potom naučil deti tejto zručnosti. Plynuli však roky a pani Emília na túto zručnosť zabudla. Asi pred pätnástimi rokmi v istom časopise, zameranom na ručné práce, uvidela vianočné ozdoby zo slamy a vtom si spomenula, že ich vlastne vie urobiť aj sama. Tak sa to všetko začalo.
Od toho času si každoročne, vždy v predvianočnom období nájde čas a zoberie do rúk slamku. Najprv ju namočí do vody, keď zmäkne, začína vypletať ozdoby. Výrobe slamených ozdôb sa venuje po večeroch. "Naši idú na televízor a ja vypletám," hovorí. Hotové ozdoby potom rozdá rodine a známym. "Nikdy ich nepredávam, vyrábam ich predsa pre potešenie." Aj toho roku jej zostalo akurát toľko ozdôb, že bude mať čím doma ozdobiť stromček.
To preto, že toho roku bol o jej slamené ozdoby veľký záujem. Veď aj vianočný stromček v kostole bude nimi skrášlený. Ozdoby, ktoré pani Emília zhotovuje, sú rôzneho tvaru, nájde sa medzi nimi šiška, košík, podkovička, vtáčik, rybka i anjelik. Tiež vyrába reťaz: "Takáto spletená slamená reťaz pôsobí na vianočnom stromčeku oveľa krajšie, ako keď sú na ňom lesklé pozlátka." Jednu ozdobu jej trvá zhotoviť asi pol hodiny. "Treba mať šikovné ruky a dobrú slamku, aby sa nelámala," dodáva.
Ozdoby na vianočný stromček vyrába pani Nováková z pšeničnej slamy. Keď pšenica na poli dozrieva, ide sa zásobiť. Zbiera, ako hovorí, steblo od koreňa po prvé kolienko. Vždy sa snaží, aby slamky boli v jednom farebnom odtieni, "Lebo potom sú krajšie". Toho roku však už svoje pekné slamky "vychasnovala". Uvila z nich dožinkový veniec do Poľska. Požiadal ju oň starosta Kobýl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári