Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. marec, 2019 | Meniny má Beňadik
Nájdete nás na webe

Košické hokejové dvojičky Peter a Pavol Zůbekovci obliekajú dres "hviezd" z Fredrikstadu už šiestu sezónu

Na huby do kapustnice treba chodiť v Nórsku s kosouO hokeji sa v Nórsku píše veľmi málo. Skúpe celoštátne denníky mu na športovej strane nedajú

Na huby do kapustnice treba chodiť v Nórsku s kosou

O hokeji sa v Nórsku píše veľmi málo. Skúpe celoštátne denníky mu na športovej strane nedajú viac ako pár riadkov. Aj to len preto, že tam tie výsledky musia byť. Väčší priestor by možno dostal Jágr, keby zobral ´Verešku´ k nejakému fjordu na medové týždne, alebo keby na niektorý zo zimných štadiónov počas zápasu zaútočili teroristi. Jednoducho, musí to byť bomba!

Miestne noviny sú kúštik iné. "U nás vychádzajú dvoje a po každom našom zápase je v nich hokej na dvoch až troch stranách," vraví Pavol Zůbek, jedno z košických hokejových dvojčiat, ktoré pôsobia v drese fredrikstadských ´Hviezd´ (Stjernen) už šiestu sezónu. Tak bolo aj po návrate mužstva z Trondheimu, z posledného ligového zápasu pred trojtýždňovou novoročnou prestávkou. Červení potvrdili dobrú formu i ambície prehovoriť do boja o titul, v Trondheime nenechali ani bod, vyhrali hladko 5:1 a ešte viac si upevnili svoju pozíciu v UPC Ligaen za tohto roku suverénnym Storhamarom.

Z novinových titulkov kričalo jediné meno: Martin Kariya. Na fotografiách chlapčenská tvár, s typickými, jemne šikmými očami. Podobnosť s Paulom evidentná. Najmladší z trojice kanadských hokejových bratov dal v Trondheime gól, na ďalší prihral, a opäť ho vyhlásili za hviezdu zápasu. Trojhviezdičkovú. "Je to veľmi dobrý chlapec, strašne rýchly. Má dvadsaťšesť rokov a prišiel k nám z univerzitného tímu na začiatku tejto sezóny. Prvé dve kolá ešte nestihol, lebo nemal vybavené papiere, ale odvtedy žiari v každom zápase. Je fakt dobrý," pochvaľuje si Pavol posilu zo zámoria. "Aj celý mančaft vyzerá v tejto sezóne veľmi dobre. Po vlaňajšom štvrtom mieste máme našliapnuté dostať sa vyššie. Už dlhšie sa vo Fredrikstade čaká na titul..."

Presnejšie dvadsať rokov. Na konci sezóny 1985/86 dvíhali hráči klubu Stjernen Hockey trofej pre ligového šampióna nad hlavy naposledy. Dvojnásobný majster Nórska však stále patrí k tamojšej klubovej elite. A košické dvojičky k jeho elitným útočníkom. Hoci už nie sú žiadni mladíci. Do Stjernenu prišli, keď mali tridsať. "Bolo to v roku dvetisíc. Po odchode z Košíc sme jednu sezónu odohrali v Spišskej Novej Vsi a cez nášho agenta v Prahe sme mali viacero ponúk zo zahraničia. Väčšinou však išlo o kluby, ktoré chceli buď jedného centra, alebo iba krídlo. Žiaden oboch. Iba zo Stjernenu prišla taká ponuka," nevedeli si Peter a Pavol predstaviť, že by sa každý pobral v inú svetovú stranu.

"A zdá sa, že tu to už dohráme," smeje sa mladší Peter, ktorý pred 36-timi rokmi vykukol na svet o desať minút neskôr ako Paľo. Jeden ako druhý, len tie dva centimetre, o ktoré je Paľo vyšší, si nik nevie vysvetliť. "Asi ho trošku niekde museli natiahnuť."

"Peťo je o to silnejší," pokúša sa Pavol vyrovnať ten rozdiel. Aj doma je ešte veľa ľudí, ktorým nie je nič platná ani táto rozlišovacia pomôcka. Nieto ešte tam, kde ich poznajú len pár rôčkov. "Zo začiatku s tým boli problémy aj na ľade," spomína Peter. "Najmä pri striedaní, keď prichádzajúci spoluhráč nám videl iba tvár a číslo nie. Neraz sa stalo, že nás bolo na ľade viac ako bolo treba. A to už nevravím o novinároch. Zámena našich fotiek je celkom bežná vec. Alebo rozhovor robili s jedným, ale v novinách vyšlo, že sa zhovárali s druhým. Aj to sa stalo."

Doma to bolo jednoduché. Peter hral centra, Pavol krídlo. Prvý mal na chrbte dvadsiatku, druhý trinástku. V Nórsku k nej Paľo pridal dve cifry, aby to fanúšikovia mali ešte jednoduchšie. "S pätnástkou som hrával už v košickom doraste, ale keď som prišiel do áčka, tam ju mal Vilo Belas. Ako mladý som nemal nárok. Až v Stjernene som sa k nej opäť dostal." Peter čísla meniť nemusel. "Dvadsiatku mám vlastne celú kariéru, aj keď vo VSŽ som si na ňu musel rok počkať. Najskôr ju mal Oto Sýkora, kým sa pobral do Nemecka, potom Jabcon. Po ňom som ju zdedil ja."

Vedľa nich hrá za Stjernen v tejto sezóne 67-ka, dvadsaťosemročný švédsky valibuk Henrik Höglund. Pomohlo to produktivite celého útoku. Kto je podľa Petra lepšie krídlo? Bráško či robustný Švéd? "Sú to dva odlišné typy. Henrik je taký drevorubač, 195 centimetrov vysoký chlap, ktorý páli z každej príležitosti. Vždy to do bránky nejako pretlačí. Preto sa obaja snažíme hrať naňho veľa pukov a v streleckých štatistikách je úspešnejší," zvykli košickí ´zubári´ zo začiatku atakovať aj päťdesiatbodovú hranicu v kanadskom bodovaní. "Aj v nórskej lige je to však z roka na rok náročnejšie. Nie je to slabá súťaž. I tamojší hokej je stále tvrdší, zákernejší," odnieslo si to zatiaľ ´iba´ Paľovo rameno, ešte počas druhej sezóny na severe Európy. "Menšie zranenia nerátam, so zlomeným prstom sa dá hrať."

Tvrdosť nie je cudzia ani novému trénerovi, aj keď Kanaďan z Vancouveru Enio Sacilotto už pätnásť rokov brázdi po európskych zamrznutých rybníkoch. Aj s ním je v Stjernene plný stav cudzincov. "V každom mužstve môže byť desať zahraničných hráčov, počas výluky v NHL ich mohlo byť ešte viac. My sme však odtiaľ nemali žiadneho hokejistu." V kádri ´hviezd´ z Fredrikstadu je okrem dvoch Slovákov a Kanaďana Kariyu aj jeden Fín, a plno Švédov. "Čech Hnát je zranený a je už doma," nerobí činovníkom klubu žiaden problém platiť hráčov spoza hraníc. Keď ide o titul...

Poviete si, hokejové mesto. Ale o Fredrikstade to celkom neplatí. "To skôr Hamar, tam je väčšia tradícia, majú najlepšiu halu i prostredie," porovnáva Pavol. "Keď sme proti nim hrali s Košicami v deväťdesiatomsiedmom v Interkontinentálnom pohári, ani sa mi nesnívalo, že raz budeme v jednej súťaži."

Stjernenská hala (Stjernehallen) nepatrí medzi výstavné kusy hokejovej architektúry, ani neponúka veľa sedadiel pre miestnu fanúšikovskú populáciu, oficiálna štatistika hovorí o kapacite 2400 miest. "Do tých dvetisíc ľudí na naše zápasy chodí, niekedy príde i viac, podľa toho s kým hráme. Ale naši fanúšikovia sú veľmi pozitívni," chváli ich Pavol. "No s futbalom sa to vôbec nedá porovnať. V meste je to určite šport číslo jeden. Iba druhý rok hrajú v prvej lige a aj keď vypadli, tak na nich chodilo viac ako desaťtisíc divákov."

No kam sa hrabe taký futbal na lyžiarske náboženstvo? "Keď sú nejaké preteky v bežeckom lyžovaní, tak je to pre nich štátny sviatok." Peter je však celkom rád, že v oblasti, kde s bratom a rodinami žijú, sa snehu nedá veľmi užiť. "Fredrikstad leží celkom na juhu, pri hraniciach so Švédskom, s ktorým spája Nórov novootvorený dlhočizný most. Ani v zime sa tu sneh príliš neudrží, lebo tu máme golfský prúd. Ešte aj teraz, v polovici novembra tu bolo osem stupňov. Už aj v Nórsku je zima akási čudná, aj v Trondheime, kde sme boli hrať, a je osemsto kilometrov severnejšie, namiesto snehu pršalo. No mne to celkom vyhovuje, lebo v zime mi je stále zima. Klepem sa ešte aj tie dve hodiny, keď som vo výstroji. Som skôr teplomilný typ. Ktovie, či sa na záver kariéry nepresťahujem ešte do Španielska. Počul som, že aj tam hrajú hokej..."

Zatiaľ však obe rodiny, Pavol s manželkou Katarínou, štvorročným Paľkom a jedenásťročnou Miškou, i Peter so ženou Zuzanou, trinásťročným Petrom a päťročným Tomášom, obývajú dva útulné štvorizbové byty v trojposchodovom dome, v príjemnom prostredí plnom zelene, asi štyri kilometre od centra Fredrikstadu. Petrova família na prízemí, Pavlova nad ňou.

S hokejom to z detí myslí vážne zatiaľ iba Petrov starší syn. "Tu v žiackom mančafte vyčnieva, ale u nás doma by asi neuspel. V Nórsku nie je taká starostlivosť o hokejovú základňu, veď tí chlapci nemôžu poriadne ani súťažiť. S mladším ani nemám veľký záujem začať s hokejom. Sám sa vyjadril, že bude radšej karatistom, je otrokom tých filmov, čo večne idú v televízii."

Aj Pavlova ratolesť to už na korčuliach skúša. "Ale ťažko povedať, či z toho niečo bude. Určite ho do ničoho nútiť nebudem." Miška hrala hádzanú, ale prednosť dostala škola. "Doma, v Košiciach, kde chodí tiež, aspoň nejaký ten mesiac v roku, jej neodpustia nič. Chceme, aby deti mali aj slovenskú školu. Nechápem, ako to v Nórsku môže fungovať. Keď tam totiž nepustíte dieťa do školy, berie to ako trest. Tam sa vôbec neznámkuje, žiaci si s učiteľom tykajú. Nedokážem si predstaviť, že by tak bolo u nás. Ale nevidel som, že by to nórske deti zneužívali."

Fredrikstad je malé mesto, s prižmúrením oka a priľahlými aglomeráciami má sotva 80-tisíc obyvateľov. "Čo mi tu vadí, je až príliš veľký kľud. Nikto sa nikam neponáhľa, ste radi, keď na ceste stretnete nejaké auto. Doma, v Košiciach, bývame prakticky v centre, pri starej nemocnici, a akosi mi tu chýbajú tie košické križovatky, kúštik adrenalínu keď ste za volantom," prekvapila nás Petrova clivota za rodnou hrudou.

Ani zábavy si našinec v prímorskom mestečku veľa neužije. "Veľa času na ňu ani niet, lebo sme stále v tom tréningovom alebo zápasovom kolotoči. Liga sa hrá trikrát do týždňa, v utorok, vo štvrtok a v nedeľu, takže, keď sme doma, nikde nás to ani neťahá. Zato miestni si radi vyrazia niekam posedieť. Je to však malé mesto, každý vás pozná, a potom sú pletky, keď niekto niekde zbadá hokejistu. Miestni chlapci to však občas risknú, no najmä Fíni si radi vyrazia a vyhodia z kopýtka. A pijú tak, ako by to malo byť naposledy. Ale tí hneď cestovali domov..."

Darmo, hokejista je viac na očiach, jeho životospráva tiež. "Keď tu hrával ešte Oldo Válek, iba raz ho videli, že si z pivovaru nesie domov dve bedničky piva a už sa nálepky alkoholika nezbavil do konca nórskeho angažmán."

Našim dvojičkám by vraj nevadilo, keby všetok miestny alkohol trebárs vypustili do studeného severského mora, len keby to s tamojšou kuchyňou bolo o štipku, vlastne o poriadny kus, lepšie. "Na to, že večer a cez víkend vlastne potraviny v celom meste nezoženiete, sme si už v podstate zvykli. Keď zavrú v piatok o šiestej a otvoria až v sobotu o desiatej, darmo by ste niekde chleba zháňali." Paľa to však stále rozčuľuje. "A už vôbec nechápem ich stravovanie. Je to samý fast food, mac donald, pizza, hranolky, kola. Samé blbosti. Nerozumiem tomu. Polievku? Tú ani nepoznajú. Preto sa stravujeme radšej doma."

Obaja priznali, že sa im už slinky zbiehajú za pravou vianočnou kapustnicou, ktorá u Zůbekovcov nebude chýbať na štedrovečernom stole ani v cudzom svete. Veď ako by to bolo, keď prídu známi, rodinní príslušníci. "Huby už máme pripravené. Tu to nie je zber, ale kosenie, toľko ich je všade na okolí. Nóri ich prakticky vôbec nezbierajú. Ešte tak kuriatka." Rozhodli sa košické hokejové dvojičky tentoraz stráviť sviatky na severe Európy.

No už sa nevedia dočkať, kedy bude doma dokončená nová aréna. Z Košíc odchádzali, keď tú starú sotva zbúrali. "Už sa veľmi tešíme, keď do nej pôjdeme na hokej. Nečakám, že nás pozvú hneď do lóže," vraví Peter. "Budem rád, ak si budem môcť kúpiť lístok. V Košiciach sa totiž nikdy nenosilo, že by bývalí hráči mali nejaké výsady." Aj keď tých jedenásť sezón, čo vedno naháňali gumené čudo po tunajšom ľade, by za úvahu stálo.

Bohuš MATIA

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 3. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 4. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 5. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 6. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 10. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 28 913
 2. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 22 386
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 19 207
 4. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 18 436
 5. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 14 489
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 11 040
 7. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 9 782
 8. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 7 735
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 683
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 6 538

Neprehliadnite tiež

Poznámka

Primátor Polaček a vicepremiér Raši, ďakujeme, dobrá spolupráca

Povolebné účty sú vybavené. Treba už prestať pľuť a začať tvoriť.

Piatkové hlasovanie poslancov mesta o odstúpení Košíc od organizácie európskej mládežníckej olympiády v roku 2021.

Intímnymi fotkami vydierali ženatého otca dvoch detí

Trio obvinených vzala sudkyňa do vyšetrovacej väzby.

Jeden z obvinených

Mládežnícka olympiáda v Košiciach nebude (minúta po minúte)

Mestská rada športovú olympiádu neodporučila.

Hlasovanie o návrhu viceprimátorky Gurbáľovej, ktorým poslanci odmietli EYOF.

Vodiči prišli o parkovanie zdarma na parkoviskách už bez závor

Maximálne parkovné za deň zostalo na dvoch eurách.

Kauzu mafiánskej vraždy bude pojednávať už tretí senát

Branislav Adamčo musí dokazovať nevinu na košickom súde po tretí raz.

Branislav Adamčo

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop