Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. marec, 2019 | Meniny má Blahoslav
Nájdete nás na webe

V Amerike som známa, ale určite nie ako Madonna. Tvrdí speváčka Barbara Haščáková, ktorá žije v USA už šesť rokov

Práca v modelingu sa jej páči, ale jej vášeň je hudba a herectvoKošická speváčka Barbara Haščáková svoju profesionálnu hudobnú kariéru odštartovala

Práca v modelingu sa jej páči, ale jej vášeň je hudba a herectvo

Košická speváčka Barbara Haščáková svoju profesionálnu hudobnú kariéru odštartovala ako 14-ročná v skupine Maduar. O rok neskôr vzniklo duo MC Erik & Barbara, ktoré ju vynieslo až k výšinám slovenskej pop-music. Keď mala 17 rokov, vydala prvý sólový album a o rok už vyhrala Zlatého slávika. Jej odchod do USA bol preto pre slovenskú verejnosť nepochopiteľný. O dôvodoch, ktoré ju k tomu viedli a ešte o všeličom inom, sme sa s Barbarou porozprávali.

Do Košíc prišla iba na mesiac, kvôli osobným aj pracovným povinnostiam. V januári odlieta späť na Floridu, kde býva už šiesty rok. Stretli sme sa v reštaurácii, pri čaji, kde nám ochotne a energicky, lámanou slovenčinou odpovedala na otázky. Najmä na tú, čo znamenal jej náhly, neoznámený odchod, ktorý vyvolal na značný rozruch a zároveň priestor pre rôzne špekulácie. Šepkalo sa toho veľa. O nešťastnej láske, liečení z drogovej závislosti...

"Články o mojej drogovej závislosti viac ako mňa zarmútili mojich blízkych. Tá redaktorka volala mojej babke, že je to vraj dobré, pretože aj zlá reklama je reklama," hovorí Barbara. "Určitým spôsobom ma to prekvapilo, ako mohlo prísť niekomu niečo také na rozum, keď všetci vedeli, že som úplne ´čistá´. Až neskôr som zistila, že vtedy tu táto téma veľmi letela, pretože v tom období mal s drogami problémy Rišo Müler." Nuž, senzácia to bola ako vyšitá - Barbara, ktorá sa tvári ako neviniatko a drogy?! Ona sama redaktorku zažalovala, súd vyhrala a peniaze darovala nevidiacim deťom do Levoče.

Náhly odchod bez vysvetlenia bol živnou pôdou pre dohady, ktoré pretrvávajú dodnes. Seriózny dôvod odsťahovania do USA by však jej fanúšikovia určite radi poznali. "Mám rada tú slávu okolo mňa. Je to príjemné. Ale takisto mám rada aj svoje súkromie. Vôbec mi vtedy nenapadlo, že by som to musela oznamovať do médií. Moja cesta do USA mi pripadala súkromná, nenapadlo mi, že ľudí by to mohlo zaujímať," vysvetľuje.

Barbara cestu za oceán považovala za oddychovú, relaxačnú. Chcela načerpať nové sily a netušila ako dlho tam ostane. "Vždy som chcela ísť do Ameriky. Bol to odmalička môj sen. Nič som si tam neplánovala, ale situácia sa zvrtla, zapáčilo sa mi tam a usadila som sa." Potrebovala vypadnúť z rozbehnutého pracovného kolotoča speváčky. Média ju uháňali, vystupovala na jednom koncerte za druhým, fotenie, rozhovory, termíny... Stres z absencie súkromného života na ňu silne doľahol, chcela vypnúť a na chvíľu žiť životom normálneho človeka a nie speváčky Barbary.

Nebolo ďalším dôvodom k odchodu aj sklamanie v láske? "Je pravdou, že som sa sklamala v blízkej osobe. Ale že by som to nazvala nešťastnou láskou, to nemôžem povedať. A odišla som oveľa neskôr, po dvoch rokoch, takže zo sklamania som mala dosť času vystrábiť sa doma."

V novom živote za veľkou mlákou jej v začiatkoch pomohla rodina, konkrétne strýko, ktorý tam pôsobí ako farár. Aj keď angličtinu v škole ovládala, dohovoriť sa v USA nebolo jednoduché. "Tie ich slengy mi spočiatku robili ťažkosti. Po pol roku som už s americkou angličtinou nemala problém."

Natočila film, nahrala albumy

Ešte sa nerozhodla či v Amerike zostane natrvalo. "V USA som si našla vlastný súkromný život. Páčilo sa mi aj to, že som zase začínala od nuly." Za tých šesť rokov Barbara nezaháľala a vyskúšala všeličo. Urobila si vodičský preukaz a prevážala autá z jedného miesta na druhé, čo ju bavilo. Viedla kurzy spoločenského tanca, pracovala a stále ešte pracuje ako modelka, dokonca si zahrala aj vo filmoch. Nuž, Amerika je naozaj krajinou netušených možností...

"Predvádzala som šaty, fotila reklamy na šampóny, kozmetiku. Práca v modelingu sa mi veľmi páči, ale moja vášeň je hudba a herectvo. Na fotenie som ako speváčka bola zvyknutá už tu, takže ani tam mi to nerobilo problém." S modelingovou agentúrou má podpísanú zmluvu, takže k tejto práci sa vráti aj po návrate do štátov. Keby neprišla na Slovensko, išla by fotiť do Grécka. "Modelku je možné robiť len do určitého veku. Američanom sa Európanky páčia. Sú úplne iné typy a aj preto, lebo rozprávajú s akcentom."

Filmy považuje za ďalšiu svoju vášeň. Jej filmovými obľúbencami sú Jim Carrey, Andy Garcia, James Cavizel a Kate Vinslet. Aby si naplnila ďalší svoj sen, stať sa herečkou, začala študovať herectvo. Snaha priniesla prvé ovocie a film, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu, už je na svete. "Volá sa Sara a hrala som tam samú seba ako celebritu. Bolo to o tom, ako sa film točí. Volajú ma tam Jim Carry v ženskom rode, pretože mi komediantské úlohy veľmi sedia a rada ich robím."

Barbara natočila niekoľko dokumentov a moderovala reláciu. Medzi tým však stále spievala, vystupovala v rôznych mestách a nahrávala albumy. Pred rokom vydala album Christmas Album. Neskôr nahrala CD Secrets of Happiness (Tajomstva o šťastí). S jeho hlavnou piesňou rovnomenného názvu sa jej podarilo vyšplhať na 1. miesto v americkej hitparáde a zotrvať na ňom štyri týždne. Keďže Barbara je kompletná hudobná osobnosť väčšinu textov i melódii si skladá sama. "Na niektorých pesničkách spolupracoval hudobne môj brat a iní textári zo štátov. Vlado Krausz pre mňa napísal tiež pekné texty. Mojím hudobným štýlom je pop, ale mám rada aj klasiku. Môj vianočný album je klasicky."

Albumy si nahráva vo vlastnom štúdiu. "K jeho založeniu mi pomohli priatelia a známi, pretože sama by som to nezvládala financovať. Nahrávam s klasickými nástrojmi, symfonickým orchestrom, nie som zástancom umelej syntetickej hudby." Ponuky na nahrávanie albumov dostala už viacero. Niekoľko dokonca veľmi významných, napríklad od spoločnosti, ktorá propaguje Justina Timberlakea, Puffa Diddyho i od agentúry, ktorá sa stará o Christinu Aquileru.

"V hudbe robím len to čo ma baví. Nebažím po sláve za každú cenu. Nie som ochotná urobiť všetko možné, len aby som obstála v konkurencii. Nahrávacie spoločnosti speváčke určujú jej ďalší život. Chcú všetko, hlas, dušu aj telo. Ja chcem byť sama sebe paňou." A ako hodnotí svoju popularitu v Amerike? " Je to tam veľké, som tam známa, ale určite nie tak, ako Madonna. To by ste už, samozrejme, vedeli. Aj Slováci, žijúci v Amerike, ma poznajú oveľa viac, než keď som bola doma. Aj tam som už pre rádiá, televízie i noviny veľakrát podávala rozhovory."

Barbaranie je ochotná urobiť pre slávu všetko. Ak spoločnostiam nebude stačiť jej talent, bude si žiť normálnym kľudným rodinným životom s manželom a detičkami. Otázku, či má na Floride priateľa a či sa nechystá vydávať, akoby počuť nechcela. "Na súkromné otázky neodpovedám. Radšej chcem byť známa pesničkami ako súkromím. Stačí, ak odpoviem, že som normálna žena - umelkyňa a nie karieristka. Ale môžem povedať, že mám malého zajačika," snaží sa odviesť tému inam, veď čo už, miláčik ako miláčik...

Rada robí párty

Barbarine aktivity nemajú konca kraja. Okrem herectva, spievania a modelingu sa učí francúzsky jazyk a navštevuje maliarsky kurz. Ako dcéra známeho košického akademického maliara Jozefa Haščáka, má k tomuto umeniu veľmi blízko. Talent zdedila a s maľovaním sa u otca i brata dizajnéra stretávala od útleho detstva. "Ako dieťa som veľa maľovala, väčšinou obľúbených spevákov, alebo abstraktné veci. Keďže som od detstva spievala a bola rozhodnutá, čo chcem v živote robiť, venovala som sa plne spevu. Ale teraz som zistila, že ma to tiché umenie ukľudňuje." Svoje emócie už pol roka vyjadruje v abstraktných obrazoch. Rozvešala si ich vo svojom byte, ktorý si stále mení. "Mojou mániou je dekorovanie, často si izbu mením, prestavujem. Páči sa mi starodávny až taký divadelný štýl nábytku. Mám rada tlmené i veselé farby. Stále ma zaujme niečo iné."

Americký život sa Barbare páči. Vraj preto, lebo ľudia sú tam veľmi veselí, kamarátsky, a na život sa dívajú s ľahkosťou. "Veľmi radi robia párty, kde vznikajú kamarátstva. Američania sú si veľmi nápomocní. Ak sa tam niekomu na ulici alebo inde niečo stane, ochotne pomôžu. To je u nich normálne. Alebo aj keď má žena problémy s mužom, dajme tomu sa hádajú, tak ostatní muži jej pomôžu a nenechajú to len tak. Sú veľmi ľudskí a na svoju krajinu veľmi srdcom naviazaní," nedá dopustiť na Američanov. Nepodvádzajú jeden druhého, nepodrážajú nohy a vážia sa navzájom. "Robotník je tam vážený. Učiteľ je veľmi vážená profesia. Predavačky sú milé, ochotné, usmievajú sa. Amerika funguje na úplne inom systéme ako Slovensko."

Barbara si myslí, že je to ich mentalitou, životnou úrovňou i ich zmýšľaním, ktoré je od toho slovenského veľmi odlišné. Ako hovorí, Američania sú hrdí na svoju zem a preto chcú byť lepší a chcú sa mať radi. "Tam som nepostrehla takú negatívnu závisť, aká je typická u nás. Američania sú veľmi pracovití lúdia, robia aj tri roboty za deň. Tiež sú tvrdí obchodníci, ktorí človeka v rámci svojho biznisu využijú a vyžmýkajú. Ale to je môže byť aj dobré, pretože z úspechu neťažia len oni, ale aj vy."

Možno má siedmy zmysel

Pred troma týždňami mala Barbara 26 rokov, svoje narodeniny "oslávila" pracovne v Nemecku. "Vystupovala som a nahrávala v štúdiu v rámci európskeho projektu, kde reprezentujem Slovensko. CD ´Vitajte v Európe´ je už vydané a sú na ňom pesničky z rôznych štátov Európskej únie. Spievam na ňom v rodnom jazyku, ale aj v angličtine." S pesničkami z tohto albumu bude Barbara vystupovať na koncertoch po Európe.

V Košiciach si teraz do sýtosti užíva to, čo jej v Amerike chýba. Okrem rodiny a priateľov, najviac sneh, slovenský chlieb a maďarská saláma. Vianoce strávila so svojou rodinou doma. Tešilo ju, že opäť mohla jesť kapustnicu, šalát, rybie filé, bobaľky a oplátky, spolu za jedným stolom v kruhu svojich blízkych. Otcovi darovala veľkú knihu o indiánoch, ktorú kúpila v Amerike, pretože indiánska tematika ho zaujíma. Pre celú rodinu doniesla svoje hudobné albumy a ako prekvapenie im prichystala vlastné meditačné cédečko s názvom Dôverne o šťastí.

"Je to také hovorené psychologické CD v slovenčine. Slová dokresľuje v pozadí hudba. V Amerike to veľmi letí, mám ich veľa od rôznych autorov. Sú veľmi ukľudňujúce. Ale chýbala mi tam hudba, tak som si vytvorila svoje s melódiou. Urobila som ho len pre svoju rodinu a priateľov." Hovorí na ňom o živote, sú tam citáty i rady ako žiť šťastný život. Tejto téme sa Barabara venuje od 14 rokov, kedy ju upútala kniha Miluj svoj život, alebo Krídla radosti a ďalšie. Je presvedčená, že myšlienky vytvárajú život človeka, atd..

Silvester a Nový rok bude Barbara slavovať s priateľmi. Pred odchodom do USA väčšinou prelom roka trávila pracovne na koncertoch v Košiciach alebo v Bratislave. "V minulosti, ked som bola doma, vychádzali sme na balkón a pridali sme sa k ostatným susedom s rozsvietenými prskavkami." V Amerike sú podľa Barbary tak nádherné silvestrovské ohňostroje, že nemajú vo svete konkurenciu. "Je to umocnené hudbou. Tažko to popísať, treba to zažiť."

Aj Barbara patrí k tým ľuďom, ktorí si o polnoci dávajú rôzne predsavzatia do budúceho roku a snaží sa ich dodržať. "Predsavzatia si dávam počas celého roka a podľa potreby. Neorientujem sa na Silvester." A čo jej želanie do nového roka? "Želám si, aby bol pokojný, aby neboli vojny, prírodné katastrofy. Aby si ľudia navzájom neubližovali a rešpektovali sa, aby medzi nimi vládla láska a porozumenie."

Keby človek viac myslel na druhých a nebol sústredený len na seba, ako sa mu darí, či nedarí, bol by šťastnejší. Pomoc druhým prináša šťastie, pretože dokáže človeka odpútať od vlastných starostí. Nedovolí mu, aby sa zahrabal do svojich depresií," vysvetľuje svoju filozofiu. "Možno budem mať nejaký zvláštny siedmy zmysel, pretože sa mi veľakrát sníva niečo, čo sa potom stane. Svoje sny si veľmi dobre pamätám. Mávam v nich odkazy v symboloch, ktoré sa snažím analyzovať podľa vlastnej logiky," hovorí Barbara o svojom duchovne a vzápätí dodáva, že to bude asi tým, že je veľmi citlivým, senzibilným človekom.

Dátum narodenia: 11. 12. 1979

Znamenie: Strelec

Miesto narodenia: Košice

Ukončené vzdelanie: Gymnázium, Poštová ulica

Rodinný stav: slobodná

Relax: filmy, hudba, šoférovanie, hranie na klavír, tanec, maľovanie, fotenie, plávanie v mori, cvičenie

Andrea BOŽINOVSKÁ

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 2. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 3. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 4. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 5. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 6. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 8. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 9. Investment Advisory Guide for Slovakia
 10. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 26 563
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 22 936
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 19 427
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 13 039
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 13 034
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 12 152
 7. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 7 825
 8. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 7 254
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 4 801
 10. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 3 781

Neprehliadnite tiež

Trojica s najvyšším primátorským platom na východe - Polaček, Danko a Zahorčák.

Košice odvolali hlavnú architektku mesta

Po šéfke stavebného úradu končí na stoličke aj Királyová.

Na vedúcej funkcii pôsobila Petronela Királyová od roku 2012.

Sučku Tinu utýrali takmer na smrť. Dostali výchovné tresty

Chlapci z osady v Sokoľanoch chceli psa usmrtiť, lebo nemali čo jesť.

Sučka musela veľmi trpieť.

Prezident Andrej Kiska o amnestii neuvažuje

Počas piatich rokov udelil päť individuálnych milostí.

Andrej Kiska omilostil piatich ľudí, amnestiu neudelí.

Rok po Ficovi. Košičania idú opäť protestovať

Organizátori trvajú na vyšetrení káuz a vyvodení zodpovednosti.

Pri Dolnej bráne sa vo februári protestovalo proti Andrejovi Dankovi (SNS).

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop