na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie vedeného v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Príspevok sa poskytuje mesačne do výšky 100 % z celkovej ceny práce jedného znevýhodneného uchádzača o zamestnanie prijatého na vytvorené pracovné miesto, najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej hrubej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok.
Absolventská prax sa vykonáva najviac 6 mesiacov bez možnosti jej predĺženia v rozsahu 20 hodín týždenne. Opakovane môže uchádzač o zamestnanie začať vykonávať absolventskú prax najskôr po uplynutí 12 mesiacov od skončenia vykonávania predchádzajúcej absolventskej praxe. Počas vykonávania absolventskej praxe poskytuje úrad absolventovi školy paušálny príspevok vo výške 1 700 Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe. Úrad poskytne absolventovi školy náhradu poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe, ak absolvent školy uzatvorí zmluvu o úrazovom poistení. Od 1. 1. 2006 sa už zamestnávateľovi, u ktorého absolvent školy vykonáva absolvenstkú prax, neposkytuje príspevok vo výške 1 000 Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov spojených s vykonávaním absolventskej praxe jedným absolventom školy.
Pre záujemcov o zamestnanie sa rozširuje možnosť poskytovania príspevku na služby pre rodinu s deťmi, a to 1200 Sk na prvé dieťa a 900 Sk na každé ďalšie dieťa.
Príspevok na dochádzku za prácou poskytuje úrad mesačne na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu zamestnanca do miesta výkonu zamestnania uvedeného v pracovnej zmluve a späť alebo na úhradu časti cestovných výdavkov na dochádzku z miesta trvalého pobytu alebo z miesta prechodného pobytu občana do miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti a späť. Výška príspevku na dochádzku je najviac 2 000 Sk mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania alebo miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby.
Zavádza sa poskytovanie odborných poradenských služieb aj záujemcovi o zamestnanie a úhrada výdavkov na ubytovanie, cestovné a stravné v prípade, ak aktivity poskytované uchádzačom o zamestnanie a záujemcom o zamestnanie v rámci odborných poradenských služieb trvajú dlhšie ako tri dni.
Rozširuje sa mesačná periodicita návštev uchádzačov o zamestnanie, ktorí sa zúčastňujú aktivít a činnosti v rámci ustanovených aktívnych opatrení na trhu práce, na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak sa nezamestnaný uchádzač o zamestnanie bude zúčastňovať na vzdelávaní a príprave pre trh práce, tak sa jeho periodicita evidencie na úradov práce rozšíri z dvojtýždňovej na mesačnú.
Vyradený uchádzač o zamestnanie sa do evidencie nezamestnaných bude môcť opätovne zaradiť už po 3 mesiacoch (doteraz to bolo 6 mesiacov). V prípade, že dôvody jeho vyradenia boli napr. starostlivosť o dieťa do desiatich rokov veku, osobná starostlivosť o blízku osobu, ktorá je bezvládna, bude uchádzač o zamestnanie zaradený do evidencie úradu práce dňom požiadania o toto zaradenie.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári