záchytka!
Záchytnú izbu by malo prevádzkovať zdravotnícke zariadenie po dohode s obcou. V Košiciach mala jej prevádzku na starosti najprv Fakultná nemocnica L. Pasteura, pod ktorú spadalo Centrum pre liečbu drogových závislostí. Protidrogové centrum sa však v decembri 2004 zmenilo na neziskovú organizáciu a v júni minulého roka záchytku zrušilo. Podľa slov jeho riaditeľky bola neekonomická.
"Pre nás to bola stratová záležitosť, neplatili nám ani klienti, ani mestské časti. Keďže mesto prevádzkovať záchytku odmietlo, boli sme nútení ju zrušiť," hovorí Ivica Kmečová, podľa ktorej je zdravotnícke zariadenie povinné prevádzkovať záchytku, ak ho o to obec požiada. Ale zároveň musí prispievať na jej chod prispievať, čo sa nedialo.
Záchytka v protidrogovom centre mala päť postelí, ktoré boli pomerne vyťažené - v priemere mala totiž troch- štyroch klientov denne. Takýchto ľudí teraz buď polícia vozí domov, alebo ich odvezie do nemocnice, kde však ak im nič nie je, nemajú čo hľadať. Preto neraz končia na obvodných oddeleniach, pričom policajti dozerajú, aby si neublížili. Črtá sa však zmena k lepšiemu - sprevádzkovať záchytku sa totiž rozhodla Arcidiecézna charita.
"Nepôjde o stopercentnú náhradu záchytky z legislatívneho hľadiska, ale o zariadenie, ktoré bude plniť jej funkciu. Vhodné priestory na to máme v charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici, kde je aj útulok pre bezdomovcov. Tam vytvoríme dve-tri miestnosti technické uspôsobené na to, aby tam mohol byť umiestnený opitý človek privezený záchrannou službou alebo políciou. Vyškolení pracovníci mu poskytnú základnú zdravotnú starostlivosť," hovorí riaditeľ Arcidiecéznej charity Ján Dečo (na snímke).
V záchytnej izbe skončia opilci nebezpeční pre seba alebo svoje okolie, ktorí však nebudú vyžadovať lekársku starostlivosť. O opilcov sa budú na záchytke totiž starať pracovníci charity.
"My poskytneme priestory a ľudí, otvorená je stále otázka financovania, vybavenia priestorov a odborného dohľadu. Odbornú spoluprácu a materiálne zabezpečenie očakávame od fakultnej nemocnice, s ktorou rokujeme o spolupráci a s financovaním musí pomôcť mesto," vysvetľuje J. Dečo, podľa ktorého je otvorenie záchytky otázkou možno iba niekoľkých týždňov.
Fakultná nemocnica snahu charity víta
Vedenie FN L. Pasteura snahu Arcidiecéznej charity zriadiť záchytku víta. Momentálna situácia je totiž taká, že v nemocnici neraz končia aj ľudia, ktorí nemajú ohrozené životné funkcie a nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zbytočne blokujú lôžka, ktorých prevádzka je navyše nákladná. Nemocnicu to stojí peniaze, ktoré nemá od koho vymôcť.
"Po zrušení záchytnej stanice vznikol veľký problém, kam umiestniť opitých, keď nevyžadujú zdravotnú starostlivosť, ale nemôžu ostať sami. Potrebujú totiž dozor, aby sa napríklad nezadusili vlastnými zvratkami. Preto sme privítali myšlienku zriadenia záchytky Arcidiecéznou charitou, ktorej radi pomôžeme našimi skúsenosťami i dovybavením, napríklad staršími lôžkami. Veľmi nám pomôžu tým, že nás odbremenia od stavov, ktoré nevyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Samozrejme zranených opitých pacientov, či takých, ktorí potrebujú zdravotnícku starostlivosť, budeme prijímať aj naďalej," hovorí námestník riaditeľa Richard Raši.
Podľa hovorkyne mestského magistrátu Zuzany Bobríkovej je mesto pripravené finančne podporovať záchytku v priestoroch na Bosákovej ulici. Arcidiecéznu charitu už požiadalo, aby pripravila návrh výdavkov, ale vyčíslenie predpokladaných nákladov zatiaľ nedostalo.
Mesto podľa jej slov platilo v minulosti stotisíc korún mesačne na účet fakultnej nemocnice, odkiaľ prešla záchytka pod protidrogové centrum. To však nedokázalo vykrývať náklady na jej prevádzku.
Ján Dečo je presvedčený, že charita s mestom dohodne vzájomne výhodné pravidlá a prevádzku záchytky nič neohrozí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári