triasla. Majiteľ psa musel požiadať o pomoc MVDr. Petra Koreňa z veterinárnej ambulancie. Správanie dogy spôsobili výbuchy petárd, delobuchov a inej pyrotechniky, ktorou Ťahanovčania vítali Nový rok.
"Psy, ale aj mačky majú oveľa citlivejší sluch ako ľudia a teda sú aj viac vnímajvejšie na rachot spôsobený pyrotechnikou," povedal nám P. Koreň. "Toľké výbuchy sú pre ne stresujúce, môžu utrpieť šok, zvracajú, trasú sa. Ale je tu aj iný problém. Ak psík vonku nie je na vôdzke, môže sa zľaknúť a utiecť. Ide o typickú obrannú reakciu dostať sa od hluku čo najďalej. A keď je tma, majiteľ nevidí, kam zviera beží, a to sa môže ľahko stratiť. V strachu zalezie napríklad pod auto, nereaguje ani na volanie majiteľa."
Každý veterinár má k dispozícii tabletky, ktoré treba preventívne dať zvieraťu. Začínajú účinkovať asi 15 - 20 minút po podaní a podľa veľkosti dávky účinkujú 6 - 12 hodín. P. Koreň preto odporúča, aby ľudia vyvenčili svojich štvornohých miláčikov okolo 20.00 alebo 22.00 hod., potom aplikovali tabletky. Pes prespí do rána, ak nie, určite prežije silvestrovské šialenstvo bez ujmy na zdraví. "Mám doma dvoch psov, sedemročného a štvorročného. Vlani sa už okolo ôsmej večer začali triasť, lebo na sídlisku to búchalo až hrôza. Dostali tablety a tie oboch upokojili," dodal P. Koreň.
V košických veterinárnych ambulanciách sú vyvesené telefónne kontakty na lekárov, ktorí, ak sa na nich Košičania obrátia, zvieratám pomôžu. Majitelia psov by nemali zabudnúť ani na to, aby ich zvieratá boli označené známkami s adresou. Ak pes ujde, má takto oveľa väčšiu šancu, že sa vráti domov. Odborníci odporúčajú aj to, aby ľudia nenechávali psov osamote napríklad v záhradkárskych kolóniách alebo na chalupách.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári