doma, čo je nové, čo sa zlepšuje, či nebodaj zhoršuje. Internet sa stáva často jedinou pravidelnou spojnicou medzi zahraničím a domovom. V zahranicnýh televiziách sa o Slovensku neinformuje pravidelne, občas sa objavia napríklad aktuálne správy, že si treba dávať pozor na vreckových zlodejov a na neštandardné správanie bratislavských vodičov.
Cestovanie školou života
Doma sa stále veľa ľudí sťažuje na svoj život. Kazdý má dnes možnosť bez väčších problémov odísť do zahraničia a skúsiť na vlastnej koži rozdiely. Potom môže porovnávať, čo je na Slovensku dobré a naopak. Tak som to skúsil aj ja. Časy po revolúcii 1989, kedy sa začali rušiť víza do západoeurópskych krajín si pamätám zo študentských čias, v juni 1990 som sa prvý raz zažil víkend v Benátkach, bola to veľká možnosť prejsť západné hranice a porovnať, čo som počul v škole, s realitou. V tej dobe sa mi zdalo všetko krásne farebné, ľudia milí a šťastní. Akurát sa tam odohrávali futbalové majstrovstvá sveta Italia Novanta 1990, kde sme ako federácia aj nejaké zápasy vyhrali. Prvýkrát na západe som bol veľmi hrdý na svoju krajinu. Tento zážitok ma povzbudil do ďalšieho cestovania, postupne som navstívil väčšinu krajín v Európe, spoznával rozdiely v mentalite, náboženstve, v stravovaní, obchodovaní, v podnebí a exotike. Na niekoľko rokov som sa dostal aj do Austrálie.
Debaty o tráve
Zo začiatku sa možno všetko v zahraničí zdá horšie, ako doma. Ľudia sú iní, jedlo nechutné, práca namáhavá, tamojší jazyk nezrozumiteľný, televízia nudná - jednoducho sú všetky možné dôvody, prečo sa na Slovensko vrátiť. Lenže po čase si každý nájde priateľov a zistí, že to, čo predtým vadilo, je už normálne a prispôsobí sa tamojšej krajine.
Austrália je krásna, vyspelá a moderná krajina, ale tiež má vlastné problémy. Ľudia si tam žijú svoj život pri grille - tzv. barbekju s vychladeným pivom. A čo austrálski úradníci? Dohadujú sa, na akú výšku majú austrálski obyvatelia pred svojim domom kosiť trávniky. A čo ďalší problém? Zákaz sušiť prádlo na miestach, ktoré sú viditeľné priamo z ulice a to špeciálne na balkónoch a oknách obytných domov, pretože to vyzerá odpudivo. Úplne iné problémy ako u nás! Pretože u nich fungujú zákony, kazdý si poctivo robí svoju prácu a nehanbí sa za to. Potom sa už dá debatovať aj o kosení trávy.
Život v cudzine ma naučil nikoho nepodceňovať, nekomentovať veci, ktoré s ama netýkajú a neposudzovať ľudí, podľa toho, ako vyzerajú. Stále si myslím, že tí, ktorí žijeme "von", môžeme byť veľkým prínosom doma. Čo sa v cudzine naučíme, môžeme si vziať so sebou a využiť svoje nápady doma. Veď svet je jednou veľkou univerzitou.
Autor: Marián ŠOLTÝS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári