Korzár logo Korzár Košice

Anonymní alkoholici

Písal sa rok 1988 a Jánovi sa v ďalekej Amerike narodil syn. S obrovskou radosťou prišla túžba zmeniť svoj život. Prestať piť. Byť skutočným otcom.

Vedel, že raz s tým musí skoncovať, ale ešte nie dnes, až zajtra... Zistil však, že iba prestať piť nestačí. Už dávno bol za hranicou alkoholizmu.

"Bol som funkčným alkoholikom. Mal som rodinu, deti, dom, prácu. Darilo sa mi kľučkovať životom. Nepil som viac, ani menej ako priemerne žijúci a pijúci Slovák. Prežil som dvadsať rokov v Amerike, z toho polovicu pomocou alkoholu. Pamätám si na Deň vďakyvzdania. Mali sme doma návštevu a ja som chodil potajme piť do izby. Pritom som každému tvrdil, že už nepijem. Keď hostia odišli, pozlieval som zvyšky z pohárov hostí a dopil za nimi," spomína si na jeden z demoralizujúcich okamihov Ján, ktorý sa pred niekoľkými rokmi vrátil na rodný Spiš a už tu aj ostal. Bolesť z alkoholického života sa v ten deň stala silnejšia, ako bolesť so sebou niečo urobiť. Dnes Ján už desiaty rok abstinuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je streda a ja vchádzam do budovy na Letnej ulici. V bráne stretávam dve ženy v družnom rozhovore. O pár minút sa dvere otvoria a od nich nás zdraví usmievavý štyridsiatnik Ján. Až neskôr sa dozviem, že v tento deň slávi veľké výročie. Výročie víťazstva nad osudom. Prichádzajú ďalší muži, ženy, mladí i troška starší. Sadajú si za jeden stôl a chytajú sa za ruky. Aj moje dlane sa akosi prirodzene stanú súčasťou reťaze z rúk a moje vedomie sa na dve hodinky prepletie s osudom deviatich ľudí. Tí si raz do týždňa o pol šiestej večer sadajú za spoločný stôl, aby si navzájom pomohli. "Bože, daj mi vyrovnanosť, aby som prijal to, čo zmeniť nemôžem, odvahu, aby som zmenil to, čo zmeniť môžem a múdrosť, aby som vedel odlíšiť jedno od druhého." Slovami Marca Aurélia začínajú každé jedno sedenie v spoločenstve "Nová sloboda" - Anonymní Alkoholici. "Je to prosba o vytrvalosť. A prečo Nová sloboda? Lebo život bez alkoholu znamená nový začiatok, novú slobodu," vysvetľuje Ján, ktorý na Spiš priniesol 12-krokový program liečby závislosti z USA.

SkryťVypnúť reklamu

Anonymní alkoholici nie sú iba filmovou fikciou, sú realitou aj u nás. Dnes tento anonymný alkoholik pomáha ostatným závislým dostať sa z osídel choroby zvanej alkoholizmus. Ako vraví: "Človeku, ktorý má problémy s pitím, najlepšie pomôže samotný alkoholik, ktorý prešiel uzdravením. K anonymným alkoholikom ma ešte v USA priviedol môj lekár, ktorý mi liečil boľavý chrbát. Dva roky som na bolesť užíval silné lieky, preto ma poslal do skupiny, kde liečia návyky aj od liekov. Pomohli mi tam nie však s boľavým chrbtom, ale s mojím najväčším problémom a tým bolo pitie. Bolo to v lete roku 1995. Dnes žijem desiaty rok bez alkoholu. A poviem vám, každý deň mám Vianoce. Oslobodil som sa od neho. Vyliečil som si nielen telo, ale najmä dušu a myseľ," zdôrazňuje Ján.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef je štyridsaťročný, slobodný muž. Alkohol ochutnal v pätnástich. Stredobodom jeho života bola hudobná kapela. Bohémsky život bral so všetkým, čo so sebou prinášal. Jeho súčasťou bol aj alkohol. Začalo to nevinným popíjaním. V dvadsiatich piatich, ako sám tvrdí, už pil intenzívne. "Bol som etapovým alkoholikom. Dokázal som aj pol roka nepiť. No potom prišli aj trojtýždňové alkoholické ťahy. Chcel som dohnať zameškaný čas bez alkoholu. V tridsiatke sa už stal mojím každodenným spoločníkom. Nemohol som vytriezvieť. Nedalo sa. Potreboval som ho. Vtedy som kvôli alkoholu prišiel dvakrát o vodičák. Bolo to hrozné, veď od skončenia školy som pracoval ako vodič z povolania. Stratil som aj prácu. V roku 1996 mi zomrel otec. Žiaľ som utápal v alkohole. Na výčitky najbližších o tom, že mám problém, som mal vždy poruke výhovorku. Vinil som rodinu za to, že oni ma navádzajú na alkohol, keď sa so mnou hádajú. Inde a na iných som hľadal chyby, iba nie sám v sebe," priznáva Jozef.

Nakoniec sa rozhodol, nastúpil detoxikáciu a liečbu na Prednej hore. "Pred piatimi rokmi, presne 24. novembra, som vypil posledný pohár. Odvtedy žijem nový život. Stretnutia v klube AA mi veľmi pomáhajú. Človek dokáže piť sám, ale abstinovať samému je veľmi ťažké," zdôrazňuje Jozef.

"To, že človek zodvihne pohár, je následok nevyrovnaného vnútra. Vziať takému človeku alkohol nepomáha a nedať mu ho nie je riešením. Riešením je dať mu návod, ako si vysporiadať svoje vnútro. Práve k tomu vedie 12 krokov anonymných alkoholikov. Ich absolvovaním môže človek dorásť aj vo svojom vnútri. Program však pomáha aj iným závislostiam. Uspôsobili si ho narkomani, gambleri, workoholici, závislí na druhom človeku... Pomáha to, len človek musí chcieť. Krok za krokom sa človek vysporiada s chorobou a výsledkom je rovnováha. Keď mám toto všetko za sebou, viem, že som pred desiatimi rokmi nežil. Iba som prežíval. Až teraz skutočne, voľne žijem," uvádza Ján.

Viera k alkoholu privoňala v štrnástich. "Alkohol mi vylepšoval náladu, spoločensky ma bavil. Nemala som s ním problémy. Tie prišli neskôr. Na druhý deň po záťahu mi bývalo zle, pridružili sa zdravotné problémy. Nasledovali výhovorky, klamstvá. Ja nepijem, ja nie som alkoholik. Nepila som sedem mesiacov. Potom prišiel nonstop trojtýždňový záťah a to som išla do mŕtva. Liečenie nepomohlo. Zmena prišla na stretnutí AA a AL ANON (stretnutia ľudí, ktorí majú doma alkoholika). Veľmi mi pomohli, zachránili ma. Abstinujem 14 mesiacov. Žijem s otcom alkoholikom a som z alkoholickej rodiny. Je to moja diagnóza. Vadí mi to, ale už to zvládam," priznáva Viera, ktorá spolu s Jozefom, Jánom a ostatnými na sebe zapracovala a vyšlo to.

Ján k desiatemu výročiu dostal darček. Pozlátenú mincu z organizácie AA z USA. Od priateľov blahoželanie a od priateľky kvety. Nebyť však rozhodnutia zbaviť sa pred rokmi príťaže alkoholu, nebolo by ani toto dnešné výročie. "Žiť s alkoholikom je veľmi ťažké. Mnohokrát však ľudia žijúci s alkoholikom sú na tom psychicky i fyzicky horšie, než on sám. Jeden alkoholik tvorí okolo seba neurotickú ženu a neurotické deti, jeden alkoholik ovplyvní tri generácie po sebe. Je to hrozné, ale je to fakt. V Spišskej Novej Vsi naše združenie pôsobí jeden rok. Ale za ten čas už pomohlo pätnástke z dvadsiatich ľudí. Je to úspech. Najkrajším je to, že žena, ktorá sa pre alkohol aj predávala, má dnes prácu, dala si do poriadku zdravie a vrátila sa jej dcéra. Alebo človek, ktorý za sebou spálil všetky mosty, dnes žije naplno. V programe AA našli riešenie a spolu s nim sa im vrátil láska, porozumenie, rodina, priatelia," rekapituluje Ján.

Je pol ôsmej a ja ani neviem, ako ten čas s ľuďmi z A.A. ubehol. Vychádzajúc z dverí na Letnej ulici č. 60 si uvedomujem aké malicherné sú naše každodenné boje. Až v spoločností týchto ľudí nadobúdam presvedčenie, že napriek všetkému je človek silný a ako bájny Fénix dokáže povstať aj z popola. A túžba žiť je nekonečná.

Spoločenská tolerancia zvyšuje počty alkoholikov

Spotreba alkoholu na Slovensku neustále rastie. Tento fenomén, našou spoločnosťou roky uznávaný, si často vyberá krutú daň v podobe predčasného úmrtia, psychických porúch, rakoviny. S vysokou spotrebou alkoholu majú problémy aj ďalšie rozvinuté krajiny, kde je alkohol hlavnou príčinou mortality (úmrtnosti) a poškodenia zdravia.

Príčiny závislosti sú podľa psychológov veľmi komplexné. Svoju úlohu zohrávajú nielen sociálne a spoločenské faktory, ale aj genetické predispozície. "Alkohol spoločnosť výrazne toleruje. Riziko vzniku závislosti stúpa úmerne nižšiemu veku, keď je osobnosť človeka menej vyzrelejšia," vysvetľuje psychologička Jaroslava Struňáková.

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ)Ľubomír Okruhlica však hovorí, že s alkoholizmom sa bojovať dá a uspešne. "Neznamená to, že ľudia nesmú piť alkohol, ľudia, ktorí s tým však nedokážu prestať by mali vedieť, že majú šancu zvíťaziť." Riešením je liečba a psychológovia ju odporúčajú aj ľuďom, ktorí síce netrpia príznakmi alkoholika, ale svoje životné problémy alkoholom často riešia. No ešte predtým, ako sa človek rozhodne piť, mal by si uvedomiť, že alkohol sa môže podpísať pod vznik 60 typov ochorení. Odhady pritom hovoria, že v 20 až 30 percentách prípadov zapríčiňuje rakovinu hrtana, pečene, jej cirhózu, epilepsiu, podpisujú sa aj pod vznik dopravných nehôd. "Mnohé z týchto ochorení pritom pretrvávajú aj ďalšie roky po skončení pitia bez možnosti výrazného ovplyvnenia," dodáva Struňáková.

Liečba alkoholizmu je dobrovoľná a pre poistencov zdravotných poisťovní bezplatná. Dôležité však je, aby bola do nej zainteresovaná celá rodina pacienta a aby ho počas liečby podporovala.

Za posledných 20 rokov sa v CPLDZ liečilo takmer 10-tisíc alkoholikov. Najmladším pacientom je v súčasnosti 14-ročné dievča, najstarším 83-ročný pacient. Až 83 percent pacientov po dvoch rokoch od ukončenia liečby naďalej abstinovalo. "Pri začiatku liečebného procesu približne 60 percent pacientov ani nepracovalo, ani neštudovalo. Po roku si však už väčšina dokázala nájsť zamestnanie alebo začala si dopĺňať vzdelanie," hovorí Soňa Formánková z Inštitútu drogových závislostí. Medzi liečenými sú aj ľudia s vysokým postavením v spoločnosti, vysoko-školsky vzdelaní ľudia, manažéri a podnikatelia. Niektorí klienti sú absolventmi aj viacerých vysokých škôl.

Fakty

* Následkami tvrdého alkoholizmu sú najviac postihnutí muži

* Priemerná spotreba čistého alkoholu na jedného obyvateľa sa pohybuje u nás na hranici 10 litrov

* Táto spotreba je takmer z polovice tvorená predovšetkým konzumáciou piva a tvrdého alkoholu, desatinu tvorí spotreba vína

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 701
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 409
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 279
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 264
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 600
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 267
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 229
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 930
  1. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  2. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  3. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  4. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  5. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  6. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  7. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  8. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 588
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 128
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 800
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 235
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 765
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 947
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 827
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 620
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  2. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  3. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  4. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  5. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  6. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  7. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  8. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 588
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 128
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 800
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 235
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 765
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 947
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 827
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 620
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu