Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

V Amerike som známa, ale určite nie ako Madonna. Tvrdí speváčka Barbara Haščáková, ktorá žije v USA už šesť rokov

Práca v modelingu sa jej páči, ale jej vášeň je hudba a herectvoKošická speváčka Barbara Haščáková svoju profesionálnu hudobnú kariéru odštartovala

Práca v modelingu sa jej páči, ale jej vášeň je hudba a herectvo

Košická speváčka Barbara Haščáková svoju profesionálnu hudobnú kariéru odštartovala ako 14-ročná v skupine Maduar. O rok neskôr vzniklo duo MC Erik & Barbara, ktoré ju vynieslo až k výšinám slovenskej pop-music. Keď mala 17 rokov, vydala prvý sólový album a o rok už vyhrala Zlatého slávika. Jej odchod do USA bol preto pre slovenskú verejnosť nepochopiteľný. O dôvodoch, ktoré ju k tomu viedli a ešte o všeličom inom, sme sa s Barbarou porozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Do Košíc prišla iba na mesiac, kvôli osobným aj pracovným povinnostiam. V januári odlieta späť na Floridu, kde býva už šiesty rok. Stretli sme sa v reštaurácii, pri čaji, kde nám ochotne a energicky, lámanou slovenčinou odpovedala na otázky. Najmä na tú, čo znamenal jej náhly, neoznámený odchod, ktorý vyvolal na značný rozruch a zároveň priestor pre rôzne špekulácie. Šepkalo sa toho veľa. O nešťastnej láske, liečení z drogovej závislosti...

"Články o mojej drogovej závislosti viac ako mňa zarmútili mojich blízkych. Tá redaktorka volala mojej babke, že je to vraj dobré, pretože aj zlá reklama je reklama," hovorí Barbara. "Určitým spôsobom ma to prekvapilo, ako mohlo prísť niekomu niečo také na rozum, keď všetci vedeli, že som úplne ´čistá´. Až neskôr som zistila, že vtedy tu táto téma veľmi letela, pretože v tom období mal s drogami problémy Rišo Müler." Nuž, senzácia to bola ako vyšitá - Barbara, ktorá sa tvári ako neviniatko a drogy?! Ona sama redaktorku zažalovala, súd vyhrala a peniaze darovala nevidiacim deťom do Levoče.

SkryťVypnúť reklamu

Náhly odchod bez vysvetlenia bol živnou pôdou pre dohady, ktoré pretrvávajú dodnes. Seriózny dôvod odsťahovania do USA by však jej fanúšikovia určite radi poznali. "Mám rada tú slávu okolo mňa. Je to príjemné. Ale takisto mám rada aj svoje súkromie. Vôbec mi vtedy nenapadlo, že by som to musela oznamovať do médií. Moja cesta do USA mi pripadala súkromná, nenapadlo mi, že ľudí by to mohlo zaujímať," vysvetľuje.

Barbara cestu za oceán považovala za oddychovú, relaxačnú. Chcela načerpať nové sily a netušila ako dlho tam ostane. "Vždy som chcela ísť do Ameriky. Bol to odmalička môj sen. Nič som si tam neplánovala, ale situácia sa zvrtla, zapáčilo sa mi tam a usadila som sa." Potrebovala vypadnúť z rozbehnutého pracovného kolotoča speváčky. Média ju uháňali, vystupovala na jednom koncerte za druhým, fotenie, rozhovory, termíny... Stres z absencie súkromného života na ňu silne doľahol, chcela vypnúť a na chvíľu žiť životom normálneho človeka a nie speváčky Barbary.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo ďalším dôvodom k odchodu aj sklamanie v láske? "Je pravdou, že som sa sklamala v blízkej osobe. Ale že by som to nazvala nešťastnou láskou, to nemôžem povedať. A odišla som oveľa neskôr, po dvoch rokoch, takže zo sklamania som mala dosť času vystrábiť sa doma."

V novom živote za veľkou mlákou jej v začiatkoch pomohla rodina, konkrétne strýko, ktorý tam pôsobí ako farár. Aj keď angličtinu v škole ovládala, dohovoriť sa v USA nebolo jednoduché. "Tie ich slengy mi spočiatku robili ťažkosti. Po pol roku som už s americkou angličtinou nemala problém."

Natočila film, nahrala albumy

Ešte sa nerozhodla či v Amerike zostane natrvalo. "V USA som si našla vlastný súkromný život. Páčilo sa mi aj to, že som zase začínala od nuly." Za tých šesť rokov Barbara nezaháľala a vyskúšala všeličo. Urobila si vodičský preukaz a prevážala autá z jedného miesta na druhé, čo ju bavilo. Viedla kurzy spoločenského tanca, pracovala a stále ešte pracuje ako modelka, dokonca si zahrala aj vo filmoch. Nuž, Amerika je naozaj krajinou netušených možností...

"Predvádzala som šaty, fotila reklamy na šampóny, kozmetiku. Práca v modelingu sa mi veľmi páči, ale moja vášeň je hudba a herectvo. Na fotenie som ako speváčka bola zvyknutá už tu, takže ani tam mi to nerobilo problém." S modelingovou agentúrou má podpísanú zmluvu, takže k tejto práci sa vráti aj po návrate do štátov. Keby neprišla na Slovensko, išla by fotiť do Grécka. "Modelku je možné robiť len do určitého veku. Američanom sa Európanky páčia. Sú úplne iné typy a aj preto, lebo rozprávajú s akcentom."

Filmy považuje za ďalšiu svoju vášeň. Jej filmovými obľúbencami sú Jim Carrey, Andy Garcia, James Cavizel a Kate Vinslet. Aby si naplnila ďalší svoj sen, stať sa herečkou, začala študovať herectvo. Snaha priniesla prvé ovocie a film, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu, už je na svete. "Volá sa Sara a hrala som tam samú seba ako celebritu. Bolo to o tom, ako sa film točí. Volajú ma tam Jim Carry v ženskom rode, pretože mi komediantské úlohy veľmi sedia a rada ich robím."

Barbara natočila niekoľko dokumentov a moderovala reláciu. Medzi tým však stále spievala, vystupovala v rôznych mestách a nahrávala albumy. Pred rokom vydala album Christmas Album. Neskôr nahrala CD Secrets of Happiness (Tajomstva o šťastí). S jeho hlavnou piesňou rovnomenného názvu sa jej podarilo vyšplhať na 1. miesto v americkej hitparáde a zotrvať na ňom štyri týždne. Keďže Barbara je kompletná hudobná osobnosť väčšinu textov i melódii si skladá sama. "Na niektorých pesničkách spolupracoval hudobne môj brat a iní textári zo štátov. Vlado Krausz pre mňa napísal tiež pekné texty. Mojím hudobným štýlom je pop, ale mám rada aj klasiku. Môj vianočný album je klasicky."

Albumy si nahráva vo vlastnom štúdiu. "K jeho založeniu mi pomohli priatelia a známi, pretože sama by som to nezvládala financovať. Nahrávam s klasickými nástrojmi, symfonickým orchestrom, nie som zástancom umelej syntetickej hudby." Ponuky na nahrávanie albumov dostala už viacero. Niekoľko dokonca veľmi významných, napríklad od spoločnosti, ktorá propaguje Justina Timberlakea, Puffa Diddyho i od agentúry, ktorá sa stará o Christinu Aquileru.

"V hudbe robím len to čo ma baví. Nebažím po sláve za každú cenu. Nie som ochotná urobiť všetko možné, len aby som obstála v konkurencii. Nahrávacie spoločnosti speváčke určujú jej ďalší život. Chcú všetko, hlas, dušu aj telo. Ja chcem byť sama sebe paňou." A ako hodnotí svoju popularitu v Amerike? " Je to tam veľké, som tam známa, ale určite nie tak, ako Madonna. To by ste už, samozrejme, vedeli. Aj Slováci, žijúci v Amerike, ma poznajú oveľa viac, než keď som bola doma. Aj tam som už pre rádiá, televízie i noviny veľakrát podávala rozhovory."

Barbaranie je ochotná urobiť pre slávu všetko. Ak spoločnostiam nebude stačiť jej talent, bude si žiť normálnym kľudným rodinným životom s manželom a detičkami. Otázku, či má na Floride priateľa a či sa nechystá vydávať, akoby počuť nechcela. "Na súkromné otázky neodpovedám. Radšej chcem byť známa pesničkami ako súkromím. Stačí, ak odpoviem, že som normálna žena - umelkyňa a nie karieristka. Ale môžem povedať, že mám malého zajačika," snaží sa odviesť tému inam, veď čo už, miláčik ako miláčik...

Rada robí párty

Barbarine aktivity nemajú konca kraja. Okrem herectva, spievania a modelingu sa učí francúzsky jazyk a navštevuje maliarsky kurz. Ako dcéra známeho košického akademického maliara Jozefa Haščáka, má k tomuto umeniu veľmi blízko. Talent zdedila a s maľovaním sa u otca i brata dizajnéra stretávala od útleho detstva. "Ako dieťa som veľa maľovala, väčšinou obľúbených spevákov, alebo abstraktné veci. Keďže som od detstva spievala a bola rozhodnutá, čo chcem v živote robiť, venovala som sa plne spevu. Ale teraz som zistila, že ma to tiché umenie ukľudňuje." Svoje emócie už pol roka vyjadruje v abstraktných obrazoch. Rozvešala si ich vo svojom byte, ktorý si stále mení. "Mojou mániou je dekorovanie, často si izbu mením, prestavujem. Páči sa mi starodávny až taký divadelný štýl nábytku. Mám rada tlmené i veselé farby. Stále ma zaujme niečo iné."

Americký život sa Barbare páči. Vraj preto, lebo ľudia sú tam veľmi veselí, kamarátsky, a na život sa dívajú s ľahkosťou. "Veľmi radi robia párty, kde vznikajú kamarátstva. Američania sú si veľmi nápomocní. Ak sa tam niekomu na ulici alebo inde niečo stane, ochotne pomôžu. To je u nich normálne. Alebo aj keď má žena problémy s mužom, dajme tomu sa hádajú, tak ostatní muži jej pomôžu a nenechajú to len tak. Sú veľmi ľudskí a na svoju krajinu veľmi srdcom naviazaní," nedá dopustiť na Američanov. Nepodvádzajú jeden druhého, nepodrážajú nohy a vážia sa navzájom. "Robotník je tam vážený. Učiteľ je veľmi vážená profesia. Predavačky sú milé, ochotné, usmievajú sa. Amerika funguje na úplne inom systéme ako Slovensko."

Barbara si myslí, že je to ich mentalitou, životnou úrovňou i ich zmýšľaním, ktoré je od toho slovenského veľmi odlišné. Ako hovorí, Američania sú hrdí na svoju zem a preto chcú byť lepší a chcú sa mať radi. "Tam som nepostrehla takú negatívnu závisť, aká je typická u nás. Američania sú veľmi pracovití lúdia, robia aj tri roboty za deň. Tiež sú tvrdí obchodníci, ktorí človeka v rámci svojho biznisu využijú a vyžmýkajú. Ale to je môže byť aj dobré, pretože z úspechu neťažia len oni, ale aj vy."

Možno má siedmy zmysel

Pred troma týždňami mala Barbara 26 rokov, svoje narodeniny "oslávila" pracovne v Nemecku. "Vystupovala som a nahrávala v štúdiu v rámci európskeho projektu, kde reprezentujem Slovensko. CD ´Vitajte v Európe´ je už vydané a sú na ňom pesničky z rôznych štátov Európskej únie. Spievam na ňom v rodnom jazyku, ale aj v angličtine." S pesničkami z tohto albumu bude Barbara vystupovať na koncertoch po Európe.

V Košiciach si teraz do sýtosti užíva to, čo jej v Amerike chýba. Okrem rodiny a priateľov, najviac sneh, slovenský chlieb a maďarská saláma. Vianoce strávila so svojou rodinou doma. Tešilo ju, že opäť mohla jesť kapustnicu, šalát, rybie filé, bobaľky a oplátky, spolu za jedným stolom v kruhu svojich blízkych. Otcovi darovala veľkú knihu o indiánoch, ktorú kúpila v Amerike, pretože indiánska tematika ho zaujíma. Pre celú rodinu doniesla svoje hudobné albumy a ako prekvapenie im prichystala vlastné meditačné cédečko s názvom Dôverne o šťastí.

"Je to také hovorené psychologické CD v slovenčine. Slová dokresľuje v pozadí hudba. V Amerike to veľmi letí, mám ich veľa od rôznych autorov. Sú veľmi ukľudňujúce. Ale chýbala mi tam hudba, tak som si vytvorila svoje s melódiou. Urobila som ho len pre svoju rodinu a priateľov." Hovorí na ňom o živote, sú tam citáty i rady ako žiť šťastný život. Tejto téme sa Barabara venuje od 14 rokov, kedy ju upútala kniha Miluj svoj život, alebo Krídla radosti a ďalšie. Je presvedčená, že myšlienky vytvárajú život človeka, atd..

Silvester a Nový rok bude Barbara slavovať s priateľmi. Pred odchodom do USA väčšinou prelom roka trávila pracovne na koncertoch v Košiciach alebo v Bratislave. "V minulosti, ked som bola doma, vychádzali sme na balkón a pridali sme sa k ostatným susedom s rozsvietenými prskavkami." V Amerike sú podľa Barbary tak nádherné silvestrovské ohňostroje, že nemajú vo svete konkurenciu. "Je to umocnené hudbou. Tažko to popísať, treba to zažiť."

Aj Barbara patrí k tým ľuďom, ktorí si o polnoci dávajú rôzne predsavzatia do budúceho roku a snaží sa ich dodržať. "Predsavzatia si dávam počas celého roka a podľa potreby. Neorientujem sa na Silvester." A čo jej želanie do nového roka? "Želám si, aby bol pokojný, aby neboli vojny, prírodné katastrofy. Aby si ľudia navzájom neubližovali a rešpektovali sa, aby medzi nimi vládla láska a porozumenie."

Keby človek viac myslel na druhých a nebol sústredený len na seba, ako sa mu darí, či nedarí, bol by šťastnejší. Pomoc druhým prináša šťastie, pretože dokáže človeka odpútať od vlastných starostí. Nedovolí mu, aby sa zahrabal do svojich depresií," vysvetľuje svoju filozofiu. "Možno budem mať nejaký zvláštny siedmy zmysel, pretože sa mi veľakrát sníva niečo, čo sa potom stane. Svoje sny si veľmi dobre pamätám. Mávam v nich odkazy v symboloch, ktoré sa snažím analyzovať podľa vlastnej logiky," hovorí Barbara o svojom duchovne a vzápätí dodáva, že to bude asi tým, že je veľmi citlivým, senzibilným človekom.

Dátum narodenia: 11. 12. 1979

Znamenie: Strelec

Miesto narodenia: Košice

Ukončené vzdelanie: Gymnázium, Poštová ulica

Rodinný stav: slobodná

Relax: filmy, hudba, šoférovanie, hranie na klavír, tanec, maľovanie, fotenie, plávanie v mori, cvičenie

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 3. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 2. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 3. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 4. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 7. Na Špitálskej ulici v Bratislave pribudnú nové byty
 8. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 21 642
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 397
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 15 513
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 8 378
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 839
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 2 960
 7. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 2 568
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 426

Blogy SME

 1. Róbert Thomas: Príbeh policajta, ktorý chcel byť ako z Kobry 11. Teraz stráži cestu vo dne v noci
 2. Petronela Čellárová: Manželstvo
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Neutrónmi do handry z kozmickej lode.
 4. Vladimir Skala: Ako mi rusínsky jazyk pomohol naučiť sa po čínsky
 5. Věra Tepličková: V Škótsku dnes porazili menštruačnú chudobu
 6. Peter Biščo: Akú odmenu dostal Sulík od Fica za ...
 7. Pavol Kadlec: Rozmeňme si Matoviča na drobné.
 8. Imunoblog: Nástup do kolektívu
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 595
 2. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 018
 3. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 6 964
 4. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 261
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 874
 6. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 032
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 082
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 690
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Posledná rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

So zosnulým kardinálom sa do Košíc prichádzajú rozlúčiť tisíce ľudí.


Korzár a 2 ďalší 20m
Okresný súd v Poprade.

Kauza sa týka výbuchu bytovky.


11 h
Julo Kupsák bol profesionál a vedel aj spríjemniť atmosféru v redakcii, rád robil kolegom radosť malými sladkými darčekmi.

Jula Kupsáka citoval i Los Angeles Times.


11 h
Ladislav v marci na súde, keď ho vzal do väzby.

Najprv vinu poprel, potom sa priznal.


11 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Róbert Thomas: Príbeh policajta, ktorý chcel byť ako z Kobry 11. Teraz stráži cestu vo dne v noci
 2. Petronela Čellárová: Manželstvo
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Neutrónmi do handry z kozmickej lode.
 4. Vladimir Skala: Ako mi rusínsky jazyk pomohol naučiť sa po čínsky
 5. Věra Tepličková: V Škótsku dnes porazili menštruačnú chudobu
 6. Peter Biščo: Akú odmenu dostal Sulík od Fica za ...
 7. Pavol Kadlec: Rozmeňme si Matoviča na drobné.
 8. Imunoblog: Nástup do kolektívu
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 595
 2. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 018
 3. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 6 964
 4. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 261
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 874
 6. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 032
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 082
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 690
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu