voda, teplo i elektrina. "Od januára si musíme zvyknúť aj na zvýšenie cien a poplatkov spojených s užívaním bytov," hovorí prezidentka Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková.
Plyn
Cena plynu, ktorý od októbra zdražel o pätinu, opäť vzrastá o 5,84 percenta. SPP upravil fixné platby aj platby za kubík plynu. Pre domácnosti, ktoré využívajú plyn zväčša na varenie a spotrebujú do 200 m3 ročne, sa zvýšila fixná sadzba oproti poslednej úprave cien v októbri minulého roka z 21,06 na 66,39 Sk. Cena za m3 plynu naopak poklesla z 20,38 na 17,16 koruny. To znamená, že domácnosti zaplatia v závislosti od spotreby od 30 Sk mesačne viac. Zdraženie sa najviac dotkne domácností, ktoré túto komoditu používajú na vykurovanie.
Voda
K zvýšeniu ceny vody sa už vyjadrili aj predstavitelia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Avizovali, že cena vody by mala vzrásť o štvrtinu. V minulom roku domácnosti na východe Slovenska platili za dodávku pitnej vody 28,26 Sk za meter kubický a 19,28 Sk za odvedenie a čistenie splaškovej vody. Po zvýšení cien od Nového roka činí cena za vodné 35,58 a stočné 23,56 Sk. Dokopy bude teda vyššia o takmer dvanásť korún a teda za kubík, čiže tisíc litrov vody, zaplatíme 59,14 Sk. Podtatranská vodárenská spoločnosť si bude v novom roku účtovať za vodné 32,01 Sk a stočné 26,98 Sk. Ľudia aj organizácie teda za kubík vody zaplatia 58,99 koruny.
Keďže sa predpokladá aj nárast cien tepla, drahšia bude aj teplá voda.
"Pri viacpočetných rodinách to bude veľký zásah do rozpočtu. Dnes stojí v Košiciach jeden m3 teplej vody medzi 220 - 240 Sk a ak sa navýši cena tepla a vody, stúpne to až nniekde na úroveň 280 Sk za m3 teplej vody. To už pre niektoré domácnosti môže byť luxusom, veď už teraz sa s vodou priveľmi šetrí," tvrdí Jurčáková.
Elektrina
Zdražela aj elektrina. Jej cena mala byť pre domácnosti od januára vyššia o 8 až 9 percent. Takýto odhad nárastu cien elektriny zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý mal o konečnej cene rozhodnúť v priebehu novembra. Nakoniec zákazníci Východoslovenskej energetiky zaplatia viac v priemere o 6,1 percenta. VSE zvyšuje v najpočetnejšej sadzbe (D3) pre domácnosti s odberom nad 1298 kWh ročne cenu o štyri percentá. Stály plat sa síce znižuje zo 156 na 150 Sk, za odobratú jednu kWh však ľudia zaplatia namiesto 3,20 už 3,40 Sk. Pre rodinu v trojizbovom byte to znamená, že za elektrinu zaplatí mesačne asi o 100 korún viac, viac však zaplatia domácnosti, ktoré elektrinu používajú na ohrev teplej vody alebo vykurovanie.
Teplo
Razantné zvyšovanie cien sa očakávalo v prípade tepla. "Stále nie sme na európskej cene tepla, ktorá by mala byť na úrovni 800 Sk, pričom na Slovensku bol v roku 2005 priemer do 600 korún za gigajoul. Môžeme teda ešte očakávať navýšenie o 200 Sk za GJ. Ako dlho to potrvá, či rok, alebo dva, rozhodne ÚRSO," vysvetlila Z. Jurčáková.
Napríklad v Košiciach zdraželo teplo v minulom roku trikrát. Pokiaľ po prvom zvýšení cien v januári zaplatila domácnosť za jeden gigajoul tepla 515,3 Sk, po ďalších dvoch úpravách ceny tepla dodávaného Tepelným hospodárstvom sa cena od októbra vyšplhala na 544,2 Sk/GJ. Od januára zaplatia košické domácnosti napojené na výmeníkové stanice za GJ až 579,6 Sk. To znamená, že pri dvojizbovom byte s rozlohou okolo 50 m2 a spotrebou okolo 32 Gj/rok bude toto zvýšenie ceny znamenať zvýšenie nákladov asi o 100 korún mesačne. Viac zaplatia aj domácnosti napojené na plynové kotolne, namiesto 522,40 Sk až 633,80 Sk za GJ. Zvyšuje sa aj cena pre odberateľov v mestskej časti Šaca, ktorí odoberajú teplo z U. S. Steel, z 330,10 na 339 korún.
Ako má postupovať vlastník bytu pri reklamácii?
- Pri ročnom rozúčtovaní služieb - teplo, voda, energia spoločných priestorov, upratovanie:
1. reklamáciu adresuje členom rady spoločenstva vlastníkov bytov (v prípade iného správcu napríklad bytovému družstvu alebo bytovému podniku)
2. pri nespokojnosti s vybavenou reklamáciou je možné obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), k podnetu na kontrolu však treba priložiť aj dokumentáciu
- Pri čerpaní prostriedkov z fondu údržby a opráv problém prešetrí:
1. predseda spoločenstva vlastníkov bytov
2. rada spoločenstva
3. SOI tvorbu a čerpanie týchto prostriedkov nekontroluje
- Pri reklamácii výšky zálohových platieb je potrebné:
1. sťažovať sa u predsedu spoločenstva
2. u členov rady
3. ak s vybavením reklamácie nie je vlastník spokojný, môže podať žalobu na súd, SOI sťažnosť tohto druhu neprešetruje
- SOI kontroluje spoločenstvá vlastníkov bytov a správcov len v rámci kompetencií stanovených v zákone o ochrane spotrebiteľa:
1. kontroluje správne účtovanie cien
2. diskrimináciu a klamanie spotrebiteľa
3. informovanie spotrebiteľa o cenách
- SOI nekontroluje:
1. v spoločenstve hospodárenie a čerpanie fondu opráv
2. poplatky za likvidáciu odpadu (je to vec obce)
3. odvedené množstvo zrážkovej vody (vodárenská spoločnosť)
4. ceny za teplo, elektrinu, plyn (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, Slovenská energetická inšpekcia)
- Najviac sťažností smeruje k problematike:
1. nesprávny údaj o spotrebe vody (pri oprávnenosti reklamácie je treba celé vyúčtovanie za dom urobiť znova)
2. technický prepočet pri pokazenom vodomere
3. spotreba tepla na kúrenie a prípravu teplej vody
- Vlastník bytu, ktorý nie je spokojný s vyúčtovaním zálohových platieb, má právo na zdôvodnenie jednotlivých platieb od predsedu spoločenstva či správcu
- Doručenie vyúčtovania musí byť upravené v zmluve o spoločenstve alebo v stanovách, podobne tak termín vybavenia reklamácie aj s určením sankcie
- V prípade, že dôjde k zisteniu, že bola vlastníkom bytov spôsobená škoda, môže každý majiteľ bytu oznámiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní. Zo strany predsedu alebo členov rady môže ísť až o trestnoprávnu zodpovednosť.
Vo vyúčtovaniach za teplo nájdeme tri ceny
Košice - Teplo v tomto roku zdraželo trikrát. Preto sa vynára otázka, ako to bude vyzerať s vyúčtovaním, keďže sú s ním problémy aj v prípade, že táto energia nezdražie.
"Na rozúčtovanie tepla pre rok 2005 nie sú žiadne pravidlá a vyhláška, ktorú pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na rozpočítavanie tepla a teplej vody, by mala platiť od januára 2006. Upozorňujem teda tých, ktorí sú zodpovední za konečné vyúčtovanie tepla, aby po konečnej faktúre urobili rekapituláciu odberu tepla v každom dome osobitne. Nespoliehali sa, že použijú odporúčaný postup rozúčtovania, pretože to nezodpovedá skutočnému odberu tepla. Potom sa totiž kopia reklamácie a stretávame sa s rozdielmi v nákladoch na teplo medzi jednotlivými bytmi až 20-tisíc korún," uviedla prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková.
V súvislosti s úpravou cien tepla a teplej vody mali byť urobené odpočty pri každej úprave ceny a každý správca to mal zabezpečiť. Za rok 2005 budú mať teda ľudia v podobe teplej vody a tepla vo vyúčtovaní tri termíny a tri spotreby, ktoré budú mať rôznu cenovú hladinu.
"Ak niekto nemá merače na radiátoroch, odpočet sa robil na päte domu a rozpočítavanie sa urobí v súvislosti s plochou bytu. Hoci mali byť urobené odpočty meračov teplej vody a na pomerových meračoch tepla, nie v každom dome sa tak udialo. Preto budú v práve vlastníci bytov, aby takéto konanie správcu a spoločenstva napadli. Treba sa obrátiť na správcu či radu spoločenstva. Ak nedajú veci na správnu mieru, je možné kontaktovať Slovenskú energetickú inšpekciu, alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu. Tu už ide o poškodzovanie vlastníkov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári