Bude súčasťou Hasičského a záchranného zboru SR a malo by v nej pôsobiť okolo 60 leteckých hasičov. So zreteľom na vysoké riziko vzniku veľmi nebezpečných požiarov je táto forma modernizácie hasičských aktivít veľmi aktuálnou a verejnosť by rozhodnutie o vzniku národnej jednotky mohla prijať s uspokojením. Keby nemalo jeden, povedané hasičskou terminológiou, masívny hák.
Podľa dostupných informácií krajskí hasičskí riaditelia a štáb prezídia hasičského a záchranného zboru sa zhodli v názore, že tri zložky jednotky budú sídliť v Pezinku, Banskej Bystrici a v Poprade.
Už pri pohľade na mapu Slovenskej republiky dosť pochybujem, či si to kompetentní rozmysleli naozaj dobre a zodpovedne. Pezinok je v poriadku - Banskú Bystricu a Poprad však delí od seba, podľa údajov z autoatlasu, vzdialenosť 124 kilometrov a vzdušnou čiarou ešte menej. Mať teda dve jednotky vzdušných hasičov v takej tesnej blízkosti od seba a totálne ignorovať územia východne od Popradu je prinajmenej diskutabilné, pri všetkej úcte k erudovanosti podtatranských hasičov. Toto rozhodnutie vyvoláva oprávnené otázky, kto "pohorel" a prečo...
Ide predsa o nekryté územia dvoch veľkých samosprávnych krajov. Košice a Prešov disponujú modernými letiskami s náležitým personálnym a servisným vybavením. Košice navyše i so špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami: najstarším slovenským medicínskym pracoviskom pre liečbu termických úrazov - Klinikou pre liečbu popálenín a Leteckou nemocnicou. Obe mestá majú geograficky lepšie predpoklady na pohotovejšie nasadenie jednotiek leteckého hasenia v zahraničí, s ktorým sa ráta. Pritom v porovnaní s územiami Banskobystrického a Žilinského kraja, na územiach Košického a Prešovského samosprávneho kraja je oveľa viac rizikových lokalít s nebezpečnejšími priemyslovými a produktovodnými (ropa, plyn) bodmi, ako má nepochopiteľne preferovaný stred Slovenska. Stačí vymenovať Humenné, Strážske, Vranov nad Topľou, Košice, Veľké Kapušany, Jablonov a ďalšie, pripomenúť množstvo cisterien denne prepravovaných s nebezpečným, vysoko horľavým nákladom po tratiach normálneho a širokého rozchodu i rozsiahle lesné územia. Fakt, že na tatranských kalamitiskách v lete horelo, nemôže byť argumentom pre voľbu popradského sídla jednej z jednotiek leteckého hasenia.
Na zvrat v rozhodnutí o budúcich sídlach jednotiek leteckého hasenia ostáva málo času. Problém je vážny a potreba rýchleho zásahu mimoriadne aktuálna. Tu je šanca a priestor pre tých, ktorí bývajú predvolebne takí slovne aktívni: aby pohotovo dokázali, že reči o dôslednom odstraňovaní marginalizácie východného Slovenska majú konkrétny obsah. Navyše, ak ide o závažný prípad s možnými veľmi nebezpečnými dopadmi na životy a majetok občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári