potravinovej správy (KVPS) v Košiciach Peter Juriš o potvrdení výskytu pseudomoru hydiny v Banskej Bystrici. Nebezpečnú chorobu spôsobovanú špecifickým paramyxovírusom typickým pre hydinu identifikovali už aj v Spišskej Novej Vsi, Galante, Žiline a Liptovskom Mikuláši. Ochorenie môže mať za následok nielen úhyn holubov, ale i hrabavej hydiny (morky, sliepky - pozn. red.), na ktorú je prenosné. Nakazené chovy musia byť kompletne zlikvidované.
Pseudomor nie je prenosný na človeka, ale v prípade jeho rozšírenia to môže mať enormné ekonomické dôsledky. Hlavný veterinárny lekár SR Jozef Bíreš preto vydal nariadenie povinne zaočkovať proti pseudomoru hydinu, vlastníci a držitelia holubov na území SR to musia urobiť takisto, vakcínami Nobilli Paramyxol P201, ColinacNH inj.a.u.v, Pharmavac columbi 2 inj. a.u.v. Majú zabezpečiť aj to, aby sa počas 30 dní chované holuby nedostali do styku s voľne žijúcimi operencami.
V Banskej Bystrici začali znižovať počet holubov v ohnisku nákazy a v ochrannom pásme s polomerom päť kilometrov. V Spišskej Novej Vsi Regionálna veterinárna a potravinová správa nariadila odchyt voľne žijúcich holubov, robia to mestskí policajti. V Košiciach sa síce pseudomor hydiny ešte nevyskytol, ale v uliciach mesta sú stovky holubov, ktoré by mohli byť zdrojom nákazy. Zaujímalo nás, či vedenie KVPS v Košiciach chystá podobné opatrenia ako v B. Bystrici, respektíve Spišskej Novej Vsi.
"V súčasnosti nie je dôvod na likvidáciu holubov v Košiciach," uviedol P. Juriš. "Zatiaľ sme v meste nezaznamenali výskyt ochorenia a po druhé, holuby môžu byť pre populáciu prospešné ako biologický indikátor vzniku nejakého ochorenia. Lebo ak sa na Hlavnej ulici objavia uhynuté vtáky, bude jasné, že treba ihneď zapojiť do činnosti diagnostické pracoviská, zistiť, o akú chorobu ide a vtedy prijať opatrenia. Čo sa týka otázky, či v Spišskej Novej Vsi a inde nedošlo v súvislosti so pseudomorom k zbytočnej panike, myslím si, že nie. Ide tam o mimoriadne veterinárne opatrenia, tlmenie a likvidáciu ohnísk nákazy, v súlade s legislatívou zahrnutou aj v smerniciach Európskej komisie."
P. Juriš, ktorý je presvedčený o nezmyselnosti vyhlásenia "vojny" holubom, za oveľa väčší problém považuje hlodavce. "Kompetentní by mali začať riešiť otázku plošnej deratizácie mesta. Máme ho zahltené hlodavcami a z pohľadu šírenia nákaz je to oveľa akútnejší problém ako likvidácia holubov. Tu je nutná istá cielená regulácia, lebo potkany a myši sa s príchodom zimy sťahujú za zdrojmi potravy. A tými sú pivnice, smetné kontajnery, hypermarkety, supermarkety. Treba zabrániť tomu, aby došlo ku kontaminácii potravinového reťazca hlodavcami a k epidémii spôsobenej infekciami prenosnými z nich na ľudí. Treba upozorniť prevádzkovateľov hypermarketov, že sa do nich ľahko dostanú napríklad aj vrabce, ktoré môžu takisto kontaminovať potraviny v regáloch," dodal P. Juriš.
V súvislosti so pseudomorom veterinári upozorňujú, že predovšetkým deti, ak nájdu uhynuté holuby, iné vtáky, hydinu a vôbec akékoľvek mŕtve zviera, nemali by sa ho dotýkať holými rukami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári