špeciálnych úloh. Ako členovia 'serch teamov' budú musieť dokonale zvládnuť vyhľadávanie zbraní a munície v objektoch, jednotka je vycvičená na zvládnutie davu v prípade nepovolených zhromaždení, neozbrojenú a ozbrojenú prepravu V.I.P., vytváranie kontrolných a prepúsťacích miest pre osoby a vozidlá, patrolovanie a množstvo ďalších činností, ktoré sa v ozbrojených silách na Slovensku bežne nepoužívajú. Myslím si, že to zvládli. Ale preverí nás až prax v reálnych podmienkach."
Rovnako ako Kerekeš až 80 percent vojakov bude v misiách prvýkrát, zvyšných 20 percent sú veteráni, ktorí už okúsili pôsobenie v zahraničí. Všetci si rovnako uvedomujú si riziko, ktoré so sebou prináša pôsobenie v krízových oblastiach. Začlenenie do jednotiek mierovej operácie však ako dobrú životnú skúsenosť a popri tom aj ako možnosť slušne si zarobiť. Ich mesačná mzda bude od tisíc amerických dolárov vyššie podľa funkčného zaradenia.
Foto: SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári