zvýšenie ceny zo nepodporiť a všetky varianty - 700 Sk, 760 Sk a 804 Sk zhodila zo stola.
"Urobil som si prepočet a na základe predpokladaných nákladov 264 miliónov pri priemernom množstve odpadu 59,5 tisíca ton ročne mi vyšlo, že v Košiciach sa platí za likvidáciu jednej tony odpadu 4 550 korún. V Rakúsku je to len o málo viac - 5-tisíc, tak si hovorím, dajme ešte z mestského rozpočtu o 30 miliónov viac a vyvezme to tam, aby sme tu mali čisté prostredie," hodnotil so sarkazmom situáciu v zneškodňovaní odpadu poslanec DS Tibor Matoušek.
"Nie je možné, aby si firma riešila svoje podnikateľské investičné záujmy na úkor mesta a jeho občanov. Preto so zvyšovaním cien nemôžem súhlasiť," dodal.
Poslanec a starosta Pavol Mutafov (Smer) sa zamyslel nad tým, že mesto dáva Kositu každoročne viac a viac peňazí z rozpočtu.
"Existuje nejaká miera zisku a mne sa zdá, že to s tými cenami nie je celkom kóšer," zdôraznil v diskusii.
Poslanec Michal Kravčík (SDKÚ) informoval, že na komisii výstavby, ktorú vedie, mali trojhodinovú diskusiu a odporučili neschváliť zvýšenie cien.
Nad licitovaním s rôznymi variantami cien - 700, 760 alebo 804 Sk sa v diskusii zamyslel poslanec Michal Čverčko (KDH), ktorý prečítal list Ing. Jozefa Mičáka, ktorý spolupracoval na projekte vybudovania košickej spaľovne.
"Tri rôzne ceny napovedajú, že magistrát asi nevie, aké náklady odpady potrebujú. Podľa zákona o cenách sa cena skladá z dvoch položiek: oprávnených nákladov a primeraného zisku. Prečo magistrát ceny háda?" pýtal sa Čverčko.
"Odpadové hospodárstvo nie je len zber, zvoz a zneškodnenie odpadu, ale kompletné služby s tým súvisiace, ktoré mesto musí zabezpečiť. Ide o zberné dvory, likvidáciu nelegálnych skládok, zabezpečenie separovaného zberu. Kosit zrealizoval v spaľovni II. stupeň čistenia spalín, čím vzrástli náklady," argumentoval v diskusii Ing. Peter Nagy z referátu výstavby a životného prostredia.
Keďže poslanci neschválili zvýšenie, mesto bude musieť podľa informácií z magistrátu uhradiť rozdiel vo výške 62,8 milióna firme Kosit. Podľa poslanca Martina Boritáša (KDH) primátor každoročne podpisuje dodatok k rámcovej zmluve s Kositom. Teraz je však situácia, že mesto bude viesť poverený námestník, a tak podľa Boritáša by taký dodatok mal podliehať schváleniu mestského zastupiteľstva.
V rodinných domoch budú mať na výber
Jozef Kosál býva v rodinnom dome v mestskej časti Šaca.
Teší sa, že poslanci včera zmenili nariadenie o odpadoch tak, aby neboli ľudia v rodinných domoch diskriminovaní. Teraz si bude môcť jeho trojčlenná rodina vybrať, či bude platiť paušálne na osobu a rok 650 Sk, alebo si objednajú množstevný zber odpadu. Vyberú si paušálny poplatok a mama, dôchodkyňa nad 70 rokov, si bude môcť uplatniť nárok na zľavu. Doteraz to možné nebolo, každá rodina s počtom tri a viac členov musela chtiac-nechtiac platiť množstevný zber, čo pri prepočte vyšlo na 760 Sk na osobu a rok, nehovoriac o tom, že pri množstevnom spôsobe sa nedá priznať dôchodcovská zľava.
Občania, bývajúci v rodinných domoch, musia na magistráte oznámiť, že si želajú v roku 2006 platiť paušálny poplatok najneskôr do 15. februára 2006.
(ren)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári