kazateľov - Tomáš Valchář (na snímke). Do Popradu-Veľkej prišiel až z Moravy. Vianoce každoročne trávi v kruhu svojej rodiny i veriacich. Pre kazateľa sú sviatky veľkou zodpovednosťou, svoje poslanie vidí v priblížení radostnej noviny ostatným a to spôsobom zrozumiteľným modernému, a teda reálnemu človeku.
"Teším sa na spoločné stretnutia s ľuďmi, mám s nimi vynikajúce vzťahy. Myslím, že my, baptisti, sme vrúcne spoločenstvo radosti a vzájomného vyjadrovania vďaky," vyznáva sa baptistický kazateľ. Zároveň charakterizuje svoju cirkev ako modernú, ktorá sa snaží naladiť na pulz dnešnej doby. Jednou z najcharakteristickejších zásad baptistov je takzvaná "sloboda svedomia" a dôraz na Bibliu, ako jedinú normu pre vieru a život, čoho dôsledkom je, že baptisti nemajú striktnú, pre všetkých záväznú dogmatiku. "Ja nie som nič viac než ostatní, všetci sa vzájomne dopĺňame, a teda viac môžeme porozumieť Bohu," hovorí Tomáš Valchář.
Bohoslužby baptistov sa odlišujú od bohoslužieb tzv. ľudových cirkví aj tým, že pred ich začiatkom a po nich namiesto ticha prevláda prax vzájomného zdieľania. "Nemáme presne predpísanú štruktúru bohoslužby. Naša bohoslužba je veľmi flexibilná a prispôsobuje sa momentálnym potrebám. Ja súčasne moderujem a kážem," vysvetľuje kazateľ. Radosť zo vzájomných stretnutí umocňujú aj rôzne hudobné skupiny, či iné spevácke telesá, ktoré dopĺňajú baptistické bohoslužby. "Je to skrátka veľmi pestré," pokračuje s úsmevom.
Vianoce sú preňho okrem iného príležitosťou zájsť napríklad aj do hôr. "Všetko robíme v predstihu, aby sme si sviatky skutočne vychutnali. Napríklad stromček zdobíme už po tretej adventnej nedeli, aby sme mali viac času si nadchádzajúcu vianočnú atmosféru vychutnať. U nás neexistuje horúčkovité umývanie okien a vypratávanie všetkých skríň. Sviatky majú byť skutočne aj o rodinnej pohode, kľude a mieri. Najnutnejšie urobíme deň dopredu, aby sme na Štedrý deň mohli aspoň dopoludnia vyjsť na prechádzku," približuje svoje súkromné sviatky T. Valchář.
Obmedzenia sa netýkajú ani výberu jedla, baptisti totiž prikázané pôsty nepoznajú. Moravsko-slovenská domácnosť si počas večere na Štedrý deň dopraje domácu kapustnicu, moravským zvykom je zase mať kapra. Celibát je pojmom neznámym, takisto aj polnočná omša. "Sviatky sa u nás začínajú spoločnou bohoslužbou, po večeri sa nemáme problém vzájomne navštíviť. Vždy je to o láskyplných vzájomných vzťahoch, aj počas sviatkov. Nikto u nás nie je inkognito, žijeme v širšom kontexte," dodáva baptistický kazateľ.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári