Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

* Namiesto rozjímania sa venujeme predvianočnému zhonuŠtedrosť nemá byť v darčekoch, ale v šťastí, ktoré prichádzaPodľa kresťanskej tradície sme

* Namiesto rozjímania sa venujeme predvianočnému zhonu

Štedrosť nemá byť v darčekoch, ale v šťastí, ktoré prichádza

Podľa kresťanskej tradície sme v očakávaní narodenia Krista, čistého nepoškvrneného vedomia - bez akýchkoľvek prívlastkov - a v srdci každého z nás. Vedomie, ktoré len vie a je. Iba v tomto vedomí sa zrkadlí skutočnosť taká aká je. Bez našich súdov, bez očakávania, bez lipnutia, bez odmietania. Dokážeme vôbec prijať Krista?

Vianočný čas je najkrajšie duchovné obdobie v kresťanskej tradícii, kedy sa príroda pripravuje na nové vlny života. A my? Žiaľ, z obdobia, ktoré by malo byť časom vnútorného rozjímania, časom bytia v tichu nás samotných, sme urobili dni predvianočného zhonu. Štedrosť už nevidíme ani tak v láske a rozdávaní sa, ako v množstve darčekov a v prebohato prestretej štedrovečernej tabule. Štedrosť je však hlboké šťastie, ktoré k nám prichádza bez vonkajšej príčiny. Je to stav bytia. Nechcime mať, skúsme byť!

Skryť Vypnúť reklamu

Očakávanie je založené na viere, že Kristus sa môže narodiť v každom z nás, nielen vo vyvolených, ale vo všetkých otvorených srdciach. A to je tá radostná zvesť - Evanjelium. Radostná zvesť, že Kráľovstvo nebeské je v nás. Existuje vôbec radostnejšia zvesť, než tá, že každý z nás sa sa môžeme dotknúť lásky a krásy?

Čo je k tomu potrebné okrem viery? Nič, len súhlas k tomu, že Kristus môže prísť. Otvoriť sa, aby mohol vstúpiť. Odhodiť masky pretvárok, vypočítavosti a nahradiť ich úprimnosťou, dôverou, láskou a súcitom. Nik z nás v živote nemôže vyhrať ani prehrať. Všetci sme súčasťou celku, preto nežime len pre seba. Keď odhodíme bariéry bude nám lepšie, slobodnejšie.

Stíšme sa teda v tomto čase, aby sme počuli, čo nám srdce šepká. Vydajme sa do ulíc starých Košíc, do prírody a nechajme sa uniesť atmosféru a potom všetci spoločne doma pripravme s láskou tradičné jednoduché jedlá, prestrime ich na biely obrus. Zaspievajme si spoločne koledy, vráťme sa ku zvykom našich predkov. Rozbalme darčeky, dajme si pusu a zvyšok večera trávme rozprávaním sa... Zabudnime na televíziu i na ostatné "výdobytky" civilizácie. Zapáľme sviečky, vnímajme našich milých, vnímajme seba a Život sa k nám priblíži s neuveriteľnou silou. Dobrá zvesť prichádza do ticha lásky.

Skryť Vypnúť reklamu

* Pani Zita má strom, ku ktorému sa chodí vyžalovať

Rituál veštenia zo zrkadiel je pre veľmi silné povahy

Vianočná atmosféra priam nabáda k rôznym rituálnym úkonom zdedeným po prapredkoch. Naša cesta preto viedla k magičke, pani Zite. Prezradila nám, že k jej osobným rituálom patrí pravidelná spoveď stromu.

"Mám už roky rokúce svoj strom, ku ktorému sa chodím vyžalovať a ktorý mi vždy dodá energiu. Je to jarabina a iba neskôr som sa dozvedela, že prislúcha môjmu znameniu," povedala nám.

Dozvedeli sme sa, že symbolom radosti a šťastia je stromček, rozumu sviečky, bohatstva zlaté ozdoby, zákusky zasa predznamenávajú dostatok a spokojný život v láske. Posledným dňom vianočného pôstu je 24. a to je aj deň, kedy ešte môžeme robiť magické rituály. Potom až 27. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianoce sú zamerané na rodinu, a preto by sa náš život aj v budúcnosti vyvíjal dobre, za stolom sa majú zísť všetci jej členovia. Treba zabudnúť na hádky, zvady a jeden druhému odpustiť. Najprv by som povedala, na čo nesmieme zabudnúť.Pod stôl si zožnete troška slamy aby vás sprevádzala hojnosť. Na stole musí byť čistý obrus najradšej biely, ale tohto roku môže byť aj červený. Pokúste sa na slávnostnú tabuľu naaranžovať dvanásť pôstnych jedál, toľko koľko bolo apoštolov pri Poslednej večere Pána. V žiadnom prípade nesmie chýbať med a pšenica - prvá potravina pre sladký života a druhá pre bohatý život. Najstarší člen rodiny by sa pred večerou mal pomodliť. Chcela by som upozorniť, aby ste 24. ráno nikomu nič nepožičiavali, aby do domu nevošla ako prvá žena. Prináša to biedu a chorobu.

Na Vianoce by sme mali mať nové šaty tohto roku buď biele, ružové alebo červené. Darčeky balte do červeného alebo zeleného papiera. Počas balenia myslite na obdarovaného s láskou. Použite zlatú stužku a balíček ozdobte zelenou vetvičkou.

Ak môžete, na 25. si pozvite zo známych alebo z rodiny muža s výraznými čiernymi vlasmi a požiadajte ho aby vám zápalkami zapálil sviečku. Prináša to šťastie.

Z vianočných rituálov skúste na získanie peňazí tento: Položte desaťkorunáčku pod prah a hovorte: "Ja domov a peniaze za mnou."

Ako sa dozviete či budete mať dosť peňazí? Po večeri zoberte 40 kusov rovnakého papiera. Rozdelte ich po 20 kusov. Na papiere z prvej kopy napíšte 1000 sk a 100 Sk Papiere z druhej kopy zostanú bez nápisu. Všetky papiere odložte do vrecúška a pomiešajte. Zaželajte si, aby vás opustili všetky ťažkosti. Zatvorte oči a ľavou rukou vyberte čo najviac papierikov. Ak ste vybrali viac tých popísaných, bude pre vás rok úspešný.

Pre tie ženy a dievčatá, ktoré sú zvedavé, akého partnera si nájdu, je veštenie zo zrkadiel. Je však určené len pre silné povahy. Nie je vhodné pre dievčatá a ženy, ktoré sú labilné, trpia migrénou, alebo mávajú epileptické záchvaty. V miestnosti kde sa toto veštenie robí nesmú byť žiadne domáce zvieratá.

Zoberieme jedno malé a jedno veľké zrkadlo, ktoré postavíme oproti sebe a zapálime dve sviečky. Dievča alebo žena, ktorá sa chce dozvedieť koho dostane za partnera, si sadne k menšiemu zrkadlu a mala by v ňom uvidieť dlhú zrkadlovú chodbu osvietenú ohňom zo sviečok. Vydaja chtivá osoba musí byť trpezlivá, napokon na konci spomínanej zrkadlovej chodby uvidí obraz. Ak ho zbadá, treba ihneď na malé zrkadlo hodiť čistý uterák. V miestnosti môže byť len jedna asistentka, nikdy viac ľudí.

Môžeme vyskúšať aj ďalšiu veštbu. Jablko rozrežeme na deväť kúskov pred zrkadlom. 8 kúskov zjeme, deviaty vyhodíme ľavou rukou cez ľavé plece. Ak je svadba aktuálna, v zrkadle by sa mal ukázať sľúbený ženích.

Veštiť sa dá aj s ryžou. Nad tanierom s ryžou držíme dlaňou pravej ruky ľavú a nahlas sa pýtame, na čo sme zvedavé ale tak, aby nám stačila odpoveď áno, alebo nie. Potom pravou rukou hrsť ryže a vysypeme ju na čistý uterák. Spočítame zrná ryže. Párny počet značí kladnú odpoveď a nepárny zápornú.

Chcete vedieť o svojej budúcnosti viac? Roztopte vosk v šálke, naleje mlieko do taniera a postavte ho na prah izby a hovorte: "Domáci duch, môj gazda príde popiť mliečka, zajesť vosku" a s posledným slovom vlejete vosk do mlieka. Pozorne sledujte obraz, ktorý sa vám vytvoril. Kríže znamenajú ochorenia, kvety manželstvo, alebo že stretnete výborného priateľa, ak sa objaví obraz zvieraťa čakajú vás dlhé cesty, ak hviezdičky znamená to úspech v práci alebo škole.

V tomto čase je dobré urobiť si rituál pre zdravie. Po západe slnka zoberte polievkovú lyžicu soli, namočte ju vodou a drvte ju medzi dlaňami. Ruky máte vystreté pred sebou a tri razy poviete. "Ako je dnes soľ biela a čistá slaná, tak nech bude vždy, tak i vy choroby všelijaké odídite odo mňa nie na jeden rok ale na celé obdobie. Slovám mojim kľúč, amen." Túto soľ z ruky nevytierať, nechať vyschnúť.

* Podľa P. Mišíka budú mať pekné Vianoce "vodné znamenia"

Na Štedrý deň medituje v jaskyni

V čase predvianočnom sme navštívili našich pravidelných spolupracovníkov. Ako prvému sme zaklopali na dvere slovenskému astrológovi Petrovi Mišíkovi. Je o ňom známe, že počas celého adventu sústreďuje svoje meditácie na svetový mier a lásku. Na štedrý deň predpoludním, pokiaľ to čas len trochu dovolí, medituje v ružinskej jaskyni. Boli sme zvedaví akú kvalitu dní nám nadelila počas sviatkov hviezdna obloha.

"Vianočné obdobie je poznamenané z astrologického pohľadu niektorými nepríjemnými konšteláciami. Počas celých sviatkov je totiž neharmonicky postavený Mars v Býkovi. Vytvára ťažký kvadrát s Neptúnom vo Vodnárovi, Saturnom v Levovi a opozíciu s Jupiterom v Škorpiónovi. Jupiter je v kvadráte s Neptúnom a Saturnom a Saturn v opozícii s Neptúnom Tento zadúšajúci vplyv trochu znižujú len o málo lepšie konštelácie Venuše, Slnka a Merkúra."

Poďme sa pozrieť na jednotlivé dni:

"O 23.decembri by som povedal, že nádej a duchovné hodnoty sú vysoké. Mesiac je vo Váhach a praje láske, Venuši a Neptúnu, teda duchovnému pozdvihnutiu. Súčasne je ale v zlom postavení so Slnkom a Plutom." Znamená to, že nemôžeme očakávať šťastné udalosti. ak sa naše osobné egoistické záujmy nezhodnú s nehou a skutočnou láskou.

"Aj 24.december sa vyznačuje podobným postavením planét len je viac fanatickejší a ďalej od reálnej skutočnosti. ´Snílkovia´ si prídu na svoje."

V dňoch 25. a 26. decembra - nielen pre vstup Mesiaca do Škorpióna - ale aj pre oživenie vyššie spomenutého negatívneho vplyvu kvadratúry, môže dôjsť ku zvýšenému počtu úrazov, rozbrojom v rodinách. "Ani spoločenská situácia nebude stabilná. Športovo založení ľudia sa nedokážu venovať naplno svojmu hobby. Živelné udalosti môžu byť silnejšie než ľudské sily."

Ktoré znamenia si musia dávať pozor a ktoré sa budú "vytešovať"? Na úrazy by si mali dať pozor Býci, narodení koncom apríla, Levi narodení koncom júla a Vodnári narodení koncom januára. Na depresie zas Levi a Vodnári, na preťaženosť a stresy Škorpióni. "Výnimočne pekné Vianoce ale budú mať ´vodné znamenia´, Rak, Ryba a Škorpión, druhá polovica Vodnárov, Blížencov a Váhy," dodal P. Mišík.

* Tarotomanka Eliška Vysloužilová ponúka jeden zo svojich príbehov, ktorý sa viaže ku vianočným sviatkom

"Na tvory v blízkom lese by som nemohla zabudnúť"

Elišku Vysloužilovu poznáme ako výbornú tarotmanku, ale aj ako organizátorku ezoterických podujatí. Viem o nej, že každé Vianoce nosí zvieratkám do lesa potravu.

"Niekedy nestihnem všetko doma pripraviť tak, ako si predstavujem, ale na tvorov v blízkom lese určite nemôžem zabudnúť. Nevedela by som prežiť Vianoce v pokoji, ak by som im niečo neodniesla," vyznala sa pani Eliška.

Z príbehov, ktoré si vypočula, by určite mohla napísať niekoľko kníh. Nás však zaujímali pri poslednej návšteve tie, ktoré sa viažu k Vianociam.

"Jednému príbehu by som dala názov Prekvapenie pod stromčekom. Pri výklade tarotu som jednej mladej žene povedala, že pod vianočným stromčekom ju čaká od manžela veľké a milé prekvapenie. Po výklade sa mladá pani nevedela dočkať, kým príde domov, aby začala hľadať ono prekvapenie. Sliedila po byte, veď to mohlo byť podľa jej predstáv všeličo. Prsteň, cestovné lístky na zahraničnú dovolenku, alebo nebodaj kožuch... Ale nenašla nič. Všetko pochopila až deň pred Vianocami. Gynekológ jej oznámil že je tehotná. O rok mi doniesla ukázať nádherné dievčatko a smiala sa, že toto prekvapenie bolo tým najkrajším v jej živote."

Z vianočného vrecúška je určite aj ďalší príbeh.

"Krátko pred Vianocami ma navštívila pani, ktorá potrebovala radu v súvislosti so zamestnaním. Všimla som si, že akoby ju omrzel celý svet - deti, manžel, práca. Karty ukazovali na problém so súrodencami. Pani sa priznala, že vzťah k bratovi je veľmi chladný. Podľa kariet nastal problém, keď mala klientka 10 rokov, nuž som sa jej spýtala, čo sa vtedy stalo. Prekvapene na mňa pozrela, pretože keď mala desať rokov narodil sa brat. Opýtala som sa jej, čo vtedy cítila. Celá očervenela a vraví: - Strašnú vec som chcela urobiť ... Utopiť ho na toalete. Žiarlila som na neho."

Pani Eliška žene poradila, nech ide za bratom čo najskôr a všetko mu povie. Veď sú to už roky. Ona bola navyše malá. Nuž ju napadlo aj takéto poplašené riešenie. Prečo sa tým stále v podvedomí trápiť.

"Prišla za mnou hneď po Vianociach a celá vysmiata," pokračuje pani Eliška. "Bola úplne zmenená. Za bratom sa vybrala na Štedrý deň. Všetko mu povedala a ten sa na nezvyčajnom tajomstve svojej sestry náramne pobavil. Čo je ale podstatné, obaja pochopili, že celý čas stál medzi nimi nezmyselný múr detskej žiarlivosti a obava sestry, ako by prijal jej priznanie. Dnes sú už ich vzťahy vynikajúce."

Stranu pripravila Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 030
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 092
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 212
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 340
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 322
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 122
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 921
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 968
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 815
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 756
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop