samosprávnych krajov zvolený nový župan, občania budú môcť rozhodnúť o ich menách v sobotu vo volebných okrskoch na celom Slovensku.
V Košickom samosprávnom kraji (KSK) si voliči môžu vybrať z dvojice najvyššie postavených kandidátov po prvom kole volieb a to medzi súčasným županom Rudolfom Bauerom (kandiduje za KDH-OKS s podporou SDKÚ, HZDS, DS, SZS a Misia 21) a košickým primátorom Zdenkom Trebuľom (kandiduje za Smer-HZD a podporujú ho SMK, ANO, SF, Strana regiónov Slovenska, SOS a ĽB)
V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) získali v prvom kole najviac hlasov terajší predseda PSK Peter Chudík (NEKA, kandiduje za Smer-HZD-SNS s podporou SF a ĽB) a chirurg Dušan Hruška (kandiduje za KDH-SDKÚ-DS s podporou Misie 21), medzi ktorými sa rozhodne o novom šéfovi kraja.
Ak sa v sobotu medzi 7.00 - 22.00 hod. vyberiete do volebnej miestnosti (je to tá istá ako pred dvoma týždňami pri 1. kole volieb - konkrétne miesto by ste mali mať uvedené v úradnom ozname, ktorý vám bol doručený do schránky), nezabudnite si so sebou zobrať občiansky preukaz, resp. cestovný pas. Na voľbách sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia Košického, resp. Prešovského kraja, ktorí tu majú trvalý pobyt a najneskôr v sobotu 10. decembra oslávia 18. narodeniny.
Po preukázaní totožnosti dostane volič od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce, mesta alebo mestskej časti a hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja. S hlasovacím lístkom potom vstúpite do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, teda za plentu. Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu KSK, resp. PSK môžete z dvoch možností zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta. Každý inak označený hlasovací lístok sa bude považovať za neplatný, resp. ak nezakrúžkujete nikoho, nebude sa vaša voľba brať do úvahy.
Ak si náhodou ešte pred vhodením hlasovacieho lístka, rozmyslíte svoju voľbu, resp. ste na lístku niečo pokazili, môžete si od volebnej komisie vypýtať nový hlasovací lístok. Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti napríklad zo zdravotných dôvodov, má právo požiadať členov okrskovej komisie o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky spomínaný hlasovací lístok pre voľby župana. Hlasuje sa tak, že po opustení priestoru "za plentou" sa vloží zalepená obálka do volebnej urny. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní. Mená nových županov by mali byť známe už v nedeľu ráno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári