Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: šaty na ples

Na slávnostné plesy doporučuje módna návrhárka L. Eckhardt dôstojnú róbu, na nohavice treba zabudnúťModernosť nie je dať na seba všetko, čo práve

Na slávnostné plesy doporučuje módna návrhárka L. Eckhardt dôstojnú róbu, na nohavice treba zabudnúť

Modernosť nie je dať na seba všetko, čo práve diktuje Móda

Vianočné a novoročné sviatky znamenali nielen čas pohody, pokoja, lásky a nástupu nového roku, no už tradične sú po období adventu aj vstupnou bránou do fašiangovej a plesovej sezóny. Aká bude tá tohtoročná, aké trendy prináša, o tom sme sa rozprávali so známou módnou návrhárkou Lýdiou Eckhardt.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri večerných šatách, bez ohľadu na to, čo diktuje pani Móda, treba brať ohľad hlavne nato, čo ktorej žene pristane. A tiež by šaty mali vyzdvihnúť to, čo sa má zdôrazniť a zakryť to, čo zvýrazňovať určite netreba, tvrdí módna návrhárka.

"Ples je jediný večer, kedy sa žena môže cítiť ako kráľovná či princezná, tak by si ho nemala pokaziť nevhodným oblečením. Na slávnostnom plese, akým je napríklad známy ples v opere SND, určite treba dať oblečeniu punc dôstojnej róby a zabudnúť na síce obľúbený, no v tomto prípade určite nevhodný nohavicový kostým. Osobne sa mi páčia pri šatách odhalené dekolty a šaty bez rukávov," netají svoju predstavu L. Eckhardt. Keďže nie všetky dámy môžu bez obáv odhaliť dekolt, chrbát i ruky, na pomoc im prichádzajú prehozy. Môžu byť kožušinkové alebo čipkové. Svojím spôsobom pripomínajú trošku fusáčiky, ktoré ozdobia šaty a zakryjú ruky.

Skryť Vypnúť reklamu

Z farieb je stále moderná čierna, ktorá je magickou farbou a hodí sa na rôzne príležitosti. Podľa módnej návrhárky má však nevýhodu v tom, že ňou síce ani nič nepokazíme, ale ani nič nevyzdvihneme. "Podľa mňa je moderné to, čo žene pristane. Ani na plese sa netreba báť výraznejších farieb od vínovočervenej cez zlatú a striebornú po pomarančovo-tehlovú či tyrkysovomodrú. Tieto farby nám aj v zime, kedy nie sme opálené, pridajú na sviežosti a živosti," tvrdí L. Eckhardt.

Čo sa týka materiálov módne sú šantungové. Ako nóvum prichádza zamat. Môže byť aj transparentný v kombinácii so šantungom. Kým vlani boli módne kožušinky, teraz sa do popredia dostávajú aplikácie peria a štrasové efekty. "Toto sú nové línie tohtoročnej sezóny. Hlavne však majme na pamäti najpodstatnejšie kritérium, a tým je, čo ktorej z nás najlepšie pristane," zdôraznila módna návrhárka.

Skryť Vypnúť reklamu

L. Eckhardt pri výbere doplnkov navrhuje riadiť sa nepísaným pravidlom: keď sú šaty jednoduchšie, napríklad základné šantungové, môže si dáma dovoliť výraznejší doplnok. Pekný je do dekoltu štras alebo Svarovského kamene. Aplikácie kameňov v poslednom období veľmi prichádzajú do módy. "Pokiaľ sú samotné šaty výrazné, nech už ide o korálkové alebo krajkové, v takom prípade by som radila len výrazné náušnice. Do dekoltu nič, žiaden doplnok. Inak by mohla dáma vyzerať vyčačkane ako terč na strelnici a nepomohlo by jej ani vysvetľovanie, že ona tak vyzerá preto, lebo je moderne oblečená. Modernosť nie je to, že na seba, bez ladu a skladu, dáme úplne všetko, čo "letí," tvrdí L. Eckhardt.

Neraz sa jej stalo, že za ňou prišla žena a chcela, aby sa k jej ružovým šatám doladil partnerov motýlik. "Osobne si myslím, no vnímajte to skutočne len ako môj názor, že keby boli jej šaty vínovočervené, ešte by sa to dalo. No k smokingu alebo k fraku ja som jednoznačne za čierneho motýlika."

S L. Eckhardt sme sa rozprávali najmä o slávnostných plesoch, napríklad už v spomínanej opere SND. Existujú však aj plesy, kde sa pravidlá pri obliekaní nemusia stopercentne dodržať a kde sa pripúšťajú aj nohavice. Ona sama sukne tiež nenosí, takže chápe ženy, ktoré si na tento druh oblečenia zvykli. Aj preto venuje veľa času tomu, nech pre ne pripraví zaujímavé kreácie. Patrí k nim aj model gumených nohavíc, na ktoré ide extravagantná strapcová sukňa. Alebo celé priesvitné šaty s korálkami, pod nimi úzke nohavice s podprsenkou, a ešte je toto všetko dozdobené perím.

"V módnom priemysle, do ktorého aj ja patrím, sú vo svete zamestnané tisícky ľudí a ponúkajú veľmi široký výber. Neznamená to však, že dámy musia mať všetko, o čom niekto tvrdí, že práve to je "in"." Vždy treba podľa L. Eckhardt ostať osobnosťou, vyberať si to, v čom sa dobre žena cíti a módu vnímať ako hobby nie ako stres. "Takéto poznanie prichádza vekom. Žena jednoducho musí postupne nájsť sama seba a uvedomiť si, že nie kvantita, ale kvalita majú byť v jej šatníku rozhodujúce. Potom bude i na plese očarujúca. Pre iných, aj sama pre seba," dodala L. Eckhardt.

V móde sú mašle, stužky i obojky s kameňmi

Topánky určite nie naboso a žiadna kabelka veľkosti XXL

Pri odovzdávaní Oskarov je bežné, že hviezdy filmového neba majú na sebe drahé róby a na nohách sandále obuté naboso, teda bez pančúch.

Otázka výberu topánok k večerným šatám je určite podstatná. I keď protokol výslovne nehovorí, či majú byť pod róbou pančuchy alebo nie, ísť na ples s holými nohami by nebolo ani rozumné, ani elegantné. Vhodnejšie je rozhodnúť sa pre subtilné topánky, teda také, ktoré sú vpredu uzavreté, ale pätu majú voľnú. Hoci sa ešte nosia topánky guľaté, tak k jemným, ako aj k honosnejším šatám, sa určite lepšie hodia lodičky alebo aspoň pololodičky.

Topánky nemusia ladiť s kabelkou, to dnešná móda nediktuje. Celkový model by však mal byť v súhre. Samozrejme, že na ples si dáma nezoberie kabelku veľkosti XXL, ale malú, do ktorej sa vmestí púder, rúž, vreckovka a malá voňavka. Kabelka by mala byť zladená trebárs s príveskom, napríklad štrasová. Veľmi sa nosia tiež kožušinové so štrasovými rúčkami. Určite by ju nemala mať prehodenú cez plece, nosiť sa má v ruke. Na pleci najlepšie nevyzerá, ale čo je najpodstatnejšie, zbytočne dáme pokrčí výpravnú róbu so šálom alebo prehozom. To platí aj pri kabátoch alebo bundách. Oveľa vhodnejšie sú malé pelerínky so zapínaním hoci len na jeden gombík. Jednoznačne by mal byť obraz ženy, ktorá sa vybrala na slávnostný ples, dokonalý. Pokiaľ dáme náhodou robí problém zladiť kabelku s oblečením, nič nepokazí ak si ju farebne zosúladí s

topánkami.

Ako dozdobenia "letia" rôzne mašličky a stužtičky. Veľmi moderné sú tiež obojky s kameňmi. Podobne sú v móde výraznejšie náhrdelníky. Výber týchto doplnkov vždy musí závisieť od toho, čo má dáma oblečené. A tiež aká je samotná nositeľka šiat, či si trúfne na extravaganciu alebo sa radšej drží trošku v "úzadí."

K dokonalému obrazu ženy nepochybne patrí voňavka. Pre akú sa rozhodnúť, je naozaj veľmi individuálne. Niektorá žena má radšej ťažkú, iná skôr ľahšiu, sviežejšiu voňu vystihujúcu jej osobnosť. Základným pravidlom je, že vôňa má byť decentná, nie, že najprv vojde do miestnosti voňavý opar, až potom vstúpi žena. Svojím spôsobom výber voňavky, podobne ako výber celého oblečenia, závisí aj od toho, akú má žena profesiu. Našťastie, výber všetkého je taký široký, že každá si môže nájsť to, čo jej najlepšie vyhovuje, čo vystihuje jej osobnosť, čo jej "sedí."

Moderátorka televízie JOJ Adriana Kmotríková je princeznovský typ, má rada krásnu a dlhú róbu

Plesové šaty oblečie len raz a šperky musia byť vždy pravé

Moderátorka Televízie JOJ Adriana Kmotríková nepatrí medzi parketové levice. Oveľa radšej ako na plesy chodieva na zábavy, kde sa môže aj trochu vyšantiť, nielen predviesť najnovšie šaty či rozšíriť spoločenské kontakty.

"Neznamená to však, že plesy odmietam. To nie. Vlani som dostala pozvánku na ples do opery SND, čo je skutočne prestížna záležitosť a vysoko som si to vážila. Toho roku mi prišla pozvánka opäť, ale tentokrát naň s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjdem," priznala sa k rozhodnutiu. Počas roka má spoločenských udalostí dosť, a ples v opere SND okrem hostí predstavuje aj najväčšiu koncentráciu novinárov a kamier na meter štvorcový, čo nie je úplne najpríjemnejšie. Výsledok ich "lovu" vlani bolo, že sa A. Kmotríková objavila v nádherných šatách, ktoré mala na plese, prakticky v každom časopise.

"Plesy sú však úžasné v tom, že žena sa aspoň raz v roku môže cítiť v krásnych šatách ako princezná. Počas roka mám málokedy príležitosť obliecť si slávnostnú róbu. Zväčša, aj keď som na recepciách a večierkoch, tam sa chodí skôr v športovo-rekreačnom oblečení." Na plese sa naopak podľa A. Kmotríkovej môžu ženy objaviť v róbach od výmyslu sveta, pretože módne návrhárky sa priam predháňajú, ktorá ju ušije krajšiu a honosnejšiu. Jej osobne vyhovujú šaty, pri ktorých má odhalené plecia, chrbát, prípadne aj dekolt. Pri výbere si síce dá poradiť od návrhárky, ale pri tvorbe šiat prichádza aj s vlastnými nápadmi, nech je výsledný efekt i podľa jej vkusu.

V našom meste sa chystá A. Kmotríková moderovať ples právnikov. Čo bude mať oblečené, to ešte nevie. Rozhodnutie nechá na niektorú z dvoch návrhárok, s ktorými už dlhšie spolupracuje. "Určite však nebudem mať nič, čo súvisí s nohavicami. Som taký typ, že v mesiaci som 30-krát v nohaviciach a možno len raz v sukni, takže na tomto plese budem zaručene v róbe. Ak sa mám zhodnotiť, som princeznovský typ, takže chcem mať dlhé, vejúce šaty. Možno trošku nariasené alebo hodvábne či mušelínové. Čiže typické plesové, ktoré sa nikde inde počas roka nedajú obliecť."

Známa moderátorka sa drží zásady, že látka na ples musí byť krásna, drahá a kvalitná. Z lacnej látky neexistuje, aby boli šaty pekné. Zato, ak je to naopak a materiál je kvalitný, krásne šaty sa obrazne povedané šijú už samé.

"Plesové šaty sú u mňa vždy len na jednu príležitosť. Nikdy sa nestalo, aby som či už plesové šaty alebo šaty z módnej prehliadky, mala na sebe dvakrát. Buď idú na charitu, do dražby ako to bolo napríklad vo Vadkerti talk show alebo ich darujem." Podobne ako pri šatách kladie A. Kmotríková dôraz aj na výber doplnkov. Šperky, ktoré sú dozdobením krásneho oblečenia, musia byť vždy pravé.

LIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 5 842
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 789
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 021
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 792
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 929
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 738
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 271
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 165
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 991
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 706
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Na štátnej linke pracuje 40 odborníkov.


3. aug
Branislav Benčat

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


15 h
Dvojkajak Adam Botek a Samuel Baláž na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu v Tokiu.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop