tam aj inžinierske siete. Výstavbu detského ihriska a oddychových plôch by tam mal sponzorsky zabezpečiť U. S. Steel Košice.
Rozpočet Juhu na rok 2006, ktorý miestni poslanci nedávno schválili, ráta aj so 600-tisícovými výdavkami na projekt a iné náklady súvisiace s rekonštrukciou centra vo VŠA i na projektovú dokumentáciu k plánovanej prestavbe jedálne dôchodcov na Vojvodskej na zariadenie opatrovateľskej služby s jedálňou, tzv. sociálny dom.
V ňom by potom mali poskytovať komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť, teda na jednom mieste by bola sústredená opatrovateľská služba pre mobilných a imobilných, jedáleň pre dôchodcov, výdajňa stravy s rozvozom do bytov i práčovňa.
Na projekt prestavby jedálne už získali Južania približne miliónové, 95-percentné spolufinancovanie z eurofondov. I samotná rekonštrukcia s predpokladanými nákladmi 26 miliónov, ktorej termín je zatiaľ neurčitý, je podmienená úspešnosťou žiadosti mestskej časti o 95-percentnú finančnú spoluúčasť z európskych peňazí, takže Juh by prispel sumou asi 1,5 milióna.
Na vlastnú správu minú Južania zo svojho tohtoročného 70-miliónového rozpočtu 26 miliónov (o 2,5 milióna viac ako vlani), z toho na mzdy a odvody starostu, kontrolóra, pracovníkov úradu a iných zamestnancov mestskej časti 17 miliónov (o 1,7 milióna viac ako minulý rok).
Zvýšenie výdavkov na správu mestskej časti súvisí podľa miestneho kontrolóra Patrika Géciho aj s nárastom cien v hospodárstve i s plošným zvyšovaním platov zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme.
Predseda finančnej komisie Michal Lumtzer (SDKÚ, na snímke v popredí vľavo) k narastajúcim južanským bežným výdavkom uviedol: "V budúcnosti sa však dá očakávať ďalšie znižovanie výdavkov, predovšetkým z dôvodu zlučovania činností. Už v roku 2005 došlo k zníženiu zamestnancov zo 118 na 101."
Plánované výdavky na odmeny 33 poslancov sú spolu 2,5 milióna, približne rovnako ako minulý rok. Na verejnoprospešné činnosti a rozvoj mestskej časti však chcú dať, nerátajúc investíciu do centra vo VŠA, len 2,6 milióna, čo je zhruba o 1,2 milióna menej ako vlani. Ide pritom takmer o minimálnu prípustnú sumu vzhľadom na záväzok vyplývajúci z mestskej dotácie. Ak by dal totiž Juh na svoj rozvoj menej ako 2,3 milióna, rozdiel by musel mestu vrátiť.
"Výška tejto čiastky je zapríčinená stratou podstatnej zložky príjmov z miestnych daní. Napriek tomu mestská časť našla spôsob vyváženia položiek na minimálne únosnú hranicu, ktorá aspoň čiastočne garantuje obyvateľom základné potreby súvisiace s verejným záujmom," zhodnotil rozpočet kontrolór Géci.
Podľa poslanca Lumtzera však rozpočet i v sťaženej situácii myslí na občanov v ťažkom sociálnom postavení (600-tisíc) a podporuje kultúrne aktivity (vyše 3 miliónov vrátane spoločensko-relaxačného centra).
Vlastné príjmy mestskej časti predstavujú 16 miliónov a od mesta pravdepodobne dostanú spolu 25 miliónov (vrátane účelových dotácií na centrum vo VŠA, stredisko verejnoprospešných prác a spoločensko-relaxačné centrum). Ďalších 19 miliónov na vykrytie nákladov na rekonštrukciu centra vo VŠA použijú zo svojho rezervného fondu. Vyše 9 miliónmi dotuje štát výdavky na matriku, zariadenie opatrovateľskej služby, stavebný úrad a Štátny fond rozvoja bývania, ktoré 23-tisícový Juh zabezpečuje aj pre 5 ďalších mestských častí, spolu pre 56-tisíc obyvateľov.
Mestská časť požiadala mesto o jeho 5-miliónovú spoluúčasť na plánovanú 10-miliónovú rekonštrukciu a zateplenie budovy miestneho úradu za účelom úspory nákladov na energie. Budova úradu je totiž vlastníctvom mesta. Zvyšnými 5 miliónmi by sa podieľal nájomca, mestská časť. Návrh mestského rozpočtu, ktorý zastupiteľstvo mesta ešte len bude schvaľovať, však s 5 miliónmi pre Juh nepočíta. V takom prípade by sa rekonštrukcia budovy úradu zatiaľ nekonala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári