ktorú si v mysliach zaznamenajú na celý život. Preto sa treba náležite pripraviť, aj keď dnes už stužková nie je večierkom za pár korún. Zdá sa, že ich začínajú vnímať ako záťaž učitelia, žiaci aj rodičia.
"Syn chodí na SOU obchodné v Košiciach. Teraz je tretiak a na prvom rodičovskom združení sme sa dohodli, že sa budeme skladať na stužkovú tak, aby dal každý po 5000 korún. Sú rodičia, pre ktorých tieto peniaze nič neznamenajú, na druhej strane syn má spolužiakov, ktorých rodičia sú nezamestnaní," vysvetľuje pán Miroslav, ktorý dodáva, že takéto večierky začínajú byť pomaly luxusom. "Veď to nie sú len tieto peniaze. Ak k tomu prirátam oblek pre syna, šaty pre manželku, kaderníka, topánky, treba prirátať ešte aspoň desaťtisíc. A to nekupujeme v značkových obchodoch."
Patrik Jakabčík z Gymnázia Laca Novomeského je maturant, ktorý si myslí, že rodič rád zaplatí, ak chce vidieť svoje dieťa.
"Je to vec hrdosti pre rodičov. My sme dávali po 4500 korún na hlavu, fotograf sa platil z triedneho fondu. Z tejto sumy sme hradili kvety, stužky, šerpy a stravu. Sálu sme mali zadarmo, ale nie vždy je to tak. Ak chcel niekto kvalitnejší alkohol, musel si ho doniesť sám," tvrdí Patrik, ktorý nedávno absolvoval stužkovú.
Zároveň prízvukuje, že je vecou triedy, ako sa dohodne.
"Samozrejme, že pre každú rodinu znamená stužková výdavky. Zvlášť u dievčat, kde treba zarátať kozmetičku, kaderníčku. Ani kvalitný oblek nie je lacný, a tak pre rodinu to môže vyjsť dosť draho. Čo by však rodič pre dieťa neurobil?"
Na Evanjelickom gymnáziu J. A. Komenského sa na stužkovú skladali už od druhého ročníka. A vzhľadom na to, že mesačne prispievali do spoločnej kasy, študenti i rodičia sú spokojní.
Požiadavky študentov na stužkové sú všelijaké. Na SPŠ stavebnej chceli ísť do Paríža.
"Je to síce vec rodičov a študentov, ale Paríž? A kto pôjde s nimi, učiteľ? Veď má za nich zodpovednosť a ja ho nepustím," hovorí riaditeľ stavebnej priemyslovky Milan Hačko.
Na škole majú štyri maturitné triedy, ktoré si šetria po sto korún mesačne od prvého ročníka. Ak bude treba, tak na záver doplatia.
"Založia si vkladnú knižku a šetria. To nie je horibilná suma, nadôvažok sa už ani učitelia na stužkové nehrnú. Je to pre nich záťaž a nechať sa obviňovať, že pili za cudzie peniaze, to im netreba."
Aj napriek tomu, že na tejto škole šetria na stužkovú racionálne, jeden žiak mal problém vyplatiť večierok.
"Poskladali sa spolužiaci. Nepríde síce s rodičmi, ale stužku dostane. Viete, pre niekoho je aj 100 Sk veľa, niekto nemá problém dať mesačne tisícku."
Podobný scénar má aj stužková na Gymnáziu Šrobárova, kde si na tejto tradícii zakladajú. Aj tu však učitelia nechodia na tento večierok tak ako kedysi.
"Niekedy sme chodievali aj s partnermi, teraz už nie. Ak nás študenti pozvú, zväčša neodmietneme, ale nechceme to zneužívať. Je to ale veľký deň pre všetkých, najkrajšia slávnosť stredoškolákov, ktorú treba patrične zorganizovať," hovorí jedna z profesoriek gymnázia.
Na SOU dopravnom v tomto roku klasická stužková nebude. Šetrí sa.
"Upustili sme od toho, samozrejme, že tradíciu dodržíme, ale rodičia nemusia platiť. Máme veľkú aulu, kde všetky triedy naraz ostužkujeme. Žiaden alkohol, žiadna strava. kedysi bola lacná, no dnes máme v škole bohatších a veľmi chudobných. Myslím si, že účel splníme a ušetríme peniaze," uviedol riaditeľ SOU dopravného Jozef Eperješi.
Väčšina tried si začína šetriť na stužkovú už v prvom ročníku, aby ich náklady naraz neprekvapili. Otázkou je, či zorganizovať večierok, alebo pobudnúť niekde pri mori. Ponuka výhodných cien cestovných kancelárií a približne rovnaké náklady spojené s prípravou stužkovej lákajú, učitelia sú však proti. Pre školy je totiž takáto forma stužkovej z finančného hľadiska nevýhodná. Spolu s triedou musí cestovať triedny profesor a aspoň jeden učiteľ ako dozor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári