Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. marec, 2018 | Meniny má Marián
Pridajte si svoje mesto

Vianoce umelcov

* Modelka Andrea Verešová rozdáva darčeky už pred Štedrým večeromPočas sviatkov si rada s rodinou zaspieva koledyModelka Andrea Verešová vie

* Modelka Andrea Verešová rozdáva darčeky už pred Štedrým večerom

Počas sviatkov si rada s rodinou zaspieva koledy

Modelka Andrea Verešová vie celkom iste, bez čoho si Vianoce nevie predstaviť. "Pre mňa sú najdôležitejšie úplne obyčajné veci, nezáleži mi na tom, aké darčeky dostanem. Potrebujem cítiť okolo seba rodinnú pohodu, cítiť vôňu koláčov, ktoré na sviatočný stôl položí moja stará mama, vidieť za oknom sneh, snívať o Dedovi Mrázovi, ktorý mi - keď som bola dieťa - nosil darčeky a spievať si s mojimi najbližšími koledy," prezradila Andrea. "U nás doma sa vždy na Vianoce spieva. Nesmie chýbať Tichá noc a ďalšie piesne."

Na Vianoce sa Andrea veľmi teší, dokonca až tak, že celú jeseň obdarováva svojich najbližších darčekami určenými na rozbalenie až na Štedrý večer. "Veľmi nerada nakupujem na poslednú chvíľu. Neznášam nárazové nákupy v obchodoch, ktoré sú pred sviatkami preplnené ľuďmi. Takže nakupujem priebežne už počas jesene. Problém je však v tom, že som veľmi nedočakavá a málokedy vydržím nedarovať kúpený darček skôr, ako na Vianoce. Navyše - doma som len občas a skoro vždy podľahnem nutkaniu dať darček skôr, než pod stromček. Potom to dopadne tak, že pred Vianocami prídem na to, že nič nakúpené nemám."

* Český spevák Bohuš Matuš sa na Vianoce díva veľmi skepticky

Viac ako atmosféru si uvedomuje stresy

Český spevák Bohuš Matuš má pocit, že Vianoce už ani zďaleka nie sú takými sviatkami ako kedysi. Pojem Vianoc sa vraj často doslova zneužíva. "Poviem úprimne, že pre mnohých ľudí sú Vianoce, Štedrý deň a všetky ďalšie veci s tým spojené len akousi frázou. Všetci sme to zažili už veľa krát a len málokto si vie tieto sviatky dnes vážiť," nazdáva sa spevák. "Nikto už neoslavuje to, čo pre nás spravil Ježiš Kristus. Všetci vieme, že 24. decembra máme čosi oslavovať, ale kto si uvedomuje, prečo je to vlastne tak?"

B. Matuš sa na Vianoce díva veľmi skepticky a viac ako pohodu a sviatočnú atmosféru, ktorú by mali so sebou tieto sviatky prinášať, si uvedomuje stres a predvianočné nákupy, ktoré už každoročne k najkrajším sviatkom roka patria. "Aj keď sa to snažím nepripúšťať, aj tak to veľmi vnímam. Snažím sa vyhnúť predvianočným stresom, nie však samotným Vianociam. Verím totiž v dobrotu človeka a tá sa musí prejaviť a kedy inokedy je na to najvhodnejšia príležitosť ak nie na Vianoce? Preto tieto sviatky sviatky dodržiavam."

* Pre operného speváka Martina Babjaka sú koledy zárukou sviatočnej pohody

Voľno si užije len počas Štedrého dňa

Operného speváka, sólistu opery Slovenského národného divadla, Martina Babjaka spev sprevádza počas celého roka a nevyhne sa mu ani na Vianoce. Priam naopak - počas najkrajších sviatkov roka by vraj hudba podľa neho mala znieť všade. „Myslím, že spoločné spievanie kolied by na Štedrý deň nemalo chýbať v žiadnej rodine. Spoločne spievané vianočné piesne sú celkom iste zárukou dobrej nálady," prezradil spevák.

Pre M. Bajaka Vianoce nie sú sviatkami, počas ktorých si výdatne oddýchne od práce. Jediným voľným dňom je totiže pre neho iba Štedrý deň. „V ten deň, samozrejme, nespievam, užijem si ho v pokoji s rodinou so všetkým čo k tomu patrí - s večerou, darčekami, stromčekom a koledami. Už na druhý deň sa pre mňa voľno končí, my speváci a herci, musíme medzi sviatkami pracovať." Veď pre mnohých divákov je návšteva divadla počas Vianoc príjemným spestrením voľných dní a dlhých večerov. „Z Vianoc nerobíme vedu, najdôležitejšia je pohoda a správna nálada. Nákup darčekov si dopredu neplánujem, kupujeme si skromné, praktické darčeky, ktoré vyjadrujú pozornosť voči druhému členovi rodiny."

* Dirigent František Preisler túži po darčekoch od srdca

Mercedes by sa mu pod stromček nevošiel

Láska, šťastie, pokoj, darčeky a úsmev detí - toto všetko sa vybaví v mysli dirigenta Veľkého orchestra Paláca Žofín Františkovi Preislerovi, keď sa povedia Vianoce. "Môžem mať pokojne aj počas sviatov veľa práce a dirigovať po večeroch, ale musím v srdci mať pocit, že mám niekoho rád a že niekto má rád mňa. Bez toho si Vianoce predstaviť neviem a to je podľa mňa na týchto sviatkoch najdôležitejšie," prezradil nám F. Preisler. Je otcom dvoch chlapcov - pať a troj-ročných. "Som na nich pyšný, lebo z nich vyrastajú muzikanti a to je hlavný motor, ktorý ma posúva ďalej v živote. Práve na Vianoce si toto moje rodinné šťastie ešte viac uvedomujem."

V rodine muzikanta sa často pod stromčekom objavia hudobné nástroje. F. Preisler má za manželku huslistku a práve ona minulý rok dostala "od Ježiška" nové husle. "Bol to viac-menej praktický darček, lebo nové husle potrebovala, ale kupovaný bol od srdca. Inak však nerád kupujem veľké darčeky. Podľa mňa ľuďom stačí aj maličký kvietok, ktorý poteší, alebo milá no úplná zbytočnosť. Radšej nech dostanem dar zo srdiečka, ako keby mi niekto mal bez lásky podarovať mercedes. Veď by sa mi ani nezmestil pod stromček."

* Podľa speváčky a herečky Katky Hasprovej sú dnes Vianoce iba o peniazach

Ozdoby už v októbri považuje za choré

Slovenská speváčka a muzikálová herečka Katka Hasprová sa pri slove Vianoce zatvári vždy viac než kyslo. "Keď sme ešte boli úplná rodine, takže pred tým, než zomrel otecko, tak som mala tieto sviatky ešte ako tak rada. Ale iba kvôli tomu, že sme boli celá rodina pokope, v pokoji a dobrej sviatočnej nálade sme si dali večeru, rozbalili darčeky. Dnes mi to už nechýba a keď sa povedia Vianoce, nevybaví sa mi predstava sviatočnej atmosféry," prezradila nám Katka. Dnes tieto sviatky považuje za nostalgické a nezvykne sa na ne nejak výnimočne tešiť.

"Okrem toho - vtedy je veľa voľna, no ja mám rada svoju robotu a dlho bez nej nevydržím. Tri dni nič nerobienia - to je pre mňa až-až. Vianoce dnes nie sú o pohode a rodine ale o naháňaní sa po obchodoch za darčekami, vianočnými ozdobami a nákupom všetkých surovín na dobroty, ktorými sa počas sviatkov prepchávame. Už v októbri na nás z výkladov pozerajú vianočné výzdoby, mestá svietia vianočnými ozdobami. To je podľa mňa choré a už iba čakám, kedy sa to presunie už na august. Dnes sú Vianoce už iba o peniazoch a to je smutné."

* Vieru v Ježiška vyhovorili speváčke Martine Šindlerovej spolužiaci v škole

Nesmie chýbať modlitba

Strieborná finalistka prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martina Šindlerová vníma Vianoce ako sviatky, ktoré treba dodržiavať so všetkými zvykmi a pravidlami, ktoré k nim patria. "Keď sa povie Vianoce, tak sa mi vybavia všetky rodinné rituály, ktoré na Štedrý deň stále doma napĺňame. Večera má svoje pravidlá, jedlá, ktoré na stole nesmú chýbať a motlidba, ktorú si stále pred večerou povieme. Rovnako je to aj s rozbaľovaním darčekov." Na Vianociach má najradšej to, že nech by sa dialo čokoľvek, pri štedrovečernom stole sa zíde celá rodina. Martina si ešte pamätá aj na roky, keď verila, že darčeky nosieva Ježiško. "Netuším už presne, kedy som prestala veriť, ale viem, že to bolo kvôli spolužiakom. Niektorým to totiž rodičia už vysvetlili a oni nám to potom vraveli v škole a vyhovárali nám naše detské predstavy. Dnes darčeky nakupujem sama a musím sa priznať, že najčastejšie na poslednú chvíľu. Nemám na to čas a potom bezmocne chodím okolo výkladov a snažím sa niečo dobré nájsť."

* Spevák Robo Kazík dáva omrvinky zo stola vtáčikom

Kapra nikdy zabiť nemusel

K Vianociam patrí aj tak trochu nepríjemná vec a tou je zabitie kapra. Spevák Robo Kazík má to šťastie, že nikdy nebol nútený kapra vlastnoručne zabiť. "Moja manželka sa priatelí so susedkou a jej manžel k nám každoročne pred sviatkami príde a kapra zabije. Ja by som to nedokázal, veď je to taká nemá tvár, ktorá sa nemôže brániť. Aj keď môj otec choval doma zajace, tak ja som nedokázal zajačika zabiť. Jednoducho som nemal to srdce," prezradil nám R. Kazík. Na samotnom kapríkovi si však rád pochutná rovnako ako na všetkých štedrovečerných dobrotách. "Doma dodržujeme všetky chody pri večery. Najpr sa rozreže jabĺčko, ktoré ak je vo vnútri zdravé, tak to znamená, že každý, kto sedí pri sviatočnom stole bude na budúci rok zdravý. Potom sa zjedia oblátky s medom a cesnakom a orechy. Tie orechy však vždy moja mamka ešte rozhádže po rohoch miestnosti. Nasleduje kapustnica a samozrejme kapor so šalátom. Páči sa mi, že sa doma vždy snažíme dodržiať všetky zvyky a aj preto sa nesmú omrvinky zo štedrovečerného stola vyhodiť do koša. Mamka ich dávala spiepkam, dnes ich môžete dať vtáčikom na okno."

* Speváčka a muzikálová herečka Marcella Molnárová si vyrába vianočné ozboby z korku

Dcérka bude demolovať stromček

Speváčka a muzikálová herečka Marcella Molnárová považuje za jednu z najpríjemnejších činností počas Vianoc zdobenie stromčeka "Vždy si k tomu pustím vianočné cédečko Celine Dionovej, nalejem si pohár vína a pustím sa do toho práve na Štedrý deň ráno. Je to pre mňa taká príjemná vianočná tradícia. Minulého roku som to prvý krát robila spolu s mojou malou dcérkou, ktorá iba sedela, pozerala na mňa a nevedela, čo sa deje. Tohto roku mi ešte nebude vedieť pomáhať, priam naopak - obávam sa, že sa bude snažiť všetky tie ozdoby z darčeka stiahnuť dole. Je to totiž taký malý demolátor," prezradila nám M. Molnárová. Medzi ozdobami na stromčeku by ste u tejto speváčky našli aj poštárov, poľovníkov či myšky, ktoré vyrába sama z korkových zátok z vín. "Zátky rozrežeme na niekoľkomilimetrové kolieska, tie potom režem ďalej a lepím do hromady, aby vznikli zaujímavé postavičky. Na tie potom lepím farebné kúsky látok, vymaľujem ich a vzniknú tak moje originálne ozdoby. Musím sa však priznať, že veľa ich už nemám, takže by som sa mala pustiť do výroby nových panáčikov."

kid

Neprehliadnite tiež

Košická ulička remesiel mala byť top lákadlom. Nie je to celkom tak

Ani 20 rokov a veľa peňazí nestačilo, aby sa z nej stala výkladná skriňa mesta.

Bývalý stolár v uličke remesiel skončil. Nahradí ho novovzniknutá firma

Stolársky dom získal nový majiteľ. Krčma z neho vraj nebude.

Hlas Martina Šeďa poznajú fanúšikovia na celom Slovensku

Reportovanie futbalových zápasov býva emotívne.

Manfréd Ťukot zachováva príbehy ľudí od lietadiel

Má asi 20-tisícovú zbierku leteckých záberov, ktoré súvisia s Košicami.

Skvelá cyklistka Lenka Litvinová-Ilavská sa venuje aj trénerstvu

Cyklistická legenda je podpísaná aj pod úspechy Adriána Babiča.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Čo hovorí správa eurokomisie o Slovensku

Komisia zverejňuje každoročne správu o stave každého z členských štátov EÚ.

Najčítanejšie na Košice Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 2. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 3. Hyundai má SUV pre každého
 4. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 5. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 6. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 7. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 8. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 9. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 10. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka
 2. Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu
 3. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 4. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 5. Opäť je tu otázka: kam na vysokú?
 6. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 7. Atos predstavil revolučný systém testovania napájania satelitov
 8. Naše finančné družstvo - príbeh Marcely Peškovej
 9. Hyundai má SUV pre každého
 10. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 1. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí 25 100
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 13 155
 3. Hyundai má SUV pre každého 6 858
 4. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 6 643
 5. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 5 719
 6. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 5 691
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory 4 381
 8. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov 4 068
 9. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu? 3 199
 10. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 3 116

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop