naše územie z Ukrajiny. Na možné zavlečenie nebezpečného infekčného ochorenia sú už pripravené nemocnice a lekári v okresoch neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice. Úrady začali rozposielať listy aj starostom prihraničných obcí, aby ich obyvatelia dodržiavali hygienické zásady a preventívne opatrenia.
Týfus vypukol v Zakarpatskom regióne Ukrajiny len štyri kilometre od našich hraníc v obci Siver neďaleko sedemtisícového mestečka Perečyn. V tejto súvislosti v prvých dňoch hospitalizovali 14 ľudí, u piatich lekári potvrdili brušný týfus. Zdrojom nákazy mala byť podľa prvých informácii voda z kontaminovanej studne. Počet hospitalizovaných však za pár dní stúpol. "Celkovo bolo hospitalizovaných 48 ľudí - len u šiestich sa potvrdil týfus a liečia sa v užhorodskej nemocnici. Ostatní sú hospitalizovaní v obvodných nemocniciach. Situáciou sa už zaoberá Ministerstvo ochrany zdravia Ukrajiny v koordinácii s Ministerstvom pre mimoriadne situácie. Prijali sa všetky potrebné opatrenia proti šíreniu ochorenia," uviedol vicekonzul Generálneho konzulátu Ukrajiny na Slovensku Vitalyi Usatyi.
Ukrajinský minister vnútra Jurij Lucenko počas včerajšej návštevy Slovenska potvrdil, že týfus je ázijského pôvodu a na Ukrajinu bol zavlečený ilegálnymi migrantmi.
Slovenská strana ešte predvčerom dopoludnia nemala o týfuse žiadne potrebné informácie. Dnes je situácia iná. "V stredu sme najprv telefonicky informovali všetky zdravotnícke zariadenia, ktoré majú vo svojej spádovej oblasti priľahlé obce na hranici s Ukrajinou. Ide najmä o nemocnicu v Sobranciach, Veľkých Kapušanoch a Michalovciach. Včera sme ich informovali už písomne. Miestni lekári majú všetky potrebné informácie ako správne týfus diagnostikovať a liečiť. O všetkých zistených prípadoch nás majú povinnosť ihneď informovať. Na prípadnú hospitalizáciu chorých je pripravené infekčné oddelenie v Michalovciach," uviedla košická krajská epidemiologička Janka Stašková. V Prešovskom kraji sú pripravené nemocnice v Medzilaborciach, Snine a v Humennom.
O preventívnych opatreniach informovali hygienici písomne aj starostov pohraničných obcí. "Ľudia sú pokojní a neprepadávajú žiadnej panike," povedal starosta obce Orechová Milan Kočan.
Podľa hygienikov je prenos týfusu na naše územie málo pravdepodobný. Opatrní by však mali byť hlavne Slováci, smerujúci na Ukrajinu. "Mali by sa vyvarovať konzumácie a kúpy nebalených potravín a nápojov," upozornila hygienička. Colníci na hraničnom priechode Vyšné Nemecké denne vybavia približne 800 ľudí. Drvivá väčšina sú práve Slováci, ktorí smerujú na trhovisko a nákupy neďaleko Užhorodu.
Posledný prípad ochorenia na brušný týfus zaregistrovali hygienici v Michalovskom okrese v roku 1986.
(mpo)
*** RÁMČEK ***
Čo je brušný týfus?
Brušný týfus je prenosné infekčné ochorenie, ktoré charakterizuje predovšetkým horúčka, bolesti hlavy, slabosť, nechutenstvo, zväčšenie sleziny a bledoružová vyrážka na trupe. Neskôr sa môžu objaviť aj hnačky. Nebezpečnejšou komplikáciou, ktorú ochorenie vyvoláva, je krvácanie do čriev, prípadná ich perforácia. V prípade, že sa spomínané ochorenie vyskytne epidemicky, je potrebné podľa epidemiologičky myslieť na faktor prenosu, ktorým je najčastejšie voda alebo kontaminované potraviny a mlieko. Pôvodcom nákazy je mikroorganizmus, ktorý sa vylučuje z organizmu močom a stolicou, prípadne duodenálnou šťavou (žlčovou šťavou).
(tasr)
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári