vyjednávať so zdravotnými poisťovňami a ako zabojovať o pacienta.
"Košická fakultná nemocnica dostane napríklad na mesiac 50 miliónov, z ktorých viac ako sedemdesiat percent ide na neodkladnú starostlivosť. Zhruba pätnásť miliónov korún ostáva na tú plánovanú - ale poisťovňa nemocnici nepovie, koľko a akých pacientov má byť ošetrených. Aj keď nemocnica urobí plánované výkony za tridsať miliónov, zaplatenú má len polovicu..." načrtol problém minister, podľa ktorého je snahou ministerstva, aby si zdravotná poisťovňa manažovala svojich poistencov.
Minister pred časom napadol VšZP kvôli nevýhodným limitom pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Na svojské praktiky poisťovne však poskytovatelia upozorňujú už roky, preto sme sa ho spýtali, či nejde čisto o populistický krok.
"Podnet na Protimonopolný úrad som podal preventívne, aby sme mali istotu, že VšZP nezneužíva svoju dominantnú výhodu, čo by mohol byť problém. Ak by totiž niekto napadol zmluvy, ktoré vnucuje poskytovateľom, hrozilo by, že by mohol úrad nariadiť odpredaj kmeňa poistencov, po čom samozrejme túžia finančné skupiny. Bolo by preto lepšie, keby sa takéto zmluvy nepoužívali. Čo ma takisto mrzí, je, že poisťovne stále nevidia v poskytovateľoch svojich partnerov, ale nepriateľov, ktorí od nich vyťahujú peniaze. A čo je ešte horšie, ešte vždy nevidia vo svojich poistencoch svojich klientov," zdôraznil R. Zajac.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári