podobe vencov či haluzí ju predávajú na trhoch.
Podľa riaditeľa Mestských lesov (ML) Košice, a. s., Juliana Tomaštíka (na snímke) sa stále stretávajú s takouto nelegálnou činnosťou, považovanou za výrazne nebezpečnejší druh trestnej činnosti ako krádeže palivového dreva, lebo je vo väčšine prípadov organizovaná.
Pri odhalení hrozí páchateľom trest odňatia slobody, samozrejmosťou je náhrada škody spôsobenej majiteľovi. Za krádež čačiny alebo vianočného stromčeka, ako nám povedal J. Tomaštík, môže dostať zlodej pokutu až do výšky 100 000 korún.
Problémy však robia košickým Mestským lesom aj ľudia, ktorí sa zásobujú drevom z lesov bez povolenia. Vlani chytili pri čine štyroch, v tomto roku troch zlodejov kradnúcich vo veľkom. Narobili škody za 114 000 (2004), respektíve za 110 000 Sk. Okrem týchto zopár "veľkých škodných", si nelegálne chystajú palivové drevo na zimu aj mnohí ľudia zo sociálne odkázaných skupín.
"Ak hovoríme o týchto skupinách, ide o pretrvávajúci problém," povedal J. Tomaštík. "V mestských lesoch sú štyri lokality nelegálneho výrubu a zberu palivového dreva. Herlianska na Furči, Demeter na sídlisku Ťahanovce, v okolí osady Malá Vieska a lokalita Majetkár, pri výpadovke na Prešov. V minulých rokoch platilo, že si mohol každý nazbierať haluzinu do priemeru sedem centimetrov legálne. Od prvého septembra máme nový zákon, podľa ktorého drevo a iné komodity patria vlastníkovi."
K opatreniam ML smerujúcich k potlačeniu krádeží patrí aj legalizácia chystania si palivového dreva pre občanov. Ak si ho nachystajú sami, za priestorový meter (1x1x1 m-pozn. red.) zaplatia 150 Sk. Pri výbere možnosti, že po nazbieraní upracú plochu, kde drevo chystali, ich vyjde priestorový meter na jednu korunu.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári