Táto škola totiž ešte v roku 2001 prešla z Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR pod železnice napriek tomu, že všetky ostatné školy dostali do správy samosprávne kraje.
"Železnice si nás ponechali, ale neskôr prišli na to, že sme príťažou. Keďže Košický samosprávny kraj nechcel do správy majetok a požadoval jeho vlastníctvo, nastal problém. Nakoniec sa rozhodlo, že prejdeme pod Krajský školský úrad (KŠÚ), ktorý spravuje špeciálne školstvo. Učíme profesie, ktoré v regióne neučí žiadna škola a práve táto skutočnosť sa stala akousi výnimkou pre to, aby sme mohli prejsť pod KŠÚ," vysvetlila riaditeľka školy Alica Šuleková.
Minister školstva Martin Fronc na sklonku minulého roka zmenu podpísal a od januára patrí škola pod iného zriaďovateľa. To ale so sebou prináša aj nevýhody.
"Škola sa naraz stala príspevkovou organizáciou. To znamená, že na prevádzku bude menej peňazí. Finančne sme sa totiž mali lepšie ako školy v meste, pretože nám železnice dali, čo sme potrebovali. Zlatá éra končí. Dostaneme len normatívy, na to sme neboli zvyknutí. Poklesne stav zamestnancov, budeme sa učiť hospodáriť. Máme aj nejakú podnikateľskú činnosť, zatiaľ netušíme, ako budeme na tom finančne. Peňazí bude určite menej, zatiaľ sa sťahovať nebudeme," hovorí A. Šuleková a dodáva, že pre žiakov by sa nič podstatné meniť nemalo.
Uvažuje sa však o zmene názvu školy a jej transformácii na iný typ. Aj keď SOU chce naďalej vychovávať budúcich železničiarov, či to tak bude, závisí aj od prístupu železníc.
"Uvažujeme o zmene názvu, pretože učilište nerobí dobrú krv. Nechceme sa odtrhnúť od železníc, je v ich záujme, aby nás podporovali. Veď napríklad odbor zabezpečovacia technika sa už nikde neučí. Za chvíľu bude táto profesia na železnici chýbať. Oni vždy len prepúšťali a nestarali sa. Keď nás nepodporia železnice, tak potom budeme uvažovať o niečom inom. Chceli sme, aby študentom poskytli zľavu na cestovnom, nemajú záujem to riešiť."
Vyučiť kuchára nie je podľa nej problém, ale oni potrebujú len na pomôcky každý rok státisíce. "Vôbec politika školstva na Slovensku razí cestu zničiť učilištia a nie ich podporiť. Preto začneme s novými odbormi. Novinkou bude marketingový pracovník so zameraním na cestovný ruch."
Vysporiadať sa budú musieť aj s obrovskou telocvičňou, ktorá má hľadisko pre 500 ľudí. "Nevieme, čo s tým, asi ju prenajmeme, veď nám zhltne tretinu rozpočtu."
Na SOU železničnom študuje 430 denných a 69 diaľkových žiakov z Košického a Prešovského kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári