minister Rudolf Zajac, ktorého želaním je umiestniť v kryte cyklotrón. Zariadenie pripravuje diagnostické látky pre pozitrónovú emisnú tomografiu (tie umožňujú v tele vystopovať nádory) a výrazne skvalitní liečebný proces onkologicky chorých. Pokiaľ sa bude dať cyklotrón umiestniť v CO kryte, ušetria sa náklady spojené s výstavbou špeciálnej železobetónovej stavby.
"Uvažoval som aj nad využitým chodieb pre prechod pacientov medzi onkologickým ústavom a inštitútom, ale to asi nepôjde," konštatoval minister, podľa ktorého sa na využití CO krytu budú musieť dohodnúť dve ministerstvá. Aj keď ho prevádzkuje Fakultná nemocnica L. Pasteura, civilná ochrana spadá pod ministerstvo vnútra.
Prevádzku cyklotrónu by mal v horizonte dvoch-troch rokov spustiť Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny, ktorý sa pred vyše rokom odčlenil od Východoslovenského onkologického ústavu. Vykonáva predovšetkým diagnostiku onkologických ochorení a v budúcnosti by mal mať aj lôžkovú časť. Liečba takzvanými otvorenými žiaričmi sa totiž nemôže realizovať kdekoľvek, ale vyžaduje si prísny hygienický režim. Preto pacienti nemôžu byť liečení v onkologickom ústave východniari za liečbou momentálne cestujú najmä do Česka.
(jg)
Budova inštitútu vyrastie na tenisových kurtoch
Košice - Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny sídli momentálne v priestoroch Východoslovenského onkologického ústavu. V budúcnosti by však mal vyrásť nový objekt na terajších tenisových kurtoch v objekte FN L. Pasteura. Pozemky už patria inštitútu, vyriešiť však treba otázku peňazí.
"Odhadujeme, že stavebné úpravy a nová technológia nás vyjdú na šesťsto miliónov korún. Časť z nich získame predajom nehnuteľností, ktoré vlastníme, časť by mala poskytnúť vláda a zvyšok súkromný investor po vzniku akciovej spoločnosti. K tomu by malo dôjsť pravdepodobne prvého marca," hovorí riaditeľ inštitútu Igor Marin (na snímke).
Zdravotníckemu zariadeniu patrí časť budov na Moyzesovej ulici a novostavba pri Geriatrickom ústave sv. Lukáša. Inštitút sa ich už pokúšal predať, avšak neúspešne. Opätovne sa o ich predaj pokúsi po zmene na akciovku, keď budú pravidlá jednoduchšie. Riaditeľ odhaduje, že za obe nehnuteľnosti sa dá získať zhruba 150 miliónov korún, ďalších zhruba 200 miliónov by mala vyčleniť vláda. Ráta sa s tým, že do akciovej spoločnosti vstúpi silný investor.
"Väčšina našich pacientov sú onkologicky chorí, ale nedá sa to zovšeobecniť. Pozitrónovou emisnou tomografiou môžeme vyšetriť prakticky ktorýkoľvek orgán v organizme. Táto metóda zistí s vysokou citlivosťou akýkoľvek metabolicky aktívny proces, takže vieme kdekoľvek v tele presne lokalizovať podozrivé ložisko," vysvetľuje I. Marin.
Nukleárna medicína je odbor, ktorý používa otvorené žiariče. Formou lieku sa väčšinou podávajú do žily a v organizme sa naviažu na orgán, ktorý je potrebné vyšetriť alebo liečiť. Diagnostika sa robí pomocou takzvaných gama kamier, ktoré vystopujú, kde v tele sa žiarič vychytal. Podľa toho je možné získať o vyšetrovanom orgáne veľa dôležitých informácií.
Košický inštitút má momentálne k dispozícii dve staré gamakamery (jedna má jedenásť a druhá pätnásť rokov), ktoré umožňujú vykonávať iba základné druhy vyšetrení. Najmodernejšiu techniku máme na Slovensku iba v Bratislave a Martine, Košice sú hlboko v minulosti.
Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári