paliva, nie je veľa dôvodov na nadšenie. Ak namiesto tradičnej novoročnej zimy zatiaľ zaznamenávame dažde a roztápanie snehu, prináša tento vývoj počasia prognózy na príchod mimoriadne studenej, často i nebezpečne mrazivej jari. Starkí i dnes hovorievajú: Ak v januári leje, zle sa deje.
Dávna pranostika hovorí: Koľko dažďov v januári, toľko mrazov v máji. Aj ďalšie starootcovské skúsenosti pred januárovým teplom varujú, keď roľníkom napríklad pripomínajú: V januári teplo na dvore, bude bieda v komore. Ešte hrozivejšie vyznieva ďalší dávny poznatok ; Ak január nemrazí, neraz nás katarmi , pliagami podrazí. Úplnú katastrofu v dome, komore i v stodole signalizuje, ak človek nebodaj uzrie v januári poletovať muchy, komáre, či dokonca včely.
Za dávnych čias bývali na začiatku roka onakvejšie mrazy a zrejme viac platilo: Slnko ide k letu, zima k mrazu. A tiež: Rastie deň, rastie aj mráz. Staré európske kroniky dokumentujú, že napríklad v januári v roku 1210 boli na starom kontinente také tuhé mrazy, až zamrzlo Baltické more a po ľade sa medzi Nórskom a Dánskom špacírovali vyhladované vlčie svorky. Ľadový krunier bol dokonca na hladine Čierneho mora. Ukrutánske zimy sa vtedy v Európe prejavovali takým masívnym zaľadnením, že sa dal merať výškou urastenejších chlapov. Vtedy sa zrejme zrodili aj pranostické konštatovanie typu: Januárový mráz aj železo rozdrví a letiaceho vtáka zabije. Alebo: Januárový čas pri peci teplo, na prípecku mráz.
Ak však v tomto roku neplatilo dávne Na Nový rok do zimy skok, neznamená to samozrejme, že nás toto ročné obdobie v ďalších dňoch nemôže ešte poriadne potrápiť. Je celkom možné, že iba v predstihu nastúpilo i v minulosti známe trojkráľové oteplenie. Vystihuje to poznatok: Na Tri krále mäkko máme. A tiež: Traja kráľovia , púšťajú vodu na polia.
Január ma 31 dní a medzi nimi prichádzajú v niektorých rokoch aj veľmi obávané studené psie dni, ktoré zaznamenávame s príchodom prvých fašiangových dní, obyčajne tesne po trojkráľovom oteplení. Takže, až na konci prvého mesiaca v roku, ktorý kedysi ľudia nazývali aj časom ľadu (starý slovenský názov bol ľadon, v češtine ostal ako leden) uvidíme, čo bude platiť z univerzálnej múdrosti: V januári mráz teší nás, v januári voda to je večná škoda.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári