11. decembra, viacero zmien. Jej predstavitelia sa navyše rozhodli konzultovať kvalitu prepravy s cestujúcimi, a preto sa v Košiciach po prvýkrát uskutočnilo Fórum zákazníkov. Tých zaujímala aj skutočnosť, prečo sa rušia vlaky, ktoré prepravovali pracovníkov U. S. Steelu do práce.
"Robili sme návoz zamestnancov fabriky z Košíc do Hanisky, z Lipian do Hanisky, pričom to boli priame vlaky, ktoré smerovali až do Hanisky. Žiaľ, tieto trasy vlakov neboli využívané a ekonomická situácia rozhodla v ich neprospech," povedal nám vedúci Oddelenia regionálnej dopravy Východ Ing. Ladislav Olexa. Zároveň dodal, že sa zmenila aj vozba zamestnancov U. S. Steelu.
"Vedenie spoločnosti z hľadiska bezpečnosti prevádzky naváža zamestnancov cez hlavnú bránu. Dohodli sme sa teda, že vlaky budú v Košiciach v dostatočnom predstihu, aby zamestnaci z regiónov mali čas prestúpiť na električky."
V tejto súvislosti DPMK posilní R-kové spoje tak, aby bola doprava pre ľudí za prácou čo najmenej problematická.
Od Nového roka by sa mala na niektorých tratiach zvýšiť prepravná rýchlosť. Železničná spoločnosť posúdila trasy vlakov tak, aby sa skrátili pobyty na staniciach a dosiahlo skrátenie prepravného času.
"Na ramene Košice - Poprad - Žilina zavedieme priame vlaky bez prestupu v Poprade. Posúdili sme trať Košice - Čierna nad Tisou, skvalitní sa pripojovosť vlakov Košice - Kysak - Prešov. Toto spojenie je pre nás prioritou. Skráti sa aj čas prepravy na trati Margecany - Červená Skala do Krompách. Do Krompách budú jazdiť priame vlaky bez prestupu v Margecanoch. Priamych vlakov bude viac, navyše na trati Humenné - Stakčín už nebudú jazdiť motorové jednotky a nahradíme ich inými vlakmi."
Autovlaky do Splitu jazdiť z Košíc v budúcom roku nebudú, spojenie s Balkánom týmto smerom zabezpečia vlaky do Varny a Burgasu.
"Split nebude, chorvátska strana má neúnosné finančné požiadavky. Rokujeme síce, ale nevidím to reálne. Zachováme však autovlak Košice - Praha, ktorý je vyťažený aj napriek tomu, že premáva každý deň," hovorí riaditeľ sekcie marketingu a obchodu ZSSK Karol Henzély.
Počas Fóra zákazníkov bombardovali predstaviteľov ZSSK hlavne zdravotne či telesne postihnutí občania. Vadí im, že plošiny pre nástup do vlaku pre vozičkárov nie sú v každom vlaku, a ak aj sú, tak ich železničiari radšej naložia ručne. Zdá sa im to nevhodné a dehonestujúce.
"Nie je problém plošinu objednať v prípade, že je nasadená vo vlaku, ktorým sa chce cestujúci prepraviť. Pokiľa je však požiadavka na prepravu mimo trate so zbernou plošinou, musíme žiadať o povolenie ministerstvo dopravy," uviedol K. Henzély a L. Olexa ho doplnil: "Venujeme sa tomu, ale stáva sa, že ak aj niekde máme bezbariérovú plošinu, naši zamestnanci k jej obsluhe nepristupujú, ako by mali. To si vybavíme po vlastnej linke."
Problémom slovenských staníc je bezbariérovosť, ľudia s postihnutím sa nevedia k vlakom dostať.
"To je pravda, máme problém to zabezpečiť. Všetky pripomienky budeme adresovať správcovi dopravnej cesty, teda Železniciam SR. Dobrou správou určite je, že sú pripravené peniaze na rekonštrukcie staníc v Prešove a Poprade, kde už bude riešená aj bezbariérovosť. V Košiciach sa skončili práce na prvom nástupišti, problém je však s tretím. Na prvé sa totiž ľudia s postihnutím okľukou dostanú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári