prapredkov, ale aj v citlivejších súčasníkoch obavy z budúcnosti. Nie div, že všetky predchádzajúce generácie sa usilovali brániť vyčíňaniu desivých síl temnôt a pričarovať magickými spôsobmi návrat svetla.
Mnohé z týchto snáh v sebe zahŕňa osobnosť jednej z prvých kresťanských mučeníčok svätej Lucie. Bola dcérou bohatej vdovy Eutychie zo Syrakúz a už ako dievčatko zložila sľub večného panenstva. Túžila zasvätiť svoj život Ježišovi Kristovi, objavil sa však nápadník. I keď sa Lucii podarilo získať pre svoje rozhodnutie aj matku, ktorá sa vraj zázračne uzdravila tým, že obe ženy si zaumienili rozdať svoj majetok, začal urazený nápadník konať. Jedna z legiend vraví, že Lucia si vylúpila oči a poslala mu ich, aby ju prestal obťažovať, on ju však označil za kresťanku. Dostala sa na súd, a keď odmietla obetovať pohanským božstvám, bolo o jej osude rozhodnuté. Panenskú Luciu chceli odviezť do nevestinca no začali sa diať zázraky. Devou nepohol ani záprah volov, preto vôkol nej zapálili oheň. Ani ten jej neublížil a napokon jej kat 13. decembra roku 304 vrazil do krku meč.
Lucia sa po smrti dočkala uznania stala sa jednou z najznámejších svätíc, jej kult je typický napríklad pre Taliansko a k jej hrobu v Syrakúzach prúdia i v súčasnosti davy pútnikov. Populárna je aj v Škandinávii, mladé Švédky nosia na jej počesť na hlavách koruny s horiacimi sviečkami. Svätica je patrónkou domácností, pisárov, sklárov i tkáčov a s prosbami o pomoc pri uzdravení sa na ňu obracajú ľudia, ktorých sužujú očné choroby.
V adventnej galérii patrí Lucia v niektorých častiach sveta dodnes medzi postavy, ktoré ľudí inšpirujú k mnohým tradičným podujatiam. Medzi ne patria slávnosti svetiel, ale aj voľakedy i u nás veľmi rozšírené luciovské sprievody masiek v bielych rúchach. Trinásty decembrový deň je zároveň jedným z obávaných dní stríg. Nielen vidiečania si preto dnes ponajprv naordinujú spoľahlivú cesnakovú diétu. Skúsenosti babičiek vravia, že najvhodnejšou potravou sú dnes hrianky s cesnakom či dobrá voňavá cesnaková omáčka. Tým použitie tejto vynikajúcej aromatickej protistrigovej zbrane nekončí cesnakom treba urobiť na Luciu kríž na dvere domu, na vráta maštalí to všetko potvorám zabráni dostať sa dnu. Niekde k cesnaku pridávajú aj cibuľu, ktorú vešajú do blízkosti vchodových dverí s odôvodnením, že cibuľa má deväť koží, cez ktoré žiadna bosorácka koťuha neprenikne. Nikdy nie je na škodu zapáliť v tento nebezpečný deň popri sviecach aj aromatické bylinky či novšie voňavé tyčinky. V mnohých slovenských domácnostiach iba neradi otvárajú na Luciu dvere cudzím ženským návštevníčkam a neodporúča sa čokoľvek z domu požičiavať, vraj by potom z domu v nasledujúcom roku všeličo poodchádzalo. V čase, ktorý nás delí od sviatkov, treba byť stále v strehu podľa dávnej skúsenosti: Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc.
Mnohí priatelia ľudovej meteorológie od 13. decembra doslova hodinu po hodine vo dne i v noci robia monitoring. Je dávnou obyčajou pozorne zapisovať v magických dvanástich dňoch od Lucie do Štedrého dňa, aké je počasie také totiž vraj bude v nasledujúcich 12 mesiacoch nového roka. Medzi najznámejšie dávne pravdy patrí poznatok o mokrej Lucii, ktorý vraví: Ak si Lucia háby zablatí, bude ich prať celý január. A ešte milá adventná pranostika, ilustrujúca prísnosť kedysi veľmi dôsledného adventného bezmäsitého pôstu: Na Luciu kocúr už aj na mrkvu mraučí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári