deň v roku, ešte vychutnávať stále úradujúcu jeseň. V tomto roku dochádza k zimnému slnovratu dnes po 19. hodine a žezla sa až potom oficiálne na bezmála sto dní ujíma zima.
Podľa starých kalendárov mával 21. decembra meniny Tomáš, je to sviatok sv. Tomáša Akvinského. Termín je v čase ubúdania svetla i posledným z radu obávaných strídžich dní. Dávna pranostika hovorí: Na svätého Tomáša, najdlhšia je noc naša.
V tento deň by už podľa dávnych obyčajov mali byť naše domovy predsviatočne vyupratované, pretože chvíľa slnovratu je odpradávna slávnostná. Naši pohanskí predkovia pozorne sledovali púť slnka po oblohe a okamih slnovratu považovali za zrod nového slnečného božstva, ktoré víťazí nad tmou a chladom.
Preto mágia slnovratových hodín prináša aj viaceré odporúčania. Dámy by mali upustiť od návštev, opäť raz nie sú vítané v cudzích domoch a neradno vraj z domu čokoľvek požičiavať, aby z jeho inventára neubúdalo. Podľa tradícií je najvítanejším prvým slnovratovým hosťom stále malý koledník, ktorý obyčajne prináša už i krásny symbol Vianoc stromček. Na vidieku táto tradícia pretrváva a ľudia si ju poskytujú ako milú susedskú výpomoc: stromčeky si posielajú po synoch. Gazdovia starostlivo sledujú i to, či malý koledník prišiel proti smeru miestneho potoka, pretože ak by obyčaj nedodržal a došiel po prúde, gazdovstvo by mohlo tiež odplávať nežiaducim smerom - dolu vodou. Popri stromčeku sa chlapcom patrí mať pri sebe i dva kusy železa zvyk dávneho chodenia s oceľou je symbolom vinšu železného zdravia pre budúce dni. Všade si malý slnovratový hosť i dnes vykoleduje sladkú a aj finančnú odmenu.
Deduškovia, ktorí celý život pracovali v lese, aj v súčasnosti hovoria, že na Tomáša je sviatok lesov a dôrazne pripomínajú: Na Toma seď doma. Nepatrí sa vraj vyrušovať zimný les v jeho majestátnom predvianočnom tichu, či nebodaj čokoľvek rúbať. Starí lesní robotníci nikdy v tento čas nepracovali, pretože si horu živiteľku vážili a verili, že porušenie tomášovského zeleného hôrneho tabu by sa premietlo do veľkého nešťastia.
Dnešok je významným pranostickým termínom. Hovorí sa: Ak na Tomáša slnko svieti, je to predzvesť príchodu silných vetrov. Lepšie znie, že pri belasom nebíčku môžeme dúfať v hojnú úrodu ovocia a obilia. Bezoblačný mrazivý deň so slnkom je vítaný i podľa dávnej skúsenosti: Ak je Tomáš mrazivý, klásky zaplní. Podľa počasia v tento deň možno odhadovať, aký bude mesiac máj. Po dnešku si však už podistým nikto z nás nebude robiť veľké ilúzie o teple pranostiky vravia: Po svätom Tomáši, meluzína straší a tiež: Na svätého Tomáše, zima sa už rozpáše. Preto aktuálnou je stará rada: Na svätého Tomáša chyť sa chlpatého rubáša, čo znamená, že k slovu prichádza hrejivé teplo kožuškov.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári