starostlivosť, diagnostiku a liečbu v záujme obnovy zdravia, alebo zmiernenia následkov takéhoto stavu, alebo zabránenia ďalšieho zhoršovania stavu. Túto problematiku upravuje zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v platnom znení (ďalej len "zákon").
Predpisovanie liekov a tlačivá
Predpisovať lieky sú oprávnení lekári. Lekári v zariadeniach ambulantnej zdravotnej starostlivosti predpisujú lieky na lekársky predpis alebo na objednávky. Lekári v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti predpisujú lieky na objednávky.
Podrobnosti vyhotovenia tlačív určených na predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok a údajoch týchto tlačív stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 276/2005 Z. z., účinná od 1. 7. 2005.
Doterajšie tlačivá lekárskeho predpisu, objednávky, osobitné tlačivá lekárskeho predpisu označené šikmým modrým pruhom, tlačivá osobitnej objednávky označenej šikmým modrým pruhom, tlačivá lekárskeho poukazu, tlačivá výpisu z lekárskeho predpisu bez ochranných prvkov možno používať do 31. decembra 2005.
Výdaj liekov
Lieky sa môžu vydávať len vo verejných lekárňach, v pobočkách verejných lekární a v nemocničných lekárňach. Vydávať lieky môžu osoby, ktoré majú skončené vysokoškolské štúdium v odbore štúdia farmácia. Lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, môžu vydávať aj osoby, ktoré majú skončené štúdium na strednej zdravotníckej škole v študijnom odbore farmaceutický laborant a špecializáciu v odbore lekárenstvo.
Osoby vydávajúce lieky zodpovedajú za správnosť ich výdaja podľa lekárskeho predpisu. Súčasne sú povinné kontrolovať správnosť dávkovania lieku z hľadiska prekročenia najvyššej jednotlivej a dennej dávky a upozorniť na osobitné varovania pri užívaní a používaní lieku. Ak má osoba vydávajúca lieky alebo zdravotnícke pomôcky pochybnosti o správnosti lekárskeho predpisu a nemožno tieto pochybnosti odstrániť ani po overení u predpisujúceho lekára, liek nevydá.
Ak sú na lekárskom predpise predpísané dva druhy liekov a lekáreň jeden z nich nemá, vyhotoví výpis z lekárskeho predpisu. Platnosť lekárskeho výpisu sa počíta odo dňa vystavenia pôvodného lekárskeho predpisu.
Ak osoba oprávnená predpisovať lieky na lekárskom predpise namiesto dávkovania napíše poznámku ad manus medici, lekáreň je oprávnená rozbaliť originálne balenie lieku a vydať predpísané množstvo lieku. Lekáreň účtuje pomernú časť vydaného lieku.
Predpisovanie a výdaj náhradného generického lieku
Od 1. augusta 2005 platia nové pravidlá týkajúce sa náhradných generických liekov. Generické lieky sú terapeuticky rovnocenné lieky, ktoré majú rovnakú cestu podania a spôsob podania, rovnakú liekovú formu, rovnaké kvalitatívne a kvantitatívne zloženie liečiv a pomocných látok ovplyvňujúcich biologickú dostupnosť liečiv v jednotke dávky liekovej formy a rovnakú veľkosť balenia vyjadrenú uvedením množstva dávok liekovej formy v hmotnostných, objemových alebo v kusových jednotkách; musia byť registrované.
Náhradný generický liek je liek uvedený v zozname liekov uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia s rovnakou alebo nižšou úhradou zdravotnej poisťovne a s rovnakou alebo s inou úhradou pacienta ako liek predpísaný na lekárskom predpise.
Osoba oprávnená predpisovať lieky je pri predpisovaní lieku povinná informovať poistenca
- o výške úhrady poistenca za navrhovaný liek,
- o možnosti jeho náhrady generickým liekom a
- o výške úhrady poistenca za náhradné generické lieky.
Ak si poistenec vyberie náhradný generický liek, osoba oprávnená predpisovať lieky túto skutočnosť vyznačí v zdravotnej dokumentácii a predpíše náhradný generický liek na lekársky predpis.
Ak to z medicínskeho hľadiska za nevhodné, vyznačí túto skutočnosť v zdravotnej dokumentácii a na druhej strane lekárskeho predpisu vyznačí poznámku "Zákaz výdaja náhradného generického lieku".
Osoba oprávnená vydávať lieky je pri výdaji lieku povinná informovať poistenca o výške úhrady poistenca za predpísaný liek, o možnosti výberu náhradného generického lieku a na požiadanie poistenca je povinná ho informovať aj o výške úhrady poistenca za ostatné náhradné generické lieky.
Osoba oprávnená vydávať lieky môže vydať poistencovi alebo inej osobe náhradný generický liek, ak osoba oprávnená predpisovať lieky
- nezakázala výdaj náhradného generického lieku a súčasne poistenec požiadal o výdaj náhradného generického lieku,
- predpísala liek.
Osoba oprávnená vydávať lieky pri výdaji náhradného generického lieku vyznačí na lekárskom predpise názov a kód vydaného náhradného generického lieku a počet vydaných balení a vydá poistencovi potvrdenie o výdaji; lekárnik o tom informuje lekára, ktorý liek predpísal.
Lekáreň zverejní na verejne prístupnom mieste v lekárni platný zoznam liekov uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.
Od 15. 12. 2005 je účinná vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 559/2005 Z. z., ktorou sa ustanovuje zoznam ATC skupín liekov, pri ktorých je možný výdaj náhradného generického lieku.
Oprávnenie predpisovať lieky
Predpisovať lieky sú oprávnení lekári. Lekári v zariadeniach ambulantnej zdravotnej starostlivosti predpisujú lieky na lekársky predpis alebo na objednávky. Lekári v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti predpisujú lieky na objednávky.
Lekári pri poskytovaní ústavnej starostlivosti nemôžu predpisovať lieky na lekársky predpis okrem prípadov poskytovania ústavnej pohotovostnej služby.
Lieky a zdravotnícke pomôcky uhrádzané na základe zdravotného poistenia, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára, môžu predpisovať príslušní odborní lekári, ktorým pridelila kód lekára zmluvná zdravotná poisťovňa; praktickí lekári môžu predpisovať len na ich odporúčanie. Pri predpisovaní liekov a zdravotníckych pomôcok sú lekári povinní postupovať podľa súčasných poznatkov farmakoterapie účelovo a hospodárne.
Predpísanie liekov a zdravotníckych pomôcok sú lekári povinní zaznamenať v zdravotnej dokumentácii pacienta a v liekovej knižke pacienta, ak ju pacientovi vydala zdravotná poisťovňa.
Lekár nesmie pri predpisovaní liekov určovať pacientovi, v ktorej lekárni si má vybrať predpísaný liek.
Lekársky predpis a jeho platnosť
Lekársky predpis musí obsahovať tieto náležitosti:
- meno a priezvisko, adresu, rodné číslo, a ak ide o liek uhrádzaný na základe zdravotného poistenia, kód zdravotnej poisťovne pacienta,
- názov lieku, ak existuje vo viacerých liekových formách alebo s rôznym obsahom dávky, aj údaje o liekovej forme, jej množstve v jednom balení vyjadrenom v hmotnostných, objemových alebo kusových jednotkách a o obsahu liečiva v jednej dávke alebo názov zdravotníckej pomôcky a presné označenie individuálne zhotovovanej zdravotníckej pomôcky,
- kód lieku,
- zloženie individuálne pripravovaného lieku; pri zámernom prekročení najvyššej dávky liečiva v lieku musí lekár dávku liečiva vypísať slovom po latinsky a označiť ju výkričníkom,
- pri predpisovaní viac ako jedného originálneho balenia hromadne vyrábaného lieku alebo väčšieho počtu dávok individuálne pripravovaného lieku, alebo väčšieho počtu zdravotníckych pomôcok vyznačí lekár na lekárskom predpise počet balení alebo dávok rímskou číslicou a slovom po latinsky,
- pri predpisovaní hromadne vyrábaných liekov s obsahom omamnej látky II. skupiny vyznačí lekár na osobitnom tlačive lekárskeho predpisu označenom šikmým modrým pruhom počet balení a množstvo omamnej látky v jednom balení vyjadrené v hmotnostných, objemových alebo kusových jednotkách a množstvo omamnej látky v jednej dávke slovom po latinsky,
- diagnózu vyjadrenú písmenom a dvojmiestnym číslom podľa platnej medzinárodnej štatistickej klasifikácie chorôb a pridružených zdravotných problémov,
- návod na použitie lieku, dávkovanie, časový režim užívania lieku a mechanizmus podania lieku,
- preskripčné obmedzenie na druhej strane lekárskeho predpisu, ak liek predpisuje praktický lekár na základe odporúčania odborného lekára s uvedením kódu odborného lekára,
- poznámku "PRVÁ POMOC" na druhej strane lekárskeho predpisu, ak lieky pri poskytovaní prvej pomoci predpíše lekár, ktorý nemá uzavretú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s poisťovňou, ktorú si poistenec vybral,
- dátum vystavenia lekárskeho predpisu,
- odtlačok pečiatky kódu lekára alebo kód lekára, ak sa pri vypĺňaní lekárskeho predpisu používa výpočtová technika,
- podpis lekára,
- odtlačok pečiatky s názvom zdravotníckeho zariadenia, menom a priezviskom lekára a prideleným kódom pečiatky.
Lekáreň liek nevydá, ak lekársky predpis nie je vyplnený podľa uvedených požiadaviek s výnimkou dôležitých liekov, o ktorých vydaní rozhodne osoba oprávnená vydať liek.
Platnosť lekárskeho predpisu
- sedem dní na hromadne vyrábané lieky a individuálne pripravované lieky, ak neobsahujú antibiotiká, chemoterapeutiká alebo omamné látky,
- päť dní na lieky s obsahom omamných látok,
- tri dni na lieky s obsahom protimikrobiálnych antibiotík a chemoterapeutík,
- jeden deň na lieky predpísané lekárom lekárskej služby prvej pomoci a lekárom ústavnej pohotovostnej služby.
Deň vystavenia lekárskeho predpisu sa do lehoty platnosti nezapočítava.
Na jedno tlačivo lekárskeho predpisu možno predpisovať najviac dva druhy liekov. Ak ide o liek obsahujúci omamné látky II. skupiny alebo psychotropné látky II. skupiny, možno predpísať len jeden druh lieku.
Lieky s obsahom omamných látok II. a III. skupiny a psychotropných látok II. skupiny môžu lekári predpisovať v množstve najviac na 30 dní vo všetkých liekových formách.
Liek s obsahom omamnej látky môže vydať len lekáreň v tom kraji, v ktorom bol predpísaný; ak liek s obsahom omamnej látky nie je k dispozícii v kraji, liek môže vydať aj lekáreň mimo kraja na základe súhlasu lekára samosprávneho kraja toho okresu, v ktorom bol lekársky predpis vystavený. Osoba oprávnená vydávať lieky si overí totožnosť osoby, ktorej vydáva liek s obsahom omamnej látky, a na zadnú stranu kópie lekárskeho predpisu vyznačí meno a rodné číslo tejto osoby.
Písomná informácia pre používateľov liekov
Písomná informácia pre používateľov liekov musí byť v kodifikovanej podobe štátneho jazyka a musí obsahovať:
* identifikačné údaje, a to:
- názov lieku, slovenský a medzinárodný názov liečiv a pomocných látok, liekovú formu, dávku, mechanizmus podania lieku; ak liek existuje vo viacerých liekových formách alebo s rôznym obsahom dávky (pre dojčatá, deti, dospelých), aj údaje o každej liekovej forme a obsahu dávky,
- kvalitatívne zloženie lieku s uvedením liečiv a pomocných látok so slovenskými názvami a s medzinárodnými názvami a kvantitatívne zloženie s uvedením množstva účinných látok v medzinárodných meracích jednotkách SI sústavy,
- veľkosť balenia s uvedením množstva lieku v hmotnostných, objemových alebo v kusových jednotkách,
- druh účinku vo vyjadrení pochopiteľnom pre používateľov,
- meno a priezvisko, adresu alebo obchodné meno a sídlo držiteľa rozhodnutia o registrácii;
* farmakoterapeutickú skupinu;
* indikácie;
* informácie potrebné pred použitím lieku, a to:
- kontraindikácie,
- upozornenia na podmienky a spôsob použitia, ktoré musia zohľadňovať špecifickú situáciu určitých kategórií používateľov (napríklad deti, tehotné ženy, dojčiace ženy, osoby s určitým špecifickým ochorením), obsahovať údaje o možných vplyvoch liečby na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje, obsahovať zoznam pomocných látok, ktorých poznanie je dôležité na účelné a bezpečné použitie lieku,
- liekové interakcie a iné interakcie ovplyvňujúce účinok lieku (alkohol, fajčenie, potraviny),
- osobitné varovania (napríklad upozornenie na rádioaktivitu);
* poučenie o správnom použití, najmä o dávkovaní, mechanizme podania lieku, o časových intervaloch podania so spresnením momentu, v ktorom sa môže alebo musí liek podať;
* opis nežiaducich účinkov, ktoré možno pozorovať počas správneho používania lieku, a určenie ďalšieho postupu pri ich zistení; výslovné vyzvanie pacienta, aby osobe oprávnenej predpisovať alebo vydávať lieky oznámil každý nežiaduci účinok, ktorý nie je uvedený v písomnej informácii pre používateľov;
* odkaz na dátum exspirácie, ktorý je uvedený na obale s výstrahou nepoužívať liek po uplynutí tohto dátumu, upozornením na podmienky a spôsob uchovávania, upozornením na niektoré viditeľné znaky znehodnotenia.
Ak je to podľa povahy lieku potrebné, musí poučenie o správnom použití obsahovať aj údaje o:
- trvaní liečby,
- určení postupu pri predávkovaní (napríklad o príznakoch, poskytnutí prvej pomoci),
- odporúčaní postupu pre prípad vynechania jednej dávky alebo viacerých dávok,
- riziku z náhleho prerušenia použitia lieku.
Ustanovenia predchádzajúcich odsekov sa nevzťahujú okrem iného na lieky:
- registrované v inom štáte, ak v Slovenskej republike nie sú dostupné porovnateľné registrované lieky, ktoré sú určené na použitie pre jedného pacienta alebo skupinu pacientov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu,
- hromadne pripravované lieky,
- individuálne pripravované lieky.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Lieková knižka
Od 1. 1. 2006 je účinná vyhláška Ministertsva zdravotníctva SR č. 501/2005 Z. z. o liekovej knižke pacienta. Predpísanie liekov a zdravotníckych pomôcok sú lekári povinní zaznamenať, podľa § 39 zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v platnom znení, v zdravotnej dokumentácii pacienta a v liekovej knižke pacienta, ak ju pacientovi vydala zdravotná poisťovňa. Osoba oprávnená vydávať lieky pri výdaji lieku potvrdí v liekovej knižke pacienta výdaj predpísaného lieku.
Lieková knižka sa vydá poistencovi:
- na požiadanie ošetrujúceho lekára,
- na požiadanie revízneho lekára alebo revízneho farmaceuta zdravotnej poisťovne poistenca,
- na požiadanie poistenca.
V prípade straty liekovej knižky alebo po vyplnení všetkých rubrík určených na záznam o predpísanom lieku a o vydanom lieku sa vydá nová lieková knižka a uvedie sa poradové číslo liekovej knižky.
Zdravotná poisťovňa vedie vo svojom informačnom systéme evidenciu o vydanej liekovej knižke. Vydanie liekovej knižky vyznačí zdravotná poisťovňa v preukaze poistenca symbolom "LK", ktorý upozorní poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, že poistenec je držiteľom liekovej knižky.
Lieková knižka na prednej vonkajšej strane obsahuje:
- meno a priezvisko poistenca,
- rodné číslo poistenca,
- kód zdravotnej poisťovne, ktorá vydala liekovú knižku,
- organizačný útvar zdravotnej poisťovne, ktorý liekovú knižku vydal,
- odtlačok pečiatky zdravotnej poisťovne a podpis zamestnanca zdravotnej poisťovne, ktorý vydal liekovú knižku,
- evidenčné číslo liekovej knižky zobrazené čiarovým kódom typu 128,
- difrakčný opticky premenlivý prvok,
- poradové číslo liekovej knižky,
- dátum vydania liekovej knižky.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári