súvislosti so školami patriacimi pod Košický samosprávny kraj (KSK) vyjadril, že KSK má problémy s financiami pre školy kvôli nedostatočnej racionalizácii.
Vedúca Odboru školstva KSK Ing. Mária Kokardová však tvrdí, že problémy s tým nesúvisia.
"Tie spočívajú v novom spôsobe normatívneho financovania jednotlivých škôl, na ktorý nie sú ich riaditelia pripravení. Ťažko sa prispôsobujú novým podmienkam. Samotné normatívne financovanie však nezohľadňuje reálne náklady prevádzkovania jednotlivých škôl," vysvetlila M. Kokardová.
Odborári školstva namietajú, že zriaďovatelia poskytujú školám len asi 95 percent rozpočtu a zvyšok putuje späť do štátnej pokladne.
"Naše školy vyčerpajú sto percent prideleného rozpočtu určeného normatívnym financovaním," podotýka vedúca odboru školstva a v súvislosti s nedostatkom peňazí sa pýtame, či nie je počet škôl v kraji priveľký. "Z hľadiska pôsobnosti KSK je primeraný, na druhej strane pripúšťam, že je tu pomerne široká sieť súkromných a cirkevných škôl."
Ako teda prebieha racionalizácia školského systému v kraji? Odborníci totiž vyčítajú, že nevyťažené školy zhltnú veľa peňazí.
"Momentálne máme v pôsobnosti 101 stredných škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou, z toho 88 stredných škôl. Školy sme nerušili a žiadne ani nezanikli. Niektoré ale prešli do súkromnej a cirkevnej sféry. Zo 16 škôl vzniklo sedem spojených škôl v jednotlivých okresoch KSK. V kraji sme znížili aj počty pedagogických pracovníkov. V súvislosti s poklesom počtu žiakov a racionalizačnými opatreniami je teraz na školách o 200 učiteľov menej."
V najbližšom období by sa mal školský systém KSK nastaviť razantnejšie. Momentálne totiž prebieha analýza podkladov z jednotlivých škôl, ktorá sa bude týkať využitia kapacity škôl v závislosti od počtu žiakov.
"Pozrieme sa aj na počty zamestnancov a veľkosti objektov. Pri normatívnom financovaní je treba systém presne nastaviť. Musíme odbúrať duplicitu odborov na školách. Napríklad v okrese Michalovce vznikne zo štyroch škôl Stredná odborná technická škola."
Problém sa však netýka len racionalizácie, ale aj vzdelávacích poukazov. Hoci učitelia pracujú od septembra, peniaze na účte nevidia.
"Na vzdelávacie poukazy sme dostali peniaze v objeme 6,9 milióna korún za prvé tri mesiace školského roka 2005/06. Po prerozdelení ich všetci dostanú," uviedla M. Kokardová, no dodala, že za december ešte peniaze nie sú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári