Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Vianoce umelcov

* Modelka Andrea Verešová rozdáva darčeky už pred Štedrým večeromPočas sviatkov si rada s rodinou zaspieva koledyModelka Andrea Verešová vie

* Modelka Andrea Verešová rozdáva darčeky už pred Štedrým večerom

Počas sviatkov si rada s rodinou zaspieva koledy

Modelka Andrea Verešová vie celkom iste, bez čoho si Vianoce nevie predstaviť. "Pre mňa sú najdôležitejšie úplne obyčajné veci, nezáleži mi na tom, aké darčeky dostanem. Potrebujem cítiť okolo seba rodinnú pohodu, cítiť vôňu koláčov, ktoré na sviatočný stôl položí moja stará mama, vidieť za oknom sneh, snívať o Dedovi Mrázovi, ktorý mi - keď som bola dieťa - nosil darčeky a spievať si s mojimi najbližšími koledy," prezradila Andrea. "U nás doma sa vždy na Vianoce spieva. Nesmie chýbať Tichá noc a ďalšie piesne."

Skryť Vypnúť reklamu

Na Vianoce sa Andrea veľmi teší, dokonca až tak, že celú jeseň obdarováva svojich najbližších darčekami určenými na rozbalenie až na Štedrý večer. "Veľmi nerada nakupujem na poslednú chvíľu. Neznášam nárazové nákupy v obchodoch, ktoré sú pred sviatkami preplnené ľuďmi. Takže nakupujem priebežne už počas jesene. Problém je však v tom, že som veľmi nedočakavá a málokedy vydržím nedarovať kúpený darček skôr, ako na Vianoce. Navyše - doma som len občas a skoro vždy podľahnem nutkaniu dať darček skôr, než pod stromček. Potom to dopadne tak, že pred Vianocami prídem na to, že nič nakúpené nemám."

* Český spevák Bohuš Matuš sa na Vianoce díva veľmi skepticky

Viac ako atmosféru si uvedomuje stresy

Český spevák Bohuš Matuš má pocit, že Vianoce už ani zďaleka nie sú takými sviatkami ako kedysi. Pojem Vianoc sa vraj často doslova zneužíva. "Poviem úprimne, že pre mnohých ľudí sú Vianoce, Štedrý deň a všetky ďalšie veci s tým spojené len akousi frázou. Všetci sme to zažili už veľa krát a len málokto si vie tieto sviatky dnes vážiť," nazdáva sa spevák. "Nikto už neoslavuje to, čo pre nás spravil Ježiš Kristus. Všetci vieme, že 24. decembra máme čosi oslavovať, ale kto si uvedomuje, prečo je to vlastne tak?"

Skryť Vypnúť reklamu

B. Matuš sa na Vianoce díva veľmi skepticky a viac ako pohodu a sviatočnú atmosféru, ktorú by mali so sebou tieto sviatky prinášať, si uvedomuje stres a predvianočné nákupy, ktoré už každoročne k najkrajším sviatkom roka patria. "Aj keď sa to snažím nepripúšťať, aj tak to veľmi vnímam. Snažím sa vyhnúť predvianočným stresom, nie však samotným Vianociam. Verím totiž v dobrotu človeka a tá sa musí prejaviť a kedy inokedy je na to najvhodnejšia príležitosť ak nie na Vianoce? Preto tieto sviatky sviatky dodržiavam."

* Pre operného speváka Martina Babjaka sú koledy zárukou sviatočnej pohody

Voľno si užije len počas Štedrého dňa

Operného speváka, sólistu opery Slovenského národného divadla, Martina Babjaka spev sprevádza počas celého roka a nevyhne sa mu ani na Vianoce. Priam naopak - počas najkrajších sviatkov roka by vraj hudba podľa neho mala znieť všade. „Myslím, že spoločné spievanie kolied by na Štedrý deň nemalo chýbať v žiadnej rodine. Spoločne spievané vianočné piesne sú celkom iste zárukou dobrej nálady," prezradil spevák.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre M. Bajaka Vianoce nie sú sviatkami, počas ktorých si výdatne oddýchne od práce. Jediným voľným dňom je totiže pre neho iba Štedrý deň. „V ten deň, samozrejme, nespievam, užijem si ho v pokoji s rodinou so všetkým čo k tomu patrí - s večerou, darčekami, stromčekom a koledami. Už na druhý deň sa pre mňa voľno končí, my speváci a herci, musíme medzi sviatkami pracovať." Veď pre mnohých divákov je návšteva divadla počas Vianoc príjemným spestrením voľných dní a dlhých večerov. „Z Vianoc nerobíme vedu, najdôležitejšia je pohoda a správna nálada. Nákup darčekov si dopredu neplánujem, kupujeme si skromné, praktické darčeky, ktoré vyjadrujú pozornosť voči druhému členovi rodiny."

* Dirigent František Preisler túži po darčekoch od srdca

Mercedes by sa mu pod stromček nevošiel

Láska, šťastie, pokoj, darčeky a úsmev detí - toto všetko sa vybaví v mysli dirigenta Veľkého orchestra Paláca Žofín Františkovi Preislerovi, keď sa povedia Vianoce. "Môžem mať pokojne aj počas sviatov veľa práce a dirigovať po večeroch, ale musím v srdci mať pocit, že mám niekoho rád a že niekto má rád mňa. Bez toho si Vianoce predstaviť neviem a to je podľa mňa na týchto sviatkoch najdôležitejšie," prezradil nám F. Preisler. Je otcom dvoch chlapcov - pať a troj-ročných. "Som na nich pyšný, lebo z nich vyrastajú muzikanti a to je hlavný motor, ktorý ma posúva ďalej v živote. Práve na Vianoce si toto moje rodinné šťastie ešte viac uvedomujem."

V rodine muzikanta sa často pod stromčekom objavia hudobné nástroje. F. Preisler má za manželku huslistku a práve ona minulý rok dostala "od Ježiška" nové husle. "Bol to viac-menej praktický darček, lebo nové husle potrebovala, ale kupovaný bol od srdca. Inak však nerád kupujem veľké darčeky. Podľa mňa ľuďom stačí aj maličký kvietok, ktorý poteší, alebo milá no úplná zbytočnosť. Radšej nech dostanem dar zo srdiečka, ako keby mi niekto mal bez lásky podarovať mercedes. Veď by sa mi ani nezmestil pod stromček."

* Podľa speváčky a herečky Katky Hasprovej sú dnes Vianoce iba o peniazach

Ozdoby už v októbri považuje za choré

Slovenská speváčka a muzikálová herečka Katka Hasprová sa pri slove Vianoce zatvári vždy viac než kyslo. "Keď sme ešte boli úplná rodine, takže pred tým, než zomrel otecko, tak som mala tieto sviatky ešte ako tak rada. Ale iba kvôli tomu, že sme boli celá rodina pokope, v pokoji a dobrej sviatočnej nálade sme si dali večeru, rozbalili darčeky. Dnes mi to už nechýba a keď sa povedia Vianoce, nevybaví sa mi predstava sviatočnej atmosféry," prezradila nám Katka. Dnes tieto sviatky považuje za nostalgické a nezvykne sa na ne nejak výnimočne tešiť.

"Okrem toho - vtedy je veľa voľna, no ja mám rada svoju robotu a dlho bez nej nevydržím. Tri dni nič nerobienia - to je pre mňa až-až. Vianoce dnes nie sú o pohode a rodine ale o naháňaní sa po obchodoch za darčekami, vianočnými ozdobami a nákupom všetkých surovín na dobroty, ktorými sa počas sviatkov prepchávame. Už v októbri na nás z výkladov pozerajú vianočné výzdoby, mestá svietia vianočnými ozdobami. To je podľa mňa choré a už iba čakám, kedy sa to presunie už na august. Dnes sú Vianoce už iba o peniazoch a to je smutné."

* Vieru v Ježiška vyhovorili speváčke Martine Šindlerovej spolužiaci v škole

Nesmie chýbať modlitba

Strieborná finalistka prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar Martina Šindlerová vníma Vianoce ako sviatky, ktoré treba dodržiavať so všetkými zvykmi a pravidlami, ktoré k nim patria. "Keď sa povie Vianoce, tak sa mi vybavia všetky rodinné rituály, ktoré na Štedrý deň stále doma napĺňame. Večera má svoje pravidlá, jedlá, ktoré na stole nesmú chýbať a motlidba, ktorú si stále pred večerou povieme. Rovnako je to aj s rozbaľovaním darčekov." Na Vianociach má najradšej to, že nech by sa dialo čokoľvek, pri štedrovečernom stole sa zíde celá rodina. Martina si ešte pamätá aj na roky, keď verila, že darčeky nosieva Ježiško. "Netuším už presne, kedy som prestala veriť, ale viem, že to bolo kvôli spolužiakom. Niektorým to totiž rodičia už vysvetlili a oni nám to potom vraveli v škole a vyhovárali nám naše detské predstavy. Dnes darčeky nakupujem sama a musím sa priznať, že najčastejšie na poslednú chvíľu. Nemám na to čas a potom bezmocne chodím okolo výkladov a snažím sa niečo dobré nájsť."

* Spevák Robo Kazík dáva omrvinky zo stola vtáčikom

Kapra nikdy zabiť nemusel

K Vianociam patrí aj tak trochu nepríjemná vec a tou je zabitie kapra. Spevák Robo Kazík má to šťastie, že nikdy nebol nútený kapra vlastnoručne zabiť. "Moja manželka sa priatelí so susedkou a jej manžel k nám každoročne pred sviatkami príde a kapra zabije. Ja by som to nedokázal, veď je to taká nemá tvár, ktorá sa nemôže brániť. Aj keď môj otec choval doma zajace, tak ja som nedokázal zajačika zabiť. Jednoducho som nemal to srdce," prezradil nám R. Kazík. Na samotnom kapríkovi si však rád pochutná rovnako ako na všetkých štedrovečerných dobrotách. "Doma dodržujeme všetky chody pri večery. Najpr sa rozreže jabĺčko, ktoré ak je vo vnútri zdravé, tak to znamená, že každý, kto sedí pri sviatočnom stole bude na budúci rok zdravý. Potom sa zjedia oblátky s medom a cesnakom a orechy. Tie orechy však vždy moja mamka ešte rozhádže po rohoch miestnosti. Nasleduje kapustnica a samozrejme kapor so šalátom. Páči sa mi, že sa doma vždy snažíme dodržiať všetky zvyky a aj preto sa nesmú omrvinky zo štedrovečerného stola vyhodiť do koša. Mamka ich dávala spiepkam, dnes ich môžete dať vtáčikom na okno."

* Speváčka a muzikálová herečka Marcella Molnárová si vyrába vianočné ozboby z korku

Dcérka bude demolovať stromček

Speváčka a muzikálová herečka Marcella Molnárová považuje za jednu z najpríjemnejších činností počas Vianoc zdobenie stromčeka "Vždy si k tomu pustím vianočné cédečko Celine Dionovej, nalejem si pohár vína a pustím sa do toho práve na Štedrý deň ráno. Je to pre mňa taká príjemná vianočná tradícia. Minulého roku som to prvý krát robila spolu s mojou malou dcérkou, ktorá iba sedela, pozerala na mňa a nevedela, čo sa deje. Tohto roku mi ešte nebude vedieť pomáhať, priam naopak - obávam sa, že sa bude snažiť všetky tie ozdoby z darčeka stiahnuť dole. Je to totiž taký malý demolátor," prezradila nám M. Molnárová. Medzi ozdobami na stromčeku by ste u tejto speváčky našli aj poštárov, poľovníkov či myšky, ktoré vyrába sama z korkových zátok z vín. "Zátky rozrežeme na niekoľkomilimetrové kolieska, tie potom režem ďalej a lepím do hromady, aby vznikli zaujímavé postavičky. Na tie potom lepím farebné kúsky látok, vymaľujem ich a vzniknú tak moje originálne ozdoby. Musím sa však priznať, že veľa ich už nemám, takže by som sa mala pustiť do výroby nových panáčikov."

kid

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 5. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 2. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 3. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 4. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 5. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 6. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 7. Každý komín potrebuje svoj domov!
 8. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 9. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 10. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 202
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 18 805
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 104
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 471
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 991
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 417
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 581
 8. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 572
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 454
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 396
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestský úrad v Prešove zažíva veľké personálne výmeny.

Organizátori maratónu sa nevzdávajú, požiadali o výnimku

Snažia sa o povolenie antigénových testov.

Riaditeľ MMM Branislav Koniar.
Ilustračné foto.

Políciu zalarmovala streľba na ťahanovskom sídlisku, chytili poľovníka

Kočan: Kričali, aby som odhodil zbraň a ruky držal za hlavou.

Diviačia črieda prišla po zásahu poľovníkov o dvoch členov. Povolenie na mimoriadny lov stratí platnosť v stredu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dominika Uhráková žije vo Veľkej Británii od roku 2015. V súčasnosti pracuje na zákaznickom servise v spoločnosti PRS for Music.

Koronavírus: Covid-19 má na Slovensku ďalšiu obeť, testy odhalili 231 nových nakazených (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 9 574 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 45 obetí.

Ilustračné.

Za Jankovskou bol vo väzení Zurian. V hladovke zatiaľ pokračuje

O stretnutie so šéfom NAKA požiadala v dvoch listoch.

Monika Jankovská.
Tyler Johnson, Carter Verhaeghe a Erik Černák.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop