"Novinkou je, že cestujúci už môže prerušiť cestu bez obmedzenia. To platí iba v prípade niektorých zliav, napríklad žiackych. Mení sa však aj vyberanie cestovného a úhrad za hlásený a nehlásený nástup do vlaku," vysvetľuje hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský.
V praxi to znamená, že človek, ktorý nastúpi do vlaku bez cestovného lístka zaplatí u sprievodcu cestovné a prirážku 80 korún. "Musí sa však prihlásiť s takouto požiadavkou sprievodcovi. Ak tak neurobí, sprievodca mu ponúkne priamo na mieste zaplatiť cestovné a pokutu 200 korún."
V prípade, že "ponuku" sprievodcu nevyužijete, železnica zvýši pokutu o sto percent, teda na štyri stovky. "To je v prípade, že cestujúci nechce zaplatiť na mieste z rôznych dôvodov. Napríklad, nemá pri sebe dostatok peňazí. Sprievodca si musí vypýtať identifikačný doklad a napíše potvrdenie. S ním musí previnilec do piatich dní zaplatiť pokutu na pošte, alebo v ktorejkoľvek pokladnici KVC na stanici."
Ak niekto odmietne zaplatiť cestovné a sankciu, Železničná spoločnosť bude po novom vymáhať peniaze v plnej výške súdnou cestou. "Prostredníctvom exekútora, čím sa môže zvýšiť dlh až o trojnásobok vymáhanej čiastky."
V prepravnom poriadku stojí, že ak sa rozhodnete cestovať z nabitou zbraňou či nebezpečnými látkami, ktoré hrozia výbuchom, zaplatíte pokutu tisíc korún. O dve stovky menej vyjde "žartík" so zatiahnutím rýchlobrzdy, vyhadzovanie fľiaš a odpadkov cez okno či porušenie prepravných podmienok v preprave živých zvierat.
Stovka ubudne z vrecka cestujúceho, ktorý si vo vlaku zapáli cigaretu alebo sadne do miestenkového vozňa bez miestenky.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári