Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. marec, 2018 | Meniny má Marián
Pridajte si svoje mesto

Dzurinda sa od Čuňa a Lumtzera dištancuje

Košice - S predsedom SDKÚ, premiérom Mikulášom Dzurindom (na snímke) sa Korzár zhováral o kauze Čuňo, kauze byty a oboch verejných funkcionároch

zvolených za SDKÚ, figurujúcich v týchto kauzách. Obe kauzy spája pôvodná politická príslušnosť obvinených predstaviteľov samosprávy a výstavba nájomných bytov na Furči.

Košického viceprimátora Eugena Čuňa (SDKÚ) a jeho dvoch spoluobvinených, podnikateľa Viktora K. a advokáta Ladislava P., obžalovali z údajnej 18-miliónovej korupcie pri obstarávaní štátneho financovania výstavby pre zhotoviteľa stavby, súkromnú firmu Kame. V kauze byty zas starostu Furče Ladislava Lumtzera (ex-SDKÚ) a šéfa Kame Maroša M., ktorý v kauze Čuňo vystupuje ako svedok a agent-provokatér, navrhli obžalovať z údajných podvodov (starostu i zo zneužívania právomocí verejného činiteľa) pri preplácaní faktúr za nevykonané práce za štátnych takmer 75 miliónov.

- Pán Dzurinda, v októbri 2004 ste na tlačovej besede v Košiciach novinárom povedali, že neviete nič o kauze výstavby na Furči (vypukla v októbri 2003 - pozn. red.) ani o trestnom stíhaní starostu Lumtzera (vtedy ešte člena SDKÚ, obvineného od apríla 2004) a viceprimátora Čuňa (SDKÚ, obvineného a väzobne stíhaného od marca 2004), ktorý sedel v tom čase vo vyšetrovacej väzbe. Prečo ste vtedy tvrdili, že o tom nič neviete?

"Pretože som o tom nič nevedel. A v zásade neviem o tom do hĺbky ani dnes. Beriem na vedomie, že orgány činné v trestnom konaní začali voči týmto pánom konať, a výsledky tohto konania priebežne beriem na vedomie."

- Napriek tomu, že ste sa v decembri 2002 osobne zúčastnili na slávnostnom kladení základného kameňa stavby na Furči, detailne ste sa o kauzu nezaujímali?

"Nevidím nijakú súvislosť. Keď ma pozve starosta nejakej mestskej časti, obce alebo mesta, kde vládzem, rád mu vyhoviem. Ale ja nie som zodpovedný za konanie starostu. Jedna vec je, keď svojou účasťou chcem vyjadriť podporu rozvoju bytovej výstavby a tomu, aby sa naši starostovia a primátori ´hýbali´. Druhá vec však je počínanie každého z nás na poste, na ktorom sa nachádzame."

- Nie je to tak, že keď sa kládol základný kameň a bola veľká sláva, tak ste sa k výstavbe na Furči hlásili, no teraz, keď vznikli problémy, vyhýbate sa detailnému naštudovaniu tohto problému?

"Keby som mal detailne študovať každý jeden príbeh v našich mestách a obciach, kam by som sa dopracoval a prečo by som to mal robiť? Tak, ako ja neočakávam od starostu Furče, že mi príde študovať štátny rozpočet, za ktorého schválenie nesiem zodpovednosť ja, odo mňa hádam tiež nemôžete očakávať, aby som detailne schvaľoval každú výstavbu sociálneho domu alebo bytovky. Ale ako som sa od Furče neodťahoval vtedy, tak sa neodťahujem ani dnes. Dôležité však je, aby sme nemiešali veci, vina totiž nikdy nie je kolektívna, ale je vždy individuálna, preto si nezamieňajme kompetencie ani zodpovednosť."

- Prečo sa SDKÚ v Košiciach doteraz s kauzou nevysporiadala? Viceprimátor Čuňo totiž stále zotrváva vo svojej funkcii (naďalej síce starostuje aj Lumtzer, ten však v marci 2005 zo strany vystúpil pozn. red.).

"Do niekoľkých hodín po tom, čo začalo trestné stíhanie pána Čuňa, rozhodlo prezídium SDKÚ, že mu zastavuje všetky práva, ktoré podľa našich stanov vyplývajú z členstva v SDKÚ. To, že pán Čuňo je viceprimátorom Košíc, je rozhodnutie jeho alebo poslaneckého zboru, ale z pozície strany sme konali do niekoľkých hodín. Viac urobiť nemôžeme."

- Pripúšťate, že pôsobenie obvineného viceprimátora Čuňa vo funkcii nerobí SDKÚ dobré meno?

"Čo viac môžeme urobiť? Je konanie SDKÚ prejavom pochybenia alebo výrazom nášho záujmu o potieranie korupcie? Že sa niektorí ľudia dostali cez našu politickú stranu do nejakých funkcií, to je pre mňa veľmi mrzuté, ale to nie je dôvod na kolektívne obviňovanie a poškodzovanie našej strany. Naopak, nikdy sme nezahmlievali a nesnažili sa brániť týchto ľudí, ktorí pochybili, ale včas sme sa od nich dištancovali."

- Nemyslíte si, že kauza mohla byť jedným z dôvodov neúspechu kandidáta SDKÚ Viliama Novotného v nedávnej voľbe župana Košického samosprávneho kraja?

"Ale to viete, že sa domnievam. Pánovi Novotnému poškodilo, keď v krátkom časovom období mal problém viceprimátor nominovaný cez našu stranu, starosta nominovaný cez našu stranu i (bývalý) šéf daňového úradu (Košice IV a zároveň mestský poslanec za SDKÚ Igor Grekov pre údajnú vyše 400-miliónovú škodu štátu v kauze Frucona - pozn. red.), hoci vždy sme postupovali tvrdo a v poslednom prípade sme dokonca trestné stíhanie iniciovali."

- Neľutujete, že ste na Furči kládli základný kameň stavby, vzhľadom na udalosti, ktoré nasledovali?

"Veľmi dobre viete, že nie som jasnovidec ani veštec a nedisponoval som vtedy nijakou informáciou, ktorá by daného starostu spochybňovala. Nie je mi však ľúto, že som pri tom bol, lebo kľúčové je to, či sa veci niekedy hýbu. Ak dobrú vec a dobrý úmysel nehodný starosta spackal, treba ho za to náležite potrestať. A ja vám hovorím, nech mu dobre vymerajú. Nech mu tak dobre vymerajú, že si to už iný ´nelajzne´, že si to už iný nedovolí. Nech mu dobre vymerajú a keby som mohol ja sám, tak mu ešte aj s latou pridám."

- Od Čuňa i Lumtzera sa teda dištancujete?

"Je to veľmi mrzuté v jednom i druhom prípade a tvrdo sa dištancujem. Celý život dokazujem platnosť hesla: Padni, komu padni. Ale vina nikdy nie je kolektívna, to napíšte v novinách veľkými písmenami. Je to mrzuté a poučné pre ľudí v príslušných štruktúrach strany, ktorí ich tam nominovali. Ja som jedného ani druhého nenominoval. Sme normálna strana, v ktorej platí princíp subsidiarity, kde každý zodpovedá na svojej úrovni. Je to preto poučenie pre funkcionárov našej strany, aby dobre zvažovali, koho nominujú, a ja im to vtĺkam do hláv každý mesiac, keď sa stretávame. Nech si košický príklad zapamätajú. Ak súdy preukážu vinu týchto ľudí, stále totiž hovoríme na úrovni prezumpcie neviny, nech im to dobre spočítajú."

- Čiže, nevnímate to ako kauzu SDKÚ, ale ako kauzu dvoch jednotlivcov?

"Taká je pravda, že toto je kauza dvoch konkrétnych ľudí."

- Keď Čuňo robil pre súkromnú firmu Kame, ktorá sa stala dodávateľom oboch stavieb na Furči i v Barci, právne služby za účelom obstarania štátneho financovania výstavby, bol mestským šéfom SDKÚ. Navyše výstavba sa za vlády SDKÚ spustila tesne pred komunálnymi voľbami práve v dvoch mestských častiach, kde starostovali členovia SDKÚ. Aj napriek tomu tvrdíte, že nejde o kauzu SDKÚ?

"Ale s touto otázkou to už naozaj nemôžete myslieť vážne, to vám neverím, lebo už som to dôsledne vysvetlil. Ako toto môžete vzťahovať na princíp kolektívnej viny? Čo s tým má naša politická strana? Jediný, kto by si z toho mal zobrať ponaučenie, je príslušný orgán SDKÚ, ktorý takýchto ľudí navrhuje, kandidátov totiž vyberáme na princípe primárnych volieb v rámci strany. Do človeka však niekedy nevidíte a môže sa stať, že sa vyberie človek nehodný alebo ten, ktorý potom urobí nepeknú vec. To, že sa ľudia prichytávajú pri korupcii a sú nekompromisne stíhaní, raz je to SDKÚ, raz KDH, raz primátor v Čadci (nezávislý), raz taký úradník, raz onaký, to tu nikdy nebolo. Ale to znamená, že tu nikdy nebola korupcia? Alebo to znamená, že robíme v krajine poriadky? Slovensko sa stáva krajinou s klesajúcou mierou korupcie aj preto, že nebránime ľudí, ktorí boli nominovaní cez naše politické štruktúry a zlyhajú, práve naopak, už v našich radoch nikdy nemajú šancu. Namiesto útokov na SDKÚ radšej spolu pranierujme tých, ktorí zlyhajú. Tí ľudia boli zvolení občanmi a ak pochybili, budú sa za svoje pochybenie zodpovedať."

- Bola nominácia Lumtzera a Čuňa omylom SDKÚ?

"Ja som Lumtzera ani Čuňa nenavrhoval. Nie sme dokonalí, ale také veci nemôžete zneužívať proti politickej strane. Pochybil konkrétny človek a SDKÚ k tomu na príslušných úrovniach zaujala stanovisko."

Neprehliadnite tiež

Košická ulička remesiel mala byť top lákadlom. Nie je to celkom tak

Ani 20 rokov a veľa peňazí nestačilo, aby sa z nej stala výkladná skriňa mesta.

Bývalý stolár v uličke remesiel skončil. Nahradí ho novovzniknutá firma

Stolársky dom získal nový majiteľ. Krčma z neho vraj nebude.

Hlas Martina Šeďa poznajú fanúšikovia na celom Slovensku

Reportovanie futbalových zápasov býva emotívne.

Manfréd Ťukot zachováva príbehy ľudí od lietadiel

Má asi 20-tisícovú zbierku leteckých záberov, ktoré súvisia s Košicami.

Skvelá cyklistka Lenka Litvinová-Ilavská sa venuje aj trénerstvu

Cyklistická legenda je podpísaná aj pod úspechy Adriána Babiča.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Čo hovorí správa eurokomisie o Slovensku

Komisia zverejňuje každoročne správu o stave každého z členských štátov EÚ.

Najčítanejšie na Košice Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 2. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 3. Hyundai má SUV pre každého
 4. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 5. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 6. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 7. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 8. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 9. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 10. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka
 2. Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu
 3. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 4. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 5. Opäť je tu otázka: kam na vysokú?
 6. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 7. Atos predstavil revolučný systém testovania napájania satelitov
 8. Naše finančné družstvo - príbeh Marcely Peškovej
 9. Hyundai má SUV pre každého
 10. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 1. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí 25 110
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 13 156
 3. Hyundai má SUV pre každého 6 860
 4. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 6 643
 5. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 5 711
 6. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 5 689
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory 4 381
 8. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov 4 068
 9. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu? 3 199
 10. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 3 113

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop