to budova košickej železničnej stanice. Po zotmení sme sa išli pozrieť, ako to tam vyzerá. Pred hlavným vchodom, neďaleko zatvoreného dreveného stánku s občerstvením, stála skupinka nedbalo odetých ľudí bez strechy nad hlavou, popíjajúcich alkohol. S klesajúcou hladinou ohnivej vody vo fľašiach gradovali ich pokriky.
"Ta co sceš, ty dilino," nadávala jediná žena medzi štyrmi chlapmi podguráženému päťdesiatnikovi. O malú chvíľu začali lietať vzduchom igelitové tašky, vyzeralo to tak, že sa schyľuje k bitke. Široko-ďaleko pritom nebolo vidieť jediného policajta. Medzitým do staničnej haly vkročili dvaja ošumelí chlapíci a po schodoch vyšliapali do čakárne pre cestujúcich. Vybrali sme sa za nimi. Obaja si na rozdiel od ženy ošumelého výzoru, ktorá tam už spala, ustlali na drevených lavičkách takticky tak, aby ich zvonku nebolo vidieť. Kým sladko driemali, ich "kolegovia" vonku chodili od jedného cestujúceho k druhému a pýtali cigarety. Alebo jednu, dve či viac korún. Vraj na jedlo.
"Po nežnej ma vykopli z roboty, rozviedla sa so mnou žena a skončil som na ulici," snažil sa nám v skratke vyrozprávať svoj príbeh Juraj K., inak otec ženy, ktorá sa v Košiciach stala známa ako matka miléniovej Veroniky. Tak ako Juraj, i jeho dcéra neskôr rozšírila rady bezdomovcov.
"Čo sa týka bezdomovcov na stanici, ide o začarovaný kruh," reagoval referent kontroly, sťažností, prevencie a spolupráce s tlačou Oblastnej správy Železničnej polície v Košiciach kpt. Ing. Marian Oružinský na našu otázku, aké prijala železničná polícia opatrenia, aby títo ľudia neznepríjemňovali život cestujúcim. "Policajti majú v náplni práce výkon obchádzkovej služby a kontrolujú všetky tieto podozrivé osoby. Ak nemajú právo zdržiavať sa v stanici, obťažujú cestujúcich zápachom, hlukom, arogantným slovníkom alebo inak, policajti ich vykážu. Majú však aj iné úlohy, ako kontrolu verejného poriadku, a keď sú v službe dvaja, maximálne štyria, nemôžu všetko obsiahnuť. Bezdomovci po vykázaní zvyčajne odídu, ale po dvoch či troch hodinách sú späť. Sankcionovať ich pokutami je nereálne, lebo tieto peniaze sú prakticky nevymožiteľné."
Oficiálne štatistiky o počte bezdomovcov v Košiciach nejestvujú. Zamestnanci Arcidiecéznej charity (ADCH) Košice, ktorá ako prvá iniciovala výstavbu útulku pre bezdomovcov v meste, odhadujú, že ich môže byť od 500 do 1 000 i viac. Podľa zástupcu riaditeľa ADCH Ing. Romana Leška situácia s poskytovaním nocľahu ľuďom žijúcim na ulici sa výrazne oproti minulému roku zlepšila po otvorení Charitného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici v júni tohto roka.
Útulky pre bezdomovcov v Košiciach
Ako prvý otvorila ADCH v spolupráci s mestom 21. 12. 2001 útulok pre bezdomovcov Emauzy na Fialkovej ulici. Má kapacitu 26 ľudí, momentálne je plne obsadený. Za jednu noc zaplatí bezdomovec 10 Sk. Ako ďalšie v poradí boli 5. 12. 2002 uvedené vo Všešportovom areáli do prevádzky Krízové centrum pre osamelých rodičov (kapacita 47, plne obsadené) a útulok pre osamelé ženy a dievčatá. Ten má kapacitu 27 miest. V polovici júna tohto roku bol pre bezdomovcov otvorený na Bosákovej ulici Charitný dom sv. Alžbety s kapacitou 80 miest. Za jednu noc tu ľudia bez prístrešia zaplatia takisto 10 Sk, v týchto dňoch je útulok plne obsadený.
Podmienky prijatia
Každý, kto sa uchádza o prijatie do niektorého z košických útulkov, musí najprv absolvovať vstupný pohovor so zamestnancom útulku. Ten potom žiadateľovi navrhne vhodnú terapiu, zvyčajne ide o vyriešenie problému s nocľahom. Neskôr nastupuje takzvaná intervencia, čiže sociálna práca s bezdomovcom, sociálne poradenstvo (vybavovanie dokladov, zdravotnej starostlivosti a pod.) v praxi.
Poskytované služby
V útulku Emauzy, charitnom dome na Bosákovej, krízovom centre alebo útulku pre osamelé ženy a dievčatá si môžu ich obyvatelia vyprať osobné veci, osprchovať sa, prichystať si stravu, udržiavať osobnú hygienu. K dispozícii majú aj šatníky.
Sankcie za porušenie poriadku
Medzi najzákladnejšie pravidlá spolužitia v útulkoch patrí okrem slušného správania sa aj to, aby potenciálny nocľažník neprišiel do útulku pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky. Vždy pri vstupe do objektu sa bezdomovci každý deň musia podrobiť dychovej skúške. Ak sa ukáže požitie alkoholu, nesmú do útulku vkročiť. Ak niekto prepašuje napríklad alkohol do budovy, tam ho vypije a robí neplechu, môže dostať dištanc na nocľah na jeden a viac dní, prípadne aj na mesiac. Záleží to od miery previnenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári