v Mexiku
1835 - narodili sa v Čabradskom Vrbovku dvojčatá Mudroňovci. Publicista, právnik, zakladajúci člen Matice slovenskej a národnokultúrny dejateľ Michal bol popredný predstaviteľ slovenského politického a verejného života v 2. polovici 19. storočia. Zomrel 11. 9. 1887 v Martine. Jeho brat právnik, publicista, vydavateľ, svetský funkcionár evanjelickej cirkvi, ideológ a vodca slovenského národného hnutia Pavol bol spoluzakladateľ Matice slovenskej a jeden z organizátorov milenárnych osláv príchodu vierozvestov svätých Cyrila a Metoda v roku 1863. Zomrel 9. 3. 1914 v Těšíne.
1900 - narodil sa v Báčskom Petrovci (JZR) novinár, politológ, univerzitný profesor, publicista, akademik SAV vo vednom odbore filozofia a sociológia Andrej Sirácky, spoluzakladateľ DAV-u. Zomrel 29. 9. 1988 v Bratislave.
1925 - vymenovali novú československú vládu tzv. celonárodnej koalície na čele s Antonínom Švehlom.
1990 - vyznamenali pri výročí postavenia Sochy slobody pamätnou medailou amerického biskupa slovenského pôvodu Andreja G. Grutku.
-----------------------------------------------------
1425 - založili v Louvain na základe buly vydanej pápežom Martinom V. univerzitu.
1565 - zomrel pápež PIUS IV. (vlastným menom Giovanni Angelo Medici). Narodil sa roku 1499.
1625 - uzavreli Anglicko, Dánsko, Fridrich V. Falcký a nizozemské generálne stavy spojenectvo, aby vyhnali zo severného Nemecka jednotky habsburského cisára Ferdinanda a Katolíckej ligy, a tým politicky a vojensky odbremenili protestantské Nizozemsko.
1905 - mala v Drážďanoch premiéru opera Richarda Straussa Salome a zožala veľký úspech - dráma Oscara Wilda vychádza z diel Gustava Flauberta.
1920 - obsadila Lidový dúm v Prahe násilne polícia, pričom vedenie ľavice sociálnodemokratickej strany vyhlásilo generálny štrajk.
1925 - vyvolal nový egyptský volebný zákon stanovujúci vekovú hranicu voličov na 30 rokov pobúrenie v opozičnej strane Wafd, ktorá združovala najmä mladých ľudí.
1940 - prešli britské vojská do protiútoku proti 10. talianskej armáde pri severoafrickej Kyrenaike.
1945 - poskytli USA Veľkej Británii úver 4,4 miliardy dolárov určených na povojnovú obnovu,
- otvorili opäť univerzitu v juhoslovanskom Belehrade, pričom vzdelávaciu inštitúciu zatvorili nacisti pred štyrmi rokmi.
1955 - vyhlásili Hallsteinovu doktrínu, ktorá vyhlásila právo vlády NSR vystupovať v mene celého Nemecka a zastupovať záujmy Nemcov, nech žijú kdekoľvek - diplomaticky ignorovala krajiny, ktoré udržiavali diplomatické styky s NDR (jedinou výnimkou bol ZSSR).
1970 - odložil juhoslovanský prezident Tito plánovanú cestu do Talianska, pričom bezprostrednou príčinou bolo vystúpenie talianskeho ministra zahraničných vecí Alda Mora, ktorý znovu rozvíril otázku Terstu,
- zomrel sovietsky letecký konštruktér a tzv. otec legendárnych bojových lietadiel "migov" Arťom Ivanovič Mikojan. Narodil sa 5. 8. 1905.
1975 - nasadili do bojov v libanonskom hlavnom meste Bejrúte jednotky armády, pričom za posledné štyri dni zahynulo vyše 200 osôb.
1980 - kritizovala indická ministerská predsedníčka Indira Gándhíová počas návštevy sovietskeho štátneho a straníckeho predstaviteľa Leonida Iľjiča Brežneva za inváziu do Afganistanu.
1990 - zvíťazil v druhom kole poľských prezidentských volieb Lech Walesa.
1995 - prijalo vyše 50 predstaviteľov medzinárodného spoločenstva na konferencii v Londýne súbor opatrení na realizáciu mieru v Bosne a Hercegovine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári