alebo zašpineným odevom. Dohru môžu mať aj v nemocnici. V lepšom prípade sa z toho bez problémov dostanete, v horšom na cestu autobusom nikdy nezabudnete.
Dôchodca Jozef Valko má piatok trinásteho vrytý v pamäti, ale pripomína mu ho aj každý pohyb. Pri páde na podlahu autobusu si totiž zlomil chrbticu. "Stalo sa to ešte v máji. Keď som o pol desiatej nastúpil do autobusu číslo 18 pri OC Ondava na Furči. Pri dverách stála slečna, ktorá sa držala. Obchádzal som ju, ale vtedy vodič prudko vyštartoval a ja som spadol na chrbát. Hlavu mi ochránili kolená jedného z cestujúcich. Zostal som na podlahe až po Sečovskú cestu. Až tam sa mi podarilo pozbierať sa zo zeme," vybavuje si v pamäti muž, ktorý hľadá svedkov tejto nehody. Je presvedčený, že vodič svojou neprimeranou jazdou zapríčinil jeho ujmu na zdraví.
Manželka, ktorá ho sprevádzala, kričala na šoféra, prečo tak šialene jazdí. Dostala len odpoveď, že sa má každý držať. Nezastavil. Pri konfrontácii v DPMK to poprel a dôchodcovi vyčítali, že sťažnosť mal podať hneď. "Bol som rád, že žijem. Na druhý deň ma hospitalizovali. Mal som zlomený stavec. V čase, keď sa to stalo, ani mi nenapadlo zabezpečiť si svedkov, ktorí by mi potvrdili, ako sa to všetko stalo. Na inzeráty sa nikto neozval. Bez toho si nemôžem uplatniť náhradu za ujmu na zdraví. Veľmi dobre viem, že sa musím držať, ale nestihol som," opísal svoju skúsenosť cestujúci.
V mestský prepravnom poriadku DPMK sa uvádza, že keď cestujúci utrpí škodu, môže si ju u dopravcu uplatniť najneskôr do 6 mesiacov. Vymedziť musí svoje požiadavky a stručne ich zdôvodniť. Pripojiť musí aj doklady osvedčujúce oprávnenosť jeho nároku. Ak ide o právo na náhradu škody na zdraví, svoje právo si môže uplatniť cestou súdu.
"Prípady, keď cestujúci utrpí počas prepravy úraz, sa stávajú. Cestujúci je povinný upovedomiť vodiča, ktorý to má zaznamenať do výkazu o premávke, nahlásiť to dispečerovi, ktorý udalosť oznámi na právne oddelenie, kde sa zaeviduje a prešetrí. Zároveň je povinný sťažnosť podať aj písomne. Máme uzavreté povinné zmluvné poistenie, z ktorého sa prípadná náhrada škody uplatní. Sú prípady, keď cestujúci nahlásia úraz počas prepravy až dodatočne s časovým odstupom. Vtedy si uplatňuje nárok cestou súdu v občiansko-právnom konaní. Keď takáto udalosť nie je zaevidovaná, ohlási sa neskôr a vzniknú pochybnosti, sú potrební aj svedkovia. Ako prevádzkovateľ dopravných prostriedkov sa zodpovednosti za bezpečnosť cestujúcich nezbavujeme," uviedol JUDr. Marián Slovinský z právneho oddelenia DPMK.
V tomto roku riešil DPMK štyri udalosti, kedy došlo k poškodeniu zdravia. Vlani zaznamenali rovnaký počet. Vyskytli sa aj prípady, keď si cestujúci nárokovali náhradu škody za poškodenie či zašpinenie oblečenia, spôsobené dopravcom. Keď to bolo preukázateľné, dočkali sa aj odškodnenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári