Zlyhavka patrí do nádoby s vodou, "jednotku" si môžu kúpiť aj deti
Silvester si bez rachotu, treskotu a svetelných efektov vieme len veľmi ťažko predstaviť. Radosť z nich majú predovšetkým deti a puberťáci, no rozvášniť vedia aj dospelých. Pri ich predaji platia predpisy, ktoré najmä teraz, kedy pyrotechnické predmety "letia", preverujú pracovníci Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Košický kraj.
Keďže sa na pyrotechnické predmety nevzťahujú žiadne predpisy EÚ, pri kontrole ich predaja sa inšpektori SOI riadia okrem iných predpisov aj nariadením vlády. "Znamená to, že pri nich kontrolujeme posudzovanie zhody, o čom musí byť vydaný certifikát," zdôraznil riaditeľ SOI MVDr. Daniel Horváth. "Ďalej sa sleduje rozdelenie do spotrebiteľských balení, a tiež triedy, do ktorých je podľa nebezpečnosti pyrotechnika rozdelená. Sú štyri," pokračoval riaditeľ v informáciach.
Pre spotrebiteľa je dôležité to, ktorý výrobok si môže alebo nemôže kúpiť. V maloobchodnej sieti sa nesmú predávať výrobky III. a IV. triedy nebezpečnosti. To sa v posledných rokoch dodržiava, "soikári" si nepamätajú, že by ich objavili v bežných obchodoch. "Štvorky môžu používať len banskí ostreľovači napríklad k razeniu tunelov. Podobne ako "trojky" dostať ich len vo veľkoskladoch. To však odpaľovači dobre vedia. Dostatočne poznajú aj svoje povinnosti súvisiace s odpaľovaním pyrotechniky tejto triedy nebezpečnosti," dozvedáme sa ďalej od D. Horvátha.
V klasickej maloobchodnej sieti sa môžu ponúkať iba pyrotechnické predmety I. a II. triedy. Skladované majú byť podľa banskej vyhlášky, čo znamená, že výrobky musia byť suché a nesmú sa skúšať v uzavretom priestore. Vyhláška obmedzuje aj množstvo, aké maximálne môže byť skladované v predajni, a tiež množstvá, aké môžu byť uložené v sklade, kde nie je trvale niekto prítomný.
Inšpektori SOI ďalej preverujú, či pri rozbalení výrobkov informácie o pyrotechnike a jej použití neostanú len na spoločnom balení, ale má ich aj každé samostatné. Kto predáva takéto predmety musí mať osvedčenie o absolvovaní školenia a kvalifikácii predavača pyrotechnických predmetov.
"Okrem vlastníctva certifikátu k jeho povinnostiam patrí upozornenie zákazníka na dodržiavanie návodu. Obchodníci na tento fakt dosť zabúdajú. Myslia si, že ak je návod, samozrejme, v slovenčine, prílohou zábavky, musí to stačiť. No nestačí," zdôraznil D. Horváth.
Predávajúci občas zabudnú zákazníka tiež informovať ako má podľa pokynov výrobcu narábať so zlyhavkou, teda nefunkčným pyrotechnickým predmetom. Najvhodnejším spôsobom je ponoriť ho do nádoby s vodou. Určite ho nemožno nechať len tak voľne ležať alebo nebodaj držať v ruke, pretože zareagovať môže aj neskôr. Dodržiavať treba aj to, že tzv. dvojku, teda pyrotechniku II. triedy nebezpečnosti, nemožno predať zákazníkom mladším ako 18 rokov. A tiež, že deti a mládež by túto dvojku nemali odpaľovať sami, ale za prítomnosti dospelého.
"Inak je to pri "jednotke." Do nej patria búchajúce guličky, pištoľové kapsle, traskavé bonbóny, malé tyčinky, lietajúce motýliky či prskavky. Keďže majú veľmi malý obsah pyrotechnických zložiek, ide pri nich skôr len o zvukový efekt zábavky, pyrotechniku tejto I. triedy si môžu kúpiť aj deti. Pravda, aj tie musia byť predávajúcim informované o spôsobe ich použitia," uzavrel informácie o pyrotechnických zábavkach riaditeľ SOI MVDr. Daniel Horváth.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári