tuláka s batôžkom, symbolom jeho cesty životom na pleci. Večerom sprevádzal jeho bývalý kolega František Balún.
"Mám túto pesničku veľmi rád. Stále ju spievam na výchovných koncertoch s klaviristom Vlastimilom Tichým, ktoré ešte stále robím," prezradil jubilant, ktorý prišiel do divadla v jeho povojnových začiatkoch v roku 1945 za éry Janka Borodáča. Začínal v zbore a tesne pred vojnou dostal dekrét sólistu. Pôsobil potom dva roky vo Vojenskom armádnom súbore a od roku 1951 sa začala jeho kariéra sólistu.
V období 1955 - 70 spieval veľké tenorové úlohy v takmer všetkých operách, ktoré uvádzalo Štátne divadlo Košice. Najvýraznejšie sa uplatnil v náročných charakterových úlohách. K najvýraznejším patrí Vašek v Predanej neveste alebo Záboj v Suchoňovom Svätoplukovi a mnohé iné.
Okrem piesne tuláka zazneli večer árie z Lehárovej Cigánskej lásky, z Dusíkovej Modrej ruže či pesničky z Kálmánovej Grófky Marice. "Začínal som operetami. A to bolo veľmi dôležité. V operete sa totiž spevák naučil všetko, rozprávať, spievať a pohybovať sa. Je to veľká škola," tvrdí.
O tom, že sa stal sólistom, rozhodla vraj ´vyššia moc´. "Ja som to nikdy predtým nechcel, ale všetci okolo tvrdili, že mám veľký talent na spievanie."
V hľadisku okrem osobností z kultúry a samosprávy sedel aj bývalý brankár futbalového klubu VSS Anton Švajlen. Július Regec je totiž veľkým fanúšikom futbalu, ale okrem toho aj spoluzakladajúcim členom košického Olympijského výboru a držiteľom ceny Fair Play. "Bol som dlhé roky športovým referentom v divadle. Organizovali sme populárne zápasy herci - novinári. A bolo to vtedy veľmi populárne. Na štadióne sme mali niekedy ja 15-tisícovú návštevnosť. Boli sme v divadle generácia chtivých športovcov," prezrádza Július Regec.
Z javiska síce odišiel do dôchodku v roku 2000, ale ako tvrdí, s divadlom je stále spätý. "Ostal som divadlu verný stále. A nebude tomu inak," konštatuje čerstvý osemdesiatnik Július Regec.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári