druhý odkryje inakosť. Sú to autistické deti.
Autizmus je prevažne celoživotné postihnutie, ktoré sa obyčajne prejaví v prvých troch rokoch života. Takíto ľudia ťažko komunikujú a majú problémy v spoločenskej interakcii. Deti veľmi ťažko vyjadrujú svoje priania a potreby. Nechápu, prečo im ostatní nerozumejú. Javia sa akoby oddelené od ostatného sveta, väčší záujem prejavujú o veci, než o osoby. Ich reč je značne oneskorená. Žijú vo vlastnom svete. Dokážu šikovne používať prsty na veľmi jemnú motoriku, pritom však ich činnosť je jednoduchá, dlho monotónne sa opakujúca napriek tomu, že javia známky dobrej inteligencie.
Na vyliečenie autizmu liek neexistuje. Jediným liečením je výchova a vzdelávanie. Tak, ako sa o to pokúšajú v špeciálnych triedach pre deti s autizmom. Prvá takáto trieda vznikla pred desiatimi rokmi na Spiši v Základnej škole internátnej pre sluchovo postihnutých (ZŠI) v Levoči. Tu sa po prvýkrát na Slovensku začali deti s autizmom cieľavedome vzdelávať vo výchovno-vzdelávacom procese v škole. Zásluhu na jej vzniku má špeciálny pedagóg Mgr. Mária Jakubcová, ktorá pochopenie našla aj v osobe vtedajšieho riaditeľa školy Mgr. Mariána Kovalčíka.
A ako M. Jakubcová hodnotí tých desať rokov? "Veľmi dobrá spolupráca bola s rodičmi a odborným personálom. Neskoršie už vznikali podobné špeciálne triedy v Poprade, Košiciach, Prešove a inde na východe Slovenska. Pred troma rokmi vznikla špeciálna trieda pre deti s autizmom v Základnej škole na Hutníckej ulici v Spišskej Nove Vsi a v tomto školskom roku ju mali možnosť navštevovať aj deti predškolského veku," priblížila autorka projektu pre výchovu a vzdelávanie pre deti s autizmom v podmienkach ZŠ M. Jakubcová.
"Deti urobili značný pokrok vo vývine. Výsledky ukazujú, že systematická a na mieru šitá individuálna práca prináša úspechy. Je možné ich naučiť komunikovať, nadväzovať medziľudské vzťahy, vypestovať sebaobslužné, ale aj spoločenské i pracovné zručnosti. Máme niekoľko žiakov, ktorí dokážu čítať písať, počítať, ale sú medzi nimi aj takí, ktorí majú výnimočné schopnosti vo výtvarnom, hudobnom či pohybovom prejave a pod. Aj keď to z nich neurobí deti 'normálne', ale pomôže im nájsť spôsoby, ako prekonávať ťažkosti vyplývajúce z ich postihu," zdôraznila M. Jakubcová.
Podľa jej slov všetky otázky však ešte nie sú zodpovedané. Otázne je, čo bude ďalej. "Autisti potrebujú zmysluplne tráviť voľný čas. Je potrebné pre nich vytvoriť chránené bývanie a zamestnanie, aby neostali na rovnakej úrovni. Už niekoľko rokov sa snažím vybudovať tento systém tu na Spiši. Dať im potešenie z čo najkvalitnejšieho života," zdôraznila M. Jakubcová.
Od myšlienky k realite je však dlhá cesta, pretože ešte vždy tieto snahy ostávajú na pokraji verejného záujmu a stroskotávajú na tradičných slovenských boľavých miestach, ktorým je najmä nechuť podporiť a ukázať náš svet aj tým iným...
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári