a Rožňava. Minimálne o štyri z nich však čoskoro príde. Stanice v Šaci, Rožňave, Dobšinej a Plešivci by mala už zanedlho začať prevádzkovať akciová spoločnosť Slovenská záchranná, ktorú založila Penta.
Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva prideliť licenciu na prevádzkovanie zabehnutých staníc novovzniknutej spoločnosti vyvolalo nespokojnosť v radoch pracovníkov Záchrannej služby Košice, ktorá ich dosiaľ prevádzkovala. Ozývajú sa hlasy, že víťazom sa stala spoločnosť, ktorá má k dispozícii iba virtuálnych zamestnancov, sanitné vozidlá i priestory, pretože ľudí, sanitky i priestory mieni získať od bývalých prevádzkovateľov staníc. Oslovili sme riaditeľa ZS Košice Ľubomíra Kočiša s otázkou, ako reaguje na výsledky výberového konania.
"V prvom kole sme získali prvé miesto iba na troch z ôsmych staníc, o ktoré sme sa uchádzali, pričom sedem z nich sme doteraz prevádzkovali. Rozhodnutím ministerstva sme prišli o stanice v Šaci, Rožňave, Dobšinej, Plešivci. Je to pre nás nepochopiteľné a boli sme tým veľmi nemilo prekvapení. Roky dozadu sme totiž v tomto regióne jediní poskytovatelia prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti a momentálne máme ako jediní kvalifikovaný personál, vybavené sanitné vozidlá, vhodné priestory a vyrovnaný hospodársky výsledok," reaguje Ľubomír Kočiš (na snímke), podľa ktorého si Záchranná služba Košice udržala v prvom kole iba tri dosiaľ prevádzkované stanice v Košiciach. O ďalšie tri košické stanice a Moldavu nad Bodvou bude bojovať v druhom kole - spolu s ďalšími piatimi stanicami, ktoré mieni zriadiť v Košiciach-okolí a rožňavskom okrese.
Záchranná služba Košice je momentálne najväčšou a najkompaktnejšou záchrannou službou na Slovensku. Zamestnáva 250 zamestnancov, k dispozícii má vyše 60 vozidiel. Dostatok personálu i technického vybavenia je pritom veľkou výhodou v prípade potreby ich nie je problém presunúť z jedného miesta na iné.
ZS Košice spadá pod ministerstvo zdravotníctva a v regióne okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Rožňava je povinná poskytovať neodkladnú prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Zásahové územie musí pokrývať do času, kým sa na základe nových licencií neujme staníc v Rožňave, Plešivci, Dobšinej, Šaci a Čani (ktorá jediná vzniká ako nová) víťaz výberového konania. Dňom ich sprevádzkovania iným subjektom povinnosť košickej záchranke poskytovať v danom regióne urgentnú starostlivosť zo zákona zaniká.
Jestvuje istá šanca, že Záchranná služba Košice o stanice nepríde
"So Slovenskou záchrannou sme pripravení spolupracovať, pretože sme povinní odovzdať jej do troch mesiacov územie, na ktoré získala licenciu. Musíme sa dohodnúť na termíne, kedy my skončíme prevádzku a oni ju spustia, aby neutrpel pacient. Našim zamestnancom však v žiadnom prípade nehodláme dávať výpovede, bolo by to pre nás nevýhodné," vysvetľuje Ľ. Kočiš.
Ako riaditeľ košickej záchranky poznamenal, nemá informácie o tom, prečo ministerstvo uprednostnilo iného uchádzača pred jestvujúcim subjektom s dlhoročnou tradíciou. Záchranná služba Košice však splnila všetky podmienky a existuje aj istá šanca, že o svoje stanice nepríde. Ak totiž Slovenská záchranná nesprevádzkuje svoje stanice do troch mesiacov od vydania licencie, o licenciu automaticky príde. A to by sa mohlo stať v prípade, že nezíska vhodné priestory, sanitky alebo personál. Ak by prišla o licenciu, Záchranná služba Košice by sa znovu vrátila do hry.
"Myslím si, že Slovenská záchranná počíta s využitím našich priestorov, sanitných vozidiel i personálu. Určite bude chcieť našich ľudí pretiahnuť do svojich služieb, no ja sa spolieham na ich lojalitu," poznamenáva Ľubomír Kočiš, ktorý dodáva, že o prevádzkovanie všetkých svojich staníc má košická záchranka stále záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári