Namiesto prehĺtania suchého chleba treba radšej vyhľadať odborníka
Klinika otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Fakultnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ je pracoviskom pre celý niekdajší Východoslovenský kraj. Koncentrujú sa tam všetky zložité prípady týkajúce sa chirurgie stredného ucha, nosa a prínosových dutín, hrtana, bazy lebky, neurootologickej chirurgie i pacienti s onkologickými chorobami. S prednostom kliniky prof. MUDr. Jurajom Kovaľom, CSc. sme sa však, keďže je čas vianočný, rozprávali hlavne o nepríjemnostiach, ktoré by mohli, niekedy až tragicky, poznačiť sviatočnú atmosféru.
"Začnime ľahšími prípadmi," navrhuje MUDr. Kovaľ (na snímke). "Keďže Vianoce patria do chladného obdobia, pomerne často dospelých i detí môžu prenasledovať choroby dýchacích orgánov prejavujúce sa nádchou a nachladením. Trápiť môže tiež hrtan, kvôli ktorému sme zachrípnutí, prípadne silno kašleme." Na kalendár sa podľa J. Kovaľa "nepozerá" ani vysoký krvný tlak. Výnimkou nie sú preto pacienti, ktorí musia na Vianoce vyhľadať lekársku pomoc kvôli silnému krvácaniu z nosa. Keďže Vianoce a Silvester sú aj sviatkami jedla, vyskytnúť sa môžu tiež problémy so žlčníkom a žalúdkom.
Pri predvianočnom upratovaní, to sa už dostávame do kategórie vážnejších prípadov, treba dať veľký pozor na dieťa a chemikálie. Ak by ju vypilo, môže mu tak rozleptať životne dôležité orgány, že nebude záchrany. Na druhý sviatok vianočný, kedy je Štefana, čas zábav, tancovačiek i alkoholového posilnenia, neraz musia lekári zachraňovať zase zlomený nos, ruku, rameno alebo úraz na tvári horkokrvných. "Keďže je zima, cesty sú klzké, plné ruky práce mávame tiež s vážnymi zlomeninami pri dopravných nehodách. Napríklad baza lebky môže život človeka vážne ohroziť."
Predovšetkým však s vianočnou sezónnosťou súvisia rybacie kostičky. "Vianociam, to všetci vieme, predchádza pôst, ktorý mnohí kresťania doteraz dodržiavajú. Traduje sa tiež, že i na Štedrý deň by sa do večera nemalo nič jesť. Aj kvôli hladu je potom takmer prirodzené, že slávnostnú večeru, ku ktorej neodmysliteľne patrí ryba, jeme hltavejšie a menej pozorne. Výsledkom môže byť kostička v hrdle." Obavy z nej podľa prednostu kliniky netreba však mať. Zväčša sa totiž zachytí ešte v hltacích orgánoch, takže sa dá dosť jednoducho ambulantne odstrániť. "Ľudia si síce myľne myslia, že je to veľký problém, no nie je, pretože takáto kostička sa len málokedy musí vybrať v anestéze. Určite však nedoporučujem, aby si ju skúšal človek vytiahnuť sám alebo za pomoci kohosi z rodiny. Viac totiž môžu poškodiť ako pomôcť." Recepty starých mám síce hovoria, že pri podobnej nepríjemnosti sa má zjesť suchý chlieb, profesor J. Kovaľ je však proti takejto rade. "Keď je kosť dobre zachytená, chlieb ju von nedostane, len ju môže ešte viac zatlačiť, a tým spôsobiť väčšie poranenie."
Podstatne vážnejšie nebezpečenstvo ako rybacie kosti predstavujú podľa prednostu kliniky kosti v hovädzej polievke alebo z kurčaťa. Dokážu totiž preniknúť až do pažeráka, kde uviaznu, takže odstrániť sa dajú len chirurgicky. Pri spomínaní predvianočných nebezpečenstiev J. Kovaľ zdôraznil nezodpovednosť rodičov, ktorí dieťaťu dovolia, aby jedlo burské oriešky. "Neuvedomujú si, že dieťa môže oriešok ľahko vdýchnuť, takých prípadov máme veľa, a jeho život je v tom momente vážne ohrozený. Až do predškolského veku by deti burské oriešky nemali dostať, ani sa k nim dostať," podčiarkol J. Kovaľ. Pozor treba dávať i na hračky, ktoré obsahujú guličky, a ľahko môžu skončiť v hrdle alebo nošteku dieťaťa.
Lekári síce aj počas Vianoc a Silvestra budú v pohotovosti, lenže blížiace sa sviatky majú byť najmä sviatkami pohody, pokoja a radosti. Nepokazme si ich teda zbytočnou nepozornosťou či nerozvážnosťou.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári