aute stála skupinka mladých ľudí. Fotoreportér k nim prišiel, povedal odkiaľ je a čo ide robiť. Majiteľka podpáleného auta s tým nesúhlasila, a keď jej hlas začal naberať na intenzite, na nášho kolegu sa vyrútil jej priateľ. Vyhrážal sa bitkou a silou-mocou sa domáhal filmu z fotoaparátu. Ťažko chápal, že v digitálnom aparáte film nie je. Nasledovali vyhrážky o podpálení auta členov fotoreportérovej rodiny. Keď už od neho hrozila fyzická inzultácia, fotograf to radšej vzdal. Preto sa čitateľom ospravedlňujeme, že k článku nebola fotografia pripojená.
Reakcie poškodených ľudí v takýchto situáciách chápeme. V čase, keď sa akurát dozvedeli, že im niekto ublížil, sa v nich hromadí ľútosť, no u niektorých aj zlosť. To nikomu nezazlievame, musíme však vysvetliť, že novinári ani fotografi nie sú strojcami zla či nešťastia, ktoré ich postihlo. Našou úlohou je dianie na verejnosti zachytiť, najlepšie fotografickou, alebo aspoň písomnou formou. Preto zlosť obrátená voči nám nie je skutočne na mieste.
Situácia, ktorá sa v pondelok v noci stala, má aj ďalší rozmer. Novinárovi alebo fotografovi nemožno brániť robiť svoje povolanie a už vôbec nie brániť informovať o udalostiach, ktoré sa dejú na verejnosti. Peugeot bol v pondelok v noci podpálený na ulici, no a hoci sa to poškodeným nepáči, zakázať nám fotiť nemohli. Novinári majú totiž oporu aj ústave:
"Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Cenzúra sa zakazuje."
Fotoreportér zvažuje podať trestné oznámenie. Mladý muž totiž naplnil skutkovú podstatu trestného činu násilia proti skupine a proti jednotlivcovi. Podľa Trestného zákona mu hrozí jeden rok väzenia.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári